Судді вимагають свої мільярди


Судді вимагають свої мільярди

У п'ятницю відбулось чергове засідання РСУ, на якому в центрі уваги опинилася проблема із невиплачених зарплат суддям у розмірі більше 5 млрд. грн. Дана проблема, що існує з 2006 р. і загострюється із року в рік, останнім часом одержала несподіваний оборот - під загрозою опинилася виплата суддям їх поточної зарплати.

Справа в тому, що судді в індивідуальному порядку продовжують звертатися до судів з приводу невиплачених зарплат і незмінно виграють ці процеси. За словами голови Державної судової адміністрації (ДСА) Руслана Кирилюка, на поточний момент держава повинна виплатити за цим рішенням приблизно 80 млн. грн .- Державна виконавча служба вже відкрила відповідні провадження. Але виходить, що ці кошти можна взяти тільки з одного джерела - із суддівського зарплатного фонду на поточний рік. А це може призвести до того, що суддям ні з чого буде платити вже не заборговану, а поточну зарплату.

Нагадаємо, що суть заборгованості держави перед суддями полягає в наступному. Розмір суддівської зарплати прив'язана до розміру мінімальної зарплати. Незважаючи на те, що з 2006 р. рівень мінімальної зарплати незмінно збільшувався, суддям їхній заробіток продовжували нараховувати на підставі незмінних 332 грн. І в 2006 р. служителі Феміди почали відстоювати свої права в судах. Зокрема, позов до Кабміну подав суддя Олександр Одинак і в кінцевому підсумку виграв цю справу в усіх інстанціях. Це означало, що суддівські зарплати повинні розраховуватися на основі поточного розміру мінімальної зарплати, а не на базі 332 грн., які колись становили розмір мінімальної зарплати.

Проте жоден уряд - ні Юрія Єханурова, ні Віктора Януковича, ні Юлії Тимошенко, ні Миколи Азарова - ймовірно, не вважав справедливими грошові претензії суддів й ігнорував не тільки ці претензії, але й відповідні судові рішення. Ставлення виконавчої влади до даної проблеми добре ілюструють слова Тимошенко у статусі прем'єр-міністра, яка взагалі вимагала заборонити суддям звертатися до судів з приводу своїх зарплат. На думку Юлії Тимошенко, в цьому випадку вершителі правосуддя стають зацікавленою, якщо не заангажованою стороною.

Проте борг перед суддями за позовом Одинака зростав, і за даними ДСА наразі складає на 5,1 млрд. грн. До цієї суми, ймовірно, варто додати і заборгованість перед суддями Верховного суду (ВСУ) та Конституційного суду (КС) - в рамках позову екс-судді цих обох судів Василя Німченка, ограного ним у ВАСУ ще в 2007 р. Як повідомив Руслан Кирилюк, держава повинна виплатити за цим позовом близько 637 млн. грн. У цілому виходить, що Кабмін для суддів зобов'язаний відшукати в бюджетних засіках приблизно 6 млрд. грн.

Однак не всі судді збираються покірно чекати того моменту, коли уряд і парламент переймуться співчуттям до їх фінансових проблем. Багато служителів Феміди подають індивідуальні позови до судів, про які вже говорилося вище і які ставлять ДСА в патову ситуацію. Адже у ДСА є певні кошти на виконання судових рішень, але на всіх суддів грошей явно не вистачить. З іншого боку, необхідно розробити механізм, щоб попередити блокування поточних виплат суддям.

Проте вже зараз помітно, що суддівський корпус зовсім не збирається відмовлятися від своїх вимог і, швидше за все, буде йти в цьому питанні до переможного кінця. І, як варіант, вимагати, щоб держава визнала заборгованість перед суддями держборгом. Член РСУ, суддя ВАСУ Сергій Амелін нагадав, що саме так у 90-х сталося із заборгованістю по зарплаті вчителів.

У будь-якому випадку, і Віктор Янукович, і його команда опиняються у складній і суперечливій ситуації. З одного боку, вони навряд чи зможуть у короткий термін знайти згадані 6 млрд. грн. Тим більше, як показує історія, в уряді не так вже і схильні вважати суддів правими у їхніх вимогах. З іншого боку, хіба можна від суддів очікувати якісної і професійної роботи, якщо Кабмін і Верховна Рада висловлюють таке зневажливе ставлення до найважливішого - суддівського заробітку? Як мінімум названі органи позбавляються морального права хоча б в чомусь критикувати роботу судової гілки влади і висувати до неї якісь претензії. Ще одне проблемне питання - як позначається на статусі та авторитеті судів той факт, що вищі органи державної влади злісно відмовляються виконувати судові рішення?

Відповідати на все це доведеться Віктору Януковичу, якому члени РСУ у п'ятницю направили відповідний лист. І від відповіді глави держави буде залежати, наскільки серйозними були його передвиборчі обіцянки, пов'язані із забезпеченням нормальної і прозорої роботи української судової системи.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua