0 800 307 555
0 800 307 555

Уряд не вкладається у строки


Уряд не вкладається у строки

Відсутність проекту держбюджету суперечить низці статей Бюджетного кодексу. За оцінками аналітиків, в уряду немає законних підстав для затягування з прийняттям відповідного закону.

Уряд зірвав всі терміни із подання проекту держбюджету наступного року. Прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що парламент прийме держбюджет-2011 до 10 грудня. Перешкодою нібито є відсутність нової податкової бази. "Як тільки буде прийнятий Податковий кодекс, уряд відразу ж подасть до парламенту бюджет, і він буде прийнятий", - сказав прем'єр. Двадцяти днів, що залишилися, на його думку, цілком достатньо для розробки і прийняття місцевих бюджетів.

За Бюджетним кодексом, Кабмін повинен затвердити проект закону про держбюджет і внести його разом із необхідними матеріалами на розгляд Верховної Ради не пізніше 15 вересня. Однак, справедливості ради, слід зазначити - 12 вересня Кабмін вніс на розгляд парламенту проект держбюджету-2011. Проте спікер Володимир Литвин повернув уряду документ, запропонувавши розробити держбюджет на основі нового Податкового кодексу. Свої дії спікер пояснив тим, що таке рішення збігається із позицією президента Віктора Януковича і Ради регіонів.

Розробка проекту держбюджету на основі нової податкової бази збігається із побажаннями глави держави, але суперечить низці статей Бюджетного кодексу. Згідно із законодавством, до 1 жовтня (6 жовтня, якщо проект бюджету надійшов до Ради після повторного представлення Кабміном) профільний парламентський комітет зобов'язаний припинити прийом пропозицій до законопроекту, а до 15 жовтня (20-го - в разі повторного представлення) - підготувати до нього свої пропозиції і звіти. Проект держбюджету має бути прийнятий в першому читанні не пізніше 20 жовтня, в другому читанні - до 20 листопада, в третьому читанні - до 1 грудня. Місцеві бюджети наступного року затверджуються в двотижневий термін після оприлюднення держбюджету.

Представникам опозиції незрозуміла прив'язка держбюджету до термінів прийняття Податкового кодексу. Згідно із Бюджетним кодексом, зазначив у коментарі член комітету з питань податкової і митної політики Сергій Терьохін (БЮТ), держбюджет повинен формуватися на податковій базі, що діє. "Якщо Податковий кодекс буде прийнятий цього року, то він набуде чинності лише з 1 січня 2011 р., але донині країна житиме за чинним податковим законодавством", - акцентував Терьохін. Бюджетний кодекс не забороняє коректування бюджетних позицій впродовж бюджетного року, тому чекати до прийняття Податкового кодексу, за словами депутата, зовсім необов'язково.

В свою чергу, експерт МЦПІ Олександр Жолудь вважає, що якщо уряд має намір розраховувати держбюджет, виходячи із задекларованого в проекті Податкового кодексу поступового зниження ставок ПДВ (з 20% до 17%) і податку на прибуток (з 25% до 20%), то приймати його потрібно на основі Податкового кодексу. "Можна також внести зміни до закону про ПДВ і до закону про оподаткування прибутку підприємств. Але робити це вже пізно", - зазначив економіст.

Закони, котрі впливають на формування прибуткової і витратної частин бюджету наступного року, мають бути офіційно оприлюднені до 15 серпня. Інакше норми цих законів набувають чинності не раніше початку наступного бюджетного року. За словами Жолудя, уряд пішов на порушення Бюджетного кодексу швидше з метою показати характер і все-таки продавити через парламент Податковий кодекс, а не тому, що не може прийняти держбюджет на податковій базі, що діє. "Адже Податковий кодекс - це все-таки великий піар-проект Кабміну Миколи Азарова", - підсумував експерт.

Прискорене прийняття Податкового кодексу і формування на його основі держбюджету зруйнує систему фінансових відносин у країні, вважає директор Центру ринкових реформ Володимир Лановий. На думку експерта, подібний крок може призвести до того, що держбюджет-2011 стане лише формальним документом з букв і цифр. А насправді низка статей із доходів не будуть виконані з причини відсутності джерел фінансування. Для того, щоб вони з'явилися, необхідна адаптація бізнесу до нових правил оподаткування, зазначив Лановий.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua