РФ приватизує з розмахом


РФ приватизує з розмахом

Росія затвердила план найбільшої з 90-х рр. приватизації держмайна. У 2011-2015 рр. країна продасть частки таких гігантів, як "Роснефть", "РусГидро", Сбербанк, ВТБ, "Российские железные дороги" (РЖД), "Совкомфлот", "Аэрофлот" та аеропорт "Шереметьево".

Програма грандіозної приватизації була прийнята на закритому засіданні уряду Росії, проведеному прем'єр-міністром Володимиром Путіним. Як пояснив перший віце-прем'єр Ігор Шувалов, буде дві хвилі розпродажів - до 2013 р. і до 2015 р. Офіційно цей план має бути затверджений наступного тижня.

"В уряді прийнято остаточне рішення, але ми зможемо почати працювати, коли президент Дмитро Медведєв підпише відповідні укази, оскільки велика частина активів відноситься до списку стратегічних. Як тільки план буде схвалений, ми його реалізуємо в конкретних заходах міністерств і відомств, аби почати їх негайно", - повідомив журналістам Шувалов.

Про наміри уряду почати продаж держвласності стало відомо ще на початку вересня. Чиновники пов'язують цю ініціативу з необхідністю компенсувати дефіцит бюджету, а також із завданнями підвищення прозорості діяльності компаній, поліпшення інвестиційного клімату, розвитку конкуренції і проведення структурних змін в економіці. Основною інтригою залишався список підприємств, які виставлять на торги.

Вчора стало зрозуміло, що в числі перших на продаж відправлять фінансових гігантів. У 2011 р. уряд збирається приватизувати 10% другого за розмірами банку країни ВТБ, в 2012 р.- ще 10-15% і згодом готовий розлучитися навіть із контрольним пакетом, якщо знайдуться серйозні портфельні інвестори. Одночасно буде продано 9% найбільшого кредитора Росії "Сбербанка", але над ним буде збережений держконтроль.

Також не пізніше за 2013 р. вирішено передати приватним інвесторам 50% акцій пароплавства "Совкомфлот", 4,11% акцій оператора єдиної національної електромережі Федеральна мережева компанія, 7,9% ВАТ "РусГидро" і 100% Объединенной зерновой компании (ОЗК), що відповідає за зернові інтервенції і зберігання зерна в російському інтервенційному фонді. У 2011 р. почнеться підготовка приватизації найбільшої нафтової компанії країни "Роснефть", і в 2012 р. держава може запропонувати інвесторам 15% її акцій.

За планом уряду, в 2011 р. продаж держвласності повинен принести $9,9 млрд., в 2012 р.- $9,2 млрд., в 2013 р.- $10,3 млрд. Для порівняння, в 2009 р. Росія отримала від приватизації лише близько $0,07 млрд.

Частину виручених грошей уряд обіцяє повернути у вигляді інвестицій в приватизовані компанії, а решту направлять на погашення дефіциту бюджету, який в 2010 р. очікується на рівні 2,38 трлн. руб., або 5,3% від російського ВВП. Раніше міністр фінансів Росії Олексій Кудрін пообіцяв поступово зменшити діру у скарбниці в 2011 р. до 4% від ВВП, в 2012 - до 3%, в 2013 - до 2%, а до 2015 р. зовсім вийти в плюс.

За словами Кудріна, виставлені на продаж пакети державних підприємств матимуть хороший попит. Навіть при володінні 5% акцій компанії інвесторові надаються значні привілеї. Якщо ж у приватних інвесторів є більше 20% акцій, вони мають право проводити своїх людей в раду директорів і мати безпосередній вплив на роботу компанії.

Найбільші приватизаційні операції обіцяють послідувати в 2013-2015 рр. У цей період держава збирається виставити на продаж 25% мінус 1 акцію РЖД, більше 25% "РусГидро", 50% мінус 1 акцію "Совкомфлота", велику частку "Аэрофлота" та аеропорту "Шереметьево", 25% Россельхозбанка, а також безліч мережевих, енергетичних і телекомунікаційних компаній.

Втім, терміни продажів по кожній компанії уряд корегуватиме, виходячи з кон'юнктури ринку і технічних параметрів, які могли б поліпшити приплив інвестицій. Якщо програма приватизації пройде успішно, то частка держави у ВВП може знизитися з нинішніх 50% до 30%, що відповідає середньосвітовому значенню (у США вона дорівнює 28%).

"Росія - одна з небагатьох держав, що розвиваються, в світі, яка запускає двигун приватизації в такі непевні часи. Продаж активів в середньостроковій перспективі надаватиме підтримку рублю, а також повинна підштовхувати вверх котирування російських акцій впродовж наступного року", - пише стратег інвестбанку Royal Bank of Canada Нік Чеймі.

Новина про затвердження плану продажу держактивів оживила торги акціями. Індекс Російської фондової біржі РТС за вчорашній день піднявся на 3,09%, до 1604,86 пункти. Причому котирування Сбербанка підскочили на 5,6%, ВТБ - на 6%, "Роснефти" - на 4,4%.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua