Виконання Києвом всіх вимог ЄС не гарантує скасування віз — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Виконання Києвом всіх вимог ЄС не гарантує скасування віз

Казна та Політика
541
Навіть бездоганне виконання Києвом всіх вимог ЄС не дає гарантій скасування віз для українців, пише "Комерсант-Україна" посилаючись на копію документа, якою володіє видання, про план дій (ПД) візового діалогу з Євросоюзом, прийнятий за підсумками саміту Україна-ЄС.
З документа випливає, що на відміну від балканського візового діалогу, спрямованого на якнайшвидшу відмову від віз для громадян, наприклад, Македонії, Чорногорії або Албанії, український ПД передбачає тривалий переговорний процес.
При цьому в ПД підкреслюється, що навіть бездоганне виконання Києвом всіх вимог ЄС не дає гарантій скасування віз для українців. Остаточне рішення ухвалюватимуть Європарламент і Європейська рада "з урахуванням загального стану взаємин Євросоюзу і України".
Основну частину документа займає перелік з 60 вимог ЄС до України, розбитих на 4 блоки: безпека документів; нелегальна міграція, громадський порядок і безпека; міжнародні відносини та фундаментальні права. Київ буде виконувати ПД в два етапи: перший з них передбачає адаптацію законодавства до вимог ЄС, другий - імплементацію прийнятих законодавчих норм.
Більшість пунктів плану дій безпосередньо пов'язані з якістю прикордонного контролю, боротьбою з нелегальними мігрантами, а також із забезпеченням безпеки документів українських громадян в зарубіжних поїздках. Перша вимога у списку - відмова від закордонних паспортів, що використовуються сьогодні, і перехід до біометричних паспортів. "При цьому повинна бути забезпечений адекватний захист персональних даних", - наголошується в тексті ПД. Так звані "старі закордонні паспорти" червоного кольору з вклеєною фотографією повинні бути "поступово виведені з обігу". Такі паспорти видавалися громадянам України аж до літа 2010 р., і заявлений термін їх дії - до 2020 р. Швидше за все, ЄС вимагатиме вилучити їх достроково.
На першому етапі виконання ПД українські влади зобов'язані прийняти національну стратегію інтегрованого управління кордонами, нове законодавство у сфері міграційної політики, укласти угоду з європейською структурою Eurojust (орган міждержавного співробітництва в сфері юстиції та безпеки) і ратифікувати низку документів ООН і Ради Європи.
Другий етап виконання ПД набагато більш витратний. Україна повинна "забезпечити адекватну інфраструктуру, технічне обладнання, фінансові та людські ресурси" для роботи прикордонників та усіх пов'язаних з ними установ. Крім того, Київ зобов'язаний розробити і реалізувати "заходи з реінтеграції українських мігрантів, що повернулися в Україну самостійно або в порядку реадмісії".
Євросоюз включив в ПД також пункти, не пов'язані безпосередньо з видачею паспортів, ні з питаннями перетину кордону, ні з міграцією громадян третіх країн. Зокрема, ЄС зобов'язав Україну переглянути або зовсім скасувати реєстрацію (прописку) українських громадян та іноземців, що законно перебувають на території країни, "з метою запобігання необґрунтованих обмежень і заборон свободи їх переміщення по території України". "Іноді нам і самим не вдається пояснити логіку вимог плану дій. Але цей документ містить не лише технічні вимоги, але і політичні, висунуті країнами-учасницями ЄС", - відзначив інформований представник Єврокомісії.
У числі інших "непрофільних" вимог до Києва, передбачених планом дій, - надання "повного, ефективного доступу до отримання закордонних паспортів всім українським громадянам, в тому числі ... людям з обмеженими можливостями та іншим чутливим групам".
На практиці це спричиняє чималі фінансові витрати: Україні потрібно буде технічно забезпечити доступ людей з особливими потребами у всі паспортні столи. Джерела видання стверджують, що в Брюсселі планували також згадати про необхідність "імплементації вимог Хартії мов національних меншин" при видачі закордонних паспортів, але відмовилися від цієї ідеї, дізнавшись, наскільки політизоване в Україні мовне питання і прийняття хартії зокрема.
Крім іншого, Україна взяла на себе зобов'язання прийняти і втілити в життя "всеосяжну стратегію по боротьбі з організованою злочинністю". Рівень і якість виконання цієї стратегії будуть контролюватися Євросоюзом; при цьому показники ефективності боротьби зі злочинністю, до яких необхідно прагнути, ніде не зафіксовані. Слід зазначити, що критерії "ефективності та адекватності" відсутні і в більшості інших пунктів ПД. У Єврокомісії пояснюють, що численні показники будуть надані українській стороні в процесі роботи.
Нагадаємо, в ході саміту Україна-ЄС Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна завершить виконання ПД "в 2011 р., швидше за все - у першому півріччі".
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас