2314
Транш на ліквідацію
— Казна та Політика
"ЭИ" стали відомі подробиці переговорів між делегацією МВФ і представниками уряду з питання рекапіталізованих банків. Один з учасників переговорів розповів, що "МВФ озвучив жорстку позицію: ми даємо гроші не для того, щоб вони зникали в держбанках".
За словами чиновника, представники Фонду поставили представникам Кабміну, Адміністрації президента і НБУ одне й те ж запитання: навіщо державі п'ять банків, і якщо вони потрібні для розвитку економіки, то де стратегія розвитку цих установ.
Зі слів співрозмовника, глава делегації МВФ Танос Арванітіс назвав держбанки "місцем для акумулювання збитків" і попросив уряд розробити стратегію найкоротшого і найменш витратного шляху виходу зі складу акціонерів уже рекапіталізованих банків ("Київ" і Укргазбанк), а також розглянути можливість ліквідації "Родовід Банку" . За словами джерела, щоденні втрати рекапіталізованих банків (негативний cash-flow) становлять близько 2 млн. грн.
"Фонд висунув вимогу провести міжнародний аудит рекапіталізованих банків, після чого вони повинні бути виставлені на продаж. Якщо покупець не знайдеться, банки повинні бути в найкоротші терміни ліквідовані", - говорить учасник переговорів. Це свідчить про те, що МВФ не вірить в результати стрес-тестування Національного банку, за результатами якого в "Укргазбанк", "Родовід Банк" і "Київ" треба влити ще 12,5 млрд. грн. додатково до 17 млрд. грн., вже спрямованих у ці банки з бюджету.
"Через рік після рекапіталізації борги Укргазбанку," Родовід Банку "і банку" Київ" перед вкладниками - 8,2 млрд. грн. Виходить, що близько 9 млрд. грн., які призначалися вкладникам, отримав хтось інший, - говорить аналітик ІК "Інтерфон" Вікторія Кернеш. - Очевидно, що МВФ не влаштовує такий підхід до витрачання коштів держбюджету, дефіцит якого покривається позиковими коштами, значна частина яких - прямі кредити Фонду".
Право на рекапіталізацію МВФ залишає тільки банку "Надра", показники якого за час роботи адміністрації НБУ (банк очолює близька до Дмитра Фірташа Валентина Жуковська) поліпшилися. При цьому питання про частки учасників банку - держави в особі Мінфіну і підприємця Фірташа - поки не вирішено. Проте сама рекапіталізація має бути завершена до кінця року.
Що ж стосується інших державних банків, то їх, швидше за все, чекає або безкоштовна передача інвесторам за символічну одну гривню, або ліквідація. "З великою ймовірністю можна припустити, що аудит, проведений за міжнародними стандартами, покаже, що регулятивний капітал націоналізованих банків близький до нуля. Тож вони або будуть просто віддані санаторам, або ліквідовані", - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Серед потенційних інвесторів у проблемні банки (санаторів або покупців мережі) експерт називає російські фінустанови "Альфа-Банк" і "Дочірній банк Сбербанку Росії" - мовляв, вони активно шукають можливості для розвитку роздрібного кредитування.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною