ПДВ виводять начистоту


ПДВ виводять начистоту

Комерсант-Україна вирішив розібратися в механізмі скорочення заборгованості з відшкодування ПДВ до 1 жовтня з 60 млрд грн. до 3 млрд грн. Про зниження заборгованості минулої п'ятниці на зустрічі з главою МВФ Домініком Стросс-Каном заявив прем'єр-міністр Микола Азаров. "Ми сповнені рішучості до нового року прийти з нульовою заборгованістю по ПДВ", - сказав він.

В Мінфіні пояснили, як з'явилася заборгованість у розмірі 58,4 млрд грн. (на момент призначення уряду 11 березня): 34 млрд грн. - це сума, не відшкодована на рахунки платників в банках (перевірена і підтверджена податківцями), 2,9 млрд грн. - кошти, які фігурують в судах і кримінальних справах, 2,5 млрд грн. - переплати платників і 19 млрд грн. - залишки негативного значення ПДВ в деклараціях.

Через відсутність в держбюджеті коштів для повернення ПДВ уряд до мінімуму скоротив щомісячне відшкодування - в січні-липні середній обсяг склав 1,4 млрд грн. Одночасно готувався випуск ПДВ-облігацій.

За словами заступника міністра фінансів Тетяни Єфименко, до 1 вересня загальний борг з відшкодування ПДВ складав 44,8 млрд грн. Підприємствам минулого місяця відшкодовано 20 млрд грн.: 16,2 млрд грн. - у вигляді облігацій і 3,8 млрд грн. - безготівковим платежем.

"Більш ніж на 1 млрд грн. ми збільшили відшкодування у вересні 'живими' коштами", - повідомив вчора голова Державної податкової адміністрації (ДПАУ) Олександр Папаїка. Єфименко уточнила, що близько 2 млрд грн. у вересні визнано безпідставно заявленими (за 9 місяців - 8,86 млрд грн.), а в рахунок майбутніх платежів перейшли 11-11,5 млрд грн. Невідома доля близько 8,5 млрд грн.

Примітно, що при виплаті підприємствам у вересні 3,8 млрд грн. сума боргу з відшкодування ПДВ з простроченням понад 60 днів зменшилася за місяць на 7 млрд грн. - з 10 млрд грн. до 2,9 млрд грн. Але реальна сума зобов'язань перед бізнесом набагато більша. Вона включає суми, що перебувають в перевірках, і весь підтверджений, але не відшкодований обсяг ПДВ.

За даними департаменту контролю за відшкодуванням ПДВ ДПАУ, до 1 жовтня підтверджено, але не відшкодовано 9,12 млрд грн. А Папаїка заявив, що перевіряються 10 млрд грн.: "Це поточна, як то кажуть, робоча заборгованість". На питання, чи означає це, що загальний борг перевищує заявлені 3 млрд грн., глава ДПАУ агресивно заявив: "Не ставте мені провокаційних питань і не ловіть мене на цифрах, на нашому сайті ми покажемо всю звітність!" До кінця дня обіцяна вчора звітність на сайті ДПАУ не з'явилася.

Експерти вважають, що звіт уряду про скорочення боргу - гра з цифрами. "Окрім відшкодування боргу облігаціями, жодних істотних виплат не було. Узяти гроші нізвідки і відшкодувати неможливо. Є вимога МВФ, і потрібно було її виконувати, хай і підміною фактів. У реальності борг, звичайно ж, більший, ніж 3 млрд грн.", - говорить директор центру "CASE-Україна" Дмитро Боярчук. Виходячи з цієї інформації, аналітики вважають, що Кабмін не зможе виконати свою обіцянку "обнулити" борги по ПДВ. На думку директора департаменту Інституту бюджету і соціально-економічних досліджень Артема Рудика, поки інформація про відшкодування податку залишається закритою, реально оцінити правдивість заяв владі неможливо. Цілком імовірно, що уряд під автоматичним відшкодуванням ПДВ з 1 січня має на увазі якраз відшкодування ПДВ через 60 днів. Крім того, невідшкодування ПДВ, за його словами, завжди було і буде