1146
Юросіб просять відзвітувати про власників
— Казна та Політика
Банкіри говорять, що завжди просили клієнтів розкривати таку інформацію, правда, про реальних власників ніколи не йшлося.
НБУ змінює "Інструкцію про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах". У проекті змін передбачається пункт про обов'язкову вимогу розкриття структури власності компаніями, що відкривають банківський рахунок. "Банк додатково до документів, які передбачені цією Інструкцією для відкриття рахунку юридичної особи, зобов'язаний просити у клієнта інформацію про склад органів управління юридичної особи, його власників істотної участі і контролерів юрособи", - говориться у проекті документа.
Ця вимога - не новина для ринку. "На даний момент на підставі ст. 64 закону "Про банки і банківську діяльність" (від 20 вересня 2001 р. №2740-III) при відкритті рахунку юридичними особами банки ідентифікують власників бенефіціарів, тобто фізичних осіб, які прямо або побічно володіють 10% і більше власності юридичної особи-клієнта", - говорить Олег Кравчук, глава управління комплаенс-контролю "Піреус Банку" (управління займається дотриманням регуляторних вимог).
Його слова підтверджують юристи інших банків. Причому аналогічні норми містяться у законі "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму", нагадує начальник відділу із відкриття рахунків банку "Південній" Ольга Самаркіна. Банки, як відомо, є суб'єктами первинного фінансового моніторингу, а тому зобов'язані самостійно здійснювати класифікацію клієнтів за відповідними критеріями і повідомляти Держфінмоніторинг про підозріл операції і клієнтів.
Банкіри запевняють, що завжди вимагали від корпоративних клієнтів розкривати дані про їх бенефіціари. "Даними змінами в Інструкції Нацбанк просто привів у відповідність з чинним законодавством свої положення та інструкції, щоб у банків не виникало сумнівів про те, відповідно до яких норм вони зобов'язані діяти (при фінансовому моніторингу,- авт.)",- говорить начальник відділу продажів і обслуговування корпоративних клієнтів банку "Бізнес Стандарт" Андрій Гончаренко.
Втім як говорить юрист ЮФ "Ільяшев і Партнери" Андрій Конопля, інформацію про банківських клієнтів умовно можна розділити на дві категорії: офіційну і неофіційну. "Природно, офіційна інформація перевіряється, наприклад, отриманням виписки із Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців", - говорить він. Тобто таку інформацію юрособи приховувати ніколи і не намагалися. "А ось неофіційну інформацію, наприклад, про реального власника, перевірити складно. Тому юридичні особи, я думаю, не називатимуть реальних власників", - говорить він.
А це означає, що реально ні для банків, ні для юросіб, що відкривають рахунки, нічого не зміниться, й інформація про власників компаній як і раніше носитиме формальний характер.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною