Пенсійна несправедливість


Пенсійна несправедливість

Кабінет Міністрів України відмовився від своєї обіцянки, даної Міжнародному валютному фонду, підвищити пенсійний вік для жінок з 55 до 60 років. За словами віце-прем'єра Сергія Тігіпка, натомість уряд запропонує МВФ певні компенсатори надходжень до бюджету.

Цей крок уряду і нинішній стан пенсійної системи в Україні прокоментували, а також розповіли, що і чому потрібно міняти в рамках пенсійної реформи, президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки України, доктор економічних наук Володимир Лановий, голова Всеукраїнського союзу вчених-економістів, доктор економічних наук Олександр Кендюхов, і голова Асоціації підтримки прогресивних реформ В'ячеслав Редько.

Проблеми української пенсійної системи

Першою основною проблемою пенсійної системи в Україні, на думку голови Всеукраїнського союзу вчених-економістів Олександра Кендюхова, є кричуща несправедливість у нарахуванні пенсії, яке не відображає реальний трудовий внесок.

"Сьогодні пенсії призначаються переважно на підставі суб'єктивного фактора і не відповідають трудовому внеску громадян. Це - недоліки солідарної пенсійної системи, про які говорять усі експерти галузі", - зауважив економіст.

Крім того, за словами Кендюхова, деякі пенсії дуже завищені. У тому числі це стосується пенсій депутатів, встановлених ними на свій розсуд.

Другою проблемою, на думку економіста, є зайві нарахування на заробітну плату - один з головних чинників тінізації економіки. Фахівець упевнений, що саме цим зумовлені зарплати в конвертах, які сьогодні часто-густо отримують українці. "Якщо ці нарахування та інші податки бізнес почне платити як годиться, то багато видів бізнесу просто припинять своє існування", - зауважив експерт.

Третьою проблемою Олександр Кендюхов вважає дефіцит Пенсійного фонду. За його словами, ця проблема не першорядна, а радше наслідок недосконалості пенсійної системи в Україні, яка майже не змінювалася за роки незалежності.

"Закон про пенсійне забезпечення, прийнятий сім років тому, майже не працює. Оскільки багаторівнева пенсійна система написана для нашої країни дуже проблемно. Я б сказав, що вона написана не для України, а для якоїсь європейської країни, де зовсім інший рівень життя, психологія громадян, соціально-економічні, у тому числі і трудові, відносини. Упевнений, що в найближчі десять років цей закон не запрацює", - зазначив Кендюхов.

Фахівець підкреслив, що сьогоднішні спроби реформувати цю сферу жодним чином не вирішують проблем. Тому потрібно шукати нові системні шляхи.

"Не можна керувати з закритими очима!"

Вирішити проблему Пенсійного фонду в рамках сьогоднішніх відносин держави з суспільством неможливо, вважає президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки України Володимир Лановий. За його словами, потрібно змінювати компоненти Пенсійного фонду, щоб збалансувати його доходи та витрати.

Перший з них - чисельність пенсіонерів. "Просто потрібно, щоб було менше пенсіонерів, тоді буде досягнута збалансованість", - додав економіст.

Другий - ставки відрахувань із заробітної плати до Пенсійного фонду, які в Україні становлять 39%, відзначив експерт. "У Європі існує солідарна пенсійна система, але таких ставок немає. Середній податок на заробітну плату в цих країнах становить 5-9%. У нас необхідно знижувати ставки відрахувань: вони впливають на легальну частину фонду заробітної плати, яка в Україні не перевищує 60%. Більшу частину зарплат керівники підприємств намагаються виплатити поза такими нарахуваннями, нелегально, у конвертах, в обхід податкових та пенсійних органів. Тому питання в тому, щоб знизити ці ставки", - відзначив Лановий.

Економіст також зауважив, що за часів Леоніда Кучми в Україні була розроблена пенсійна реформа, був прийнятий закон про неї, але відстрочений. Згідно з цим законом, мала бути створена державна накопичувальна пенсійна система, відповідно до якої відрахування йшли б за рахунок громадян. Українці повинні були відраховувати 15% своєї зарплати. "Але це відкладалося, відкладається і буде відкладатися. Ніхто цим реально не займається", - уклав експерт.

"Не може людина платити 17% заробітної плати до бюджету, а потім ще 15-20% на свій пенсійний рахунок. У неї просто не вистачить коштів на існування в цьому житті за нинішніх умов, тарифів, тенденцій з оплати житлово-комунальних послуг та інших характеристик", - відзначив Лановий.

