"Ъ": Вершина дипломатичності — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Вершина дипломатичності

592
Дискусії про резолюцію щодо України стали безпрецедентними для Європарламенту. Через внутрішні розбіжності в ЄП голосування щодо цього документу переносилося двічі. "Резолюції щодо зарубіжних країн завжди приймаються дуже легко. Щоразу, коли виносяться жорсткі резолюції щодо Китаю чи Росії, їхні дипкорпуси дуже активно працюють, але ще жодного разу не вдавалося відкласти прийняття документів, - поділився співрозмовник в ЄП.- Тож ваші дипломати попрацювали дуже ефективно".
Резолюцію, прийняту вчора Європарламентом, сміливо можна назвати перемогою української влади. У вихідних проектах документа чотири фракції ЄП, що представляють більшість депутатів, пропонували піддати Україну критиці за систематичне порушення прав і свобод людини, і лише дві підтримали прийняття нейтрального документа. У підсумку перемогла меншість.
ЄП утримався від критики України в контексті минулих виборів. У резолюції йдеться, що місцеві вибори технічно пройшли спокійно, але не встановили нових стандартів, що Партія регіонів штучно добилася реєстрації під першим номером у 85% виборчих бюлетенів і про те, що "Батьківщина" не змогла зареєструвати кандидатів у декількох районах. Для порівняння: у проекті Європейської народної партії (ЄНП), найбільшої групи ЄП, пропонувалося визнати вибори в Україні невільними, нечесними і недемократичними, а в нереєстрації кандидатів від "Батьківщини" напряму звинувачувалася влада.
Джерела в ЄП і українському дипкорпусі сходяться на думці, що головною причиною позитивного рішення щодо України стала "неконструктивна позиція ЄНП". "Те, що ЄНП грає на боці Тимошенко, давно ні для кого не секрет. Але тепер вони увійшли в клінч, відмовляючись вносити зміни і занадто очевидно маніпулюючи фактами", - вважає один із співрозмовників.
Позиція фракції СД, що відстоює в ЄП думку Партії регіонів, здалася євродепутатам більш конструктивною. Варто зазначити, що багато хто на дебатах в ЄП говорив насамперед про те, що протистояння української влади та опозиції перейшло до Європарламенту. "Будь-які дебати щодо України чомусь закінчуються війною між європейськими політичними групами", - обурилася Адіна-Іоана Валеан, віце-голова Альянсу лібералів і демократів.
Раніше ЄП неодноразово заявляв про підтримку європейських перспектив України, але на цей раз депутати зафіксували ще більш амбітне формулювання. "Відповідно до статті 49 Угоди про Європейський Союз Україна може подавати заявку на членство в ЄС", - говорить п. 1 резолюції. Примітно, що це формулювання запропонувала нечисленна фракція Європейських консерваторів та реформістів, але в результаті її підтримали і ліва СД, і права ЄНП. "Це непересічна подія у взаєминах України і Євросоюзу", - прокоментував пункт глава представництва України при ЄС Костянтин Єлісєєв.
ЄП у документі двічі задекларував підтримку скасування візового режиму між Україною та ЄС. "Європарламент переконливо просить країни-учасниці скасувати візові збори за національні і шенгенські візи для громадян України", - наголошується в резолюції. Тестові поїздки без віз пропонується ввести на 2012 рік, коли в Польщі буде проходити чемпіонат Європи з футболу.
Зауваження та побажання ЄП стосуються головним чином продовження реформ в Україні. Парламент наполягає на комплексній зміні Конституції, прийнятті виборчого кодексу і закону про публічну інформацію.
Незалежні експерти також задоволені прийняттям позитивної резолюції ЄП. "Для нас це добре. У разі негативної резолюції виникла б вимушена пауза, охолодження взаємин, яке заважало б роботі, - пояснила Ганна Зволікевич, директор Бізнес-ради Україна-ЄС, що спеціалізується на бізнес-лобіюванні в Брюсселі.- Враховуйте, що незабаром Європарламенту доведеться ратифікувати Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі. Сьогоднішня позитивна резолюція дозволить Україні швидше пройти процес ратифікації".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас