402
Криза призвела до сплеску економічної злочинності в Німеччині
— Казна та Політика
Глобальна фінансово-економічна криза призвела в Німеччині до сплеску економічної злочинності. Федеральне відомство кримінальної поліції (BKA) у Вісбадені опублікувало дані, згідно з якими в 2009 році було зафіксовано 101 340 правопорушень в економічній сфері. Це означає зростання на 19,9 відсотка. Таким чином, продовжився тренд, що почався ще в кінці 2008 року, підкреслив глава BKA Йорг Цирке. Про те, як розвивається ситуація в нинішньому році, його відомство поки нічого не повідомляє.
Чіткого визначення терміну "економічна злочинність" в Німеччині немає. До цієї сфери зараховують і фінансові афери, і біржові махінації, і розтрату, і затягування банкрутства, і порушення правил конкуренції, включаючи піратське копіювання. Частка подібних діянь у загальній масі зареєстрованих німецькою поліцією злочинів становить усього 1,6 відсотка. Зате заподіяна ними шкода досягла у 2009 році 3430 млн євро. Це - майже половина тих збитків, які було завдано усіма кримінальними злочинами, які потрапили до поліцейської статистики (7,2 млрд євро).
Судячи зі звіту BKA, в 2009 році економічні злочинці найбільше активізувалися у двох областях. З одного боку, це правопорушення, так чи інакше пов'язані з фінансуванням і кредитуванням, а також з підробкою платіжних засобів і документів. Тут число заведених справ зросло за рік на 176 відсотків і досягло 19 792, що, правда, істотно менше від зафіксованого в 2006 році пікового показника. Тим не менш, відтоді кількість подібних діянь стрімко скорочувалася. І ось через кризу вона стрибкоподібно зросла, головним чином за рахунок зростання махінацій з товарними кредитами. У той же час шахрайства при наданні позик і при наданні посередницьких послуг у кредитній сфері стало менше.
Іншою областю, де відбулася помітна активізація економічних злочинців, виявилася сфера капіталовкладень, операцій з цінними паперами та пайової участі. Тут зростання зафіксованих правопорушень, число яких досягло 18 313, склало аж 214 відсотків. Перш за все, це сталося тому, що більш ніж у три рази збільшився потік справ, порушених обманутими вкладниками та інвесторами.
Глава BKA Йорг Цирке вважає, що незвичайне зростання числа порушених справ у двох згаданих сферах частково може бути результатом діяльності організацій, що захищають права споживачів. Цілком ймовірно, що розгорнута ними під час кризи активна роз'яснювальна робота призвела до того, що потерпілі просто почали частіше звертатися в поліцію.
Тим більше, що розкриття злочинів в економічній сфері є надзвичайно високим. У 2009 році воно склало 91,7 відсотка, тоді як із загального числа кримінальних правопорушень розкрити вдалося трохи більше половини (55,6 відсотка). Втім, Федеральне відомство кримінальної поліції особливо відзначає, що жертва економічного злочину, як правило, особисто знає винуватця, а тому знайти його зазвичай великих труднощів не становить. У такому випадку справа, з точки зору поліцейської статистики, вже вважається розкритою. Чи буде обвинувачений визнаний винним в суді і чи відшкодує він хоча б частково завдані збитки - це вже зовсім інша історія.
Звіт BKA за 2009 рік підніс ще один сюрприз: кількість економічних злочинів, здійснених за допомогою інтернету, після сплеску в 2008 році впала відразу на 34,8 відсотка до 10 719 справ. Таким чином, в минулому році всесвітня комп'ютерна мережа використовувалася в Німеччині лише в кожному десятому економічному правопорушенні, причому в більшості випадків мова йшла про шахрайство. Однак і тут представники німецької кримінальної поліції закликають громадськість особливо не спокушатися: вони вважають, що нинішнє скорочення числа злочинів з використанням інтернету є скоріше випадковим явищем, ніж свідченням стійкого тренду.
За матеріалами: Deutsche Welle
Поділитися новиною