Екс-міністр економіки також звернув увагу на Податковий кодекс, який зараз розробляється. Згідно з документом, податок на заробітну плату зростає, але при цьому податок на дивіденди від різного типу доходів (від власності, капіталу тощо) залишають на рівні 5%, зауважив економіст. У всіх країнах, за словами експерта, останній становить до 40%, а у нас - всього 5%.

Крім того, Лановий зазначив, що питання підвищення пенсій - одне з ключових в економічній політиці держави. "Якщо цього не розуміти, то дуже скоро влада отримає відповідну реакцію від пенсіонерів, які є основними голосуючими на виборах", - застеріг він.

У цьому контексті треба говорити і про концепцію соціального страхування, вважає Володимир Лановий. "Погана медицина знижує число живих пенсіонерів дуже швидко - вони стають інвалідами і передчасно вмирають. Для когось це - теж шлях: не фінансувати медицину і таким чином зменшувати кількість пенсіонерів, і в результаті - збалансувати Пенсійний фонд", - зазначив економіст.

Тому експерт закликав реформувати пенсійну систему Україні з сьогоднішнього дня. "З наступного року половина бюджету буде витрачатися на погашення боргів і на сплату відсотків по боргах. А друга половина буде йти на фінансування дефіциту Пенсійного фонду. І на самі бюджетні витрати нічого не залишиться. Не можна керувати за закритими очима, як страус, який сховав голову в пісок і говорить, що ми все тримаємо під контролем", - відзначив Лановий. Перш за все, на думку фахівця, треба докорінно змінювати стан підприємств і відносини держави з бізнесом.

"Бізнес перераховує більше грошей за кордон, ніж отримує зарубіжних інвестицій. Це вперше за роки незалежності!" - зазначив він.

"Не можна вирішити питання Пенсійного фонду в контексті сьогоднішньої структурної економічної політики - непродуктивної і спрямованої не на економію, а на монополію і різні корупційні схеми. Не можна соціальні питання вирішувати поза контекстом реальних реформ економіки, реальних підприємств та ринків", - підсумував Володимир Лановий.

Пропозиції вчених-економістів

Те, що сьогодні називають пенсійною реформою, насправді не є нею, вважає голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів Олександр Кендюхов. "Підвищення пенсійного віку, від якого днями відмовився уряд, не можна вважати реформою. Оскільки це не міняє суті пенсійної системи і не вирішує її проблем", - запевняє експерт.

Всеукраїнський союз вчених-економістів розробив свою концепцію пенсійної реформи і вперше представив її в "Главреді". Мета пенсійної реформи, за словами Кендюхова, полягає в переході від "зрівнялівки" і несправедливості пенсійної системи до максимально справедливого механізму. Крім того, на думку фахівця, необхідно виключити основи тінізації економіки в цій сфері.

"Ми пропонуємо повністю перейти від системи відрахувань із заробітної плати до Пенсійного фонду до системи відрахувань до Державного пенсійного банку. В результаті кожен громадянин отримає пенсійне забезпечення, що повністю відбиває його трудовий внесок, і це буде відсоток, відрахований громадянином на свій власний пенсійний рахунок, який буде діяти за принципом депозитного вкладу", - розповів економіст. Він також зауважив, що якщо людина вмирає, не досягнувши пенсійного віку, то ці кошти передаються її спадкоємцям, а не розчиняються в державі".

Розробники цієї пропозиції вважають, що ця реформа може бути реалізована протягом 30 років. "Швидкого шляху тут бути не може. Якщо запускати систему в 2011 році, то вона може поширюватися лише на осіб 1985 року народження і молодше. На все населення її поширювати не можна, тому що не вистачить коштів на покриття дефіциту існуючого Пенсійного фонду", - підкреслив Олександр Кендюхов.

За словами економіста, така пенсійна реформа здатна докорінно змінити принцип пенсійного законодавства і пенсійної системи в Україні. "Вона дозволить перейти від нинішньої соціально несправедливої системи до абсолютно соціально справедливої", - переконаний Кендюхов.

Голова Асоціації підтримки прогресивних реформ В'ячеслав Редько вважає пропозицію вчених-економістів "дуже тверезою методологією". "Вона буде абсолютно справедливою для населення. І кожен громадянин з задоволенням буде накопичувати свій персоніфікований фонд. На Заході в країнах, де є подібні накопичувальні програми, люди живуть на десять років довше. Тому що це елемент спокою", - зазначив Редько.

Надія Майна, Віра Підгайна

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua