Кредитна піраміда


Кредитна піраміда

Аналізуючи дані Національного банку про стан кредитного ринку, можна констатувати, що відновлення економіки не відбувається. Більше того, банки продовжують вилучати фінансові ресурси з реального сектора, направляючи їх в державні облігації. Якщо банкіри раптом вирішать вивести свої гроші з ринку ОВДП, курс гривні можуть чекати серйозні потрясіння.

Підсумкові дані про стан кредитно-грошового ринку за підсумками вересня дозволяють чітко відстежити нову тенденцію: ресурси, що вивільняються від погашення валютних кредитів (-22,6 млрд. грн. в еквіваленті), банки перерозподіляють виключно в державні облігації (+22,7 млрд. грн.). Велику частину приросту монетарної бази Національний банк також відправив на фінансування дефіциту бюджету - збільшення монетарної бази на 1 жовтня склало 21,7 млрд. грн., при цьому обсяг інвестицій Нацбанку в ОВДП склав 14,1 млрд. грн.

Таким чином, кредитний ресурс продовжує вимиватися з економіки, переміщаючись з виробничої сфери в бюджетну. В зв'язку з цим доволі туманною є перспектива забезпечення реального економічного зростання як такого. За методологією міжнародних фінансових організацій, щоб забезпечити 1% приросту ВВП в економіках, що розвиваються, необхідно забезпечувати близько 3% приросту кредитного портфеля банківської системи.

"Поточна ситуація нагадує мені події в Росії перед дефолтом 1998 р., - говорить радник міністра економіки Сергій Яременко.- Тоді банки так само активно направляли кошти на фінансування державного боргу".

Потрібно відзначити, що всі вкладення в ОВДП зараз, по суті, здійснюються нерезидентами. Банки з іноземним капіталом вкладають в держоблігації свою надлишкову ліквідність у валюті, яку перетворюють на гривню за допомогою свопів на міжбанківському ринку. А це, по суті, гарячі гроші, які можуть у будь-який момент вийти з економіки.

Втім, між Росією зразка 1998 р. і Україною 2010 р. є одна відчутна різниця. У Росії 12 років тому уряд був змушений постійно підвищувати ставки по державних кредитних облігаціях (ДКО), щоб рефінансувати попередні випуски.

Вітчизняний Мінфін піднімати ставки необхідності не має - відсутність довгострокових банківських пасивів, та і загальна невизначеність на фінансових ринках, змушує банки вкладати гроші в ОВДП. А це, у свою чергу, створює ілюзію затребуваності держпаперів у інвесторів і загальної стабільності ситуації в державних фінансах. Проте скоро активність банків - покупців ОВДП - зійде нанівець.

На думку голови правління "Фінанси і кредит" Володимира Хливнюка, сьогодні ОВДП не є привабливим інструментом для інвестування, оскільки "ризики кредитування кінцевого позичальника досить високі". Менш привабливими для банків стають і ПДВ-облігації: потенційна прибутковість по цих паперах знижується, оскільки зменшується дисконт (через високий попит на ці держзобов'язання з боку, зокрема, іноземних інвесторів).

Якщо банкіри раптом вирішать вивести свої гроші з ринку ОВДП, курс гривні можуть чекати серйозні потрясіння. "Визначальним чинником стабільності була і залишається програма співпраці з МВФ - якщо вона продовжиться, то інвестори вкладатимуть гроші в ОВДП і далі. Якщо ж повториться ситуація кінця 2009 р., коли фонд зупинить свої програми, може початися вихід нерезидентів", - говорить високопоставлений чиновник в Нацбанку. Цим, на його думку, і пояснюється завзятість МВФ, з яким він кредитує уряд всупереч порушенням графіка імплементації реформ і низки структурних маяків програми, таких, наприклад, як незалежність центробанку.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua