Мінімум підтягують до максимуму


Мінімум підтягують до максимуму

В 2011 році уряд продовжить підвищувати соціальні стандарти. Як стало відомо Комерсант-Україна, вони можуть бути збільшені до 9%, аби мінімальна зарплата перевищила 1 тис. грн. до кінця наступного року.

Більш ніж на 11% зростуть оклади співробітників I розряду Єдиної тарифної сітки (ЄТС). В той же час Федерація профспілок пропонує підняти соцвиплати на 15%. Експерти зазначають, що Кабмін обмежений в можливостях істотнішого збільшення соцвиплат через зобов'язання перед МВФ і зниження доходів унаслідок прийняття Податкового кодексу.

В розпорядженні Комерсант-Україна виявилися попередні розрахунки збільшення соцвиплат у 2011 році, які Міністерство праці і соціальної політики заклало в проект держбюджету. На початку тижня глава Мінпраці Василь Надрага заявив, що підвищення стандартів наступного року є вимогою президента Віктора Януковича і прем'єр-міністра Миколи Азарова. Виплати планується підвищити на 8,8-8,9%.

Прожитковий мінімум до кінця наступного року може скласти 953 грн, а мінімальна зарплата - 1004 грн. Мінімальний розмір погодинної оплати праці з 1 січня пропонується встановити на рівні 5,67 грн., з 1 грудня - 6,05 грн. Мінімальна пенсія до кінця 2011 року складе 800 грн., як і прожитковий мінімум для непрацездатних. Найбільше зростання - на 11,6% - очікується лише за розміром посадових окладів працівників I розряду ЄТС.

Як розповіло високопоставлене джерело в міністерстві, Мінфін погодився підвищити соцвиплати на рівень інфляції (у 2011 році очікується 10,8%). За приблизними підрахунками, на збільшення пенсійних виплат буде потрібно до 9 млрд грн., на ЄТС - 5,5 млрд грн.

Прес-служба Мінфіну на запит не відповіла. За підрахунками екс-міністра праці і соціальної політики Людмили Денісової, виникне необхідність майже в 30 млрд грн. бюджетних коштів: 17 млрд грн. буде потрібно на пенсії, 10 млрд грн. - до фонду зарплати бюджетної сфери, 2 млрд грн. - на "дитячі" виплати, прив'язані до прожиткового мінімуму. "Жодного прогресу в соціальних виплатах не буде, - упевнена пані Денісова.- Мінімальна зарплата в 2011 році збільшиться в порівнянні з 2010 роком всього на 10 грн. З 1 січня по 1 грудня 2010 року цей показник виріс на 53 грн., наступного року - на 63 грн. (із врахуванням підвищення з 1 січня - на 82 грн.). Як ці 63 грн. можуть бути застосовані до коефіцієнта інфляції?"

За словами Людмили Денісової, I тарифний розряд за законодавством про оплату праці не має бути нижче за мінімальну зарплату (буде нижче на третину). "Застосовується стара технологія, якою, до речі, грішив і уряд Юлії Тимошенко. Але у нас грошей не було, а вони говорять, що у них є зростання. Порушення законодавства призведе до того, що працівники I розряду отримуватимуть таку ж зарплату, як і кваліфіковані VII розряду", - говорить вона.

Голова комітету з питань соцполитики і праці Верховної Ради Василь Хара (Партія регіонів) вважає, що запропоноване урядом зростання стандартів недостатнє, оскільки воно менше рівня очікуваної до кінця 2010 року інфляції. За 9 місяців інфляція склала 7,4%, за рік очікується 12% (див. стор. 6). Проте пан Хара розуміє, що можливості Кабміну обмежені - бюджет не витримає більше зростання мінімальних виплат. "Ми (Федерація профспілок) пропонували 15%, але 8-9% будуть не такими ризикованими для бюджету", - говорить він.

Експерти зазначають, що Кабмін не може значно підвищити соцвиплати, оскільки має зобов'язання перед МВФ. У меморандумі з фондом вказується, що в 2011 році витрати держави на зарплату зростуть на 14,6 млрд грн., до 146 млрд грн. (+12,8%).

Крім того, набуття чинності Податкового кодексу в 2011 році призведе до зниження доходів на 4 млрд грн. Завідуюча відділом соціальної політики Національного інституту стратегічних досліджень Ольга Піщуліна вважає вимоги МВФ необґрунтованими. "Зростання зарплат повинне випереджати темпи зростання ВВП, що нормально для країни, що розвивається, яка хоче стати членом ЄС", - упевнена Піщуліна. На її думку, аби знайти ресурс на соціальні виплати, необхідно провести інвентаризацію всіх держвитрат, пільг і програм.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua