Занадто багато грошей — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Занадто багато грошей

Казна та Політика
1110
Поки закривати бюджетну дірку Мінфіну вдається за рахунок зовнішніх і внутрішніх кредиторів. Протягом січня-вересня 2010 р. обсяг державного та гарантованого державою боргу збільшився в гривневому еквіваленті на 86,4 млрд. грн. (27,18%) - переважно за рахунок перевищення надходження коштів від випуску ОВДП над погашенням державного внутрішнього боргу. Другим джерелом грошей став перший транш кредиту МВФ $ 1,89 млрд. (із загальної суми $ 15,15 млрд.), а також випуск єврооблігацій на $ 2 млрд. і кредит ВТБ на $ 2 млрд.
При цьому банки з початку року і до кінця жовтня збільшили обсяг ОВДП у своєму портфелі більше ніж удвічі, НБУ - майже на третину. Треба зазначити, що банки направляли в ОВДП майже всі свої ресурси, що вливалися Нацбанком у фінансову в систему. Приріст монетарної бази за 10 місяців - 26,7 млрд. грн. Приріст облігацій держпозики у портфелях банків за 10 місяців - 27 млрд. грн.
Однак збільшувати інвестиції в держоблігації такими ж темпами в найближчому майбутньому банки вже не зможуть. Після дев'яти місяців надлишкової пропозиції валюти на міжбанку в листопаді НБУ знову почав продавати валюту - в першій декаді сальдо його операцій склало близько $ 400 млн.
За підсумками дев'яти місяців цього року платіжний баланс зведений з профіцитом близько $ 6,4 млрд: дефіцит поточного рахунку - $ 649 млн. при профіциті фінансового рахунку в розмірі $ 7 млн.
Сума вражаюча. Щоправда, більшу її частину нам доведеться повернути закордонним кредиторам вже до кінця цього року: у грудні уряду потрібно повернути кредит $ 2 млрд. ВТБ Банку, а також "Газпрому" гроші, оформлені т.зв. харківськими угодами у вигляді знижки на газ - а це, за словами Віктора Пинзеника, ще близько $ 2,5 млрд.
Ще близько $ 300 млн. піде на погашення позики "самурайбонів": облігації на суму 35 млрд. японських єн, випущені Мінфіном у 2006 р.
Не слід забувати і про черговий платіж за газ, який НАК "Нафтогаз" повинен здійснити на користь "Газпрому" до 7 грудня ц.р., полегшивши валютні резерви країни ще на $ 1 млрд.
Таким чином, профіцит платіжного балансу із солідного багатомільярдного фундаменту перетворюється на хиткий місток вартістю $ 600 млн.
Курс гривні залишається під тиском, оскільки тільки протягом жовтня було куплено валюти на суму $ 1,9 млрд., рекордна сума з листопада 2008 р. Основні причини такого великого попиту - зростання цін на продовольчі товари, політична невизначеність, пов'язана із недавніми змінами в Конституції, і місцеві вибори. "Як і передбачалося, у жовтні споживчі настрої погіршилися, що вплинуло на вартість гривні", - говорить аналітик Ерсте Банку Мар'ян Заблоцький. При цьому треба відзначити, що в листопаді стан міжбанківського валютного ринку було відносно стабільним. Минулого тижня керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький говорив про те, що регулятору вдалося з початку місяця поповнити резерви на $ 350 млн.
Правда, він замовчує, що гроші ці прийшли в країну зовсім не від інвесторів і не від експортерів, - валюту НБУ викуповував у Держказначейства, яке фінансувало видатки бюджету за рахунок продажу частини кредитних коштів МВФ. Побічно це підтверджується тіньовим характером інтервенцій Нацбанку - 17 листопада регулятор оголосив про покупку $ 41 млн. у резерви, хоча на міжбанківський ринок у цей день дилери НБУ не заявлялися.
Але навіть якщо припустити, що МВФ найближчим часом у черговий раз підтримає Україну грошима (обіцяний $ 1 млрд. на покриття дефіциту бюджету), зовсім не факт, що уряду вдасться легко і безболісно продати валюту Нацбанку.
За підсумками візиту до Києва місії Міжнародного валютного фонду НБУ зобов'язався зменшити свою участь у валютних сесіях міжбанку (фактично скоротити "золоту" емісію гривні) та переорієнтувати свою політику з утримання курсу на утримання інфляції.
Крім того, чиновникам Нацбанку ще раз заявили необхідність утримувати в обумовлених з МВФ рамках обсяги грошової емісії, які за підсумками жовтня вже наблизилися до граничного на цей рік значення: 221,56 млрд. грн. при планці в 225 млрд. грн.
Втім, подібні завдання в центральному банку вирішуються дуже просто - якщо в економіці багато грошей, значить потрібно посадити її (економіку) на голодний пайок. Вже зараз ми спостерігаємо легкий дефіцит гривневих ресурсів: нічні кредити залучаються під 2%, тижневі кредити на міжбанківському ринку продаються по 6-8% річних.
Банківські скарбники стверджують, що це - свідома політика НБУ, який вилучає з ринку надлишкову гривню: щоб інфляцію "піджати" й експортерів простимулювати продавати валюту (продаж ПДВ-облігацій заповнила втрату обігових коштів експортерів, і вони стали затискати валютну виручку).
Крім того, активно продає урядові облігації "Нафтогаз" (швидше за все, держбанкам) - з початку місяця держмонополія продала банкам папери на суму близько 4,5 млрд. грн.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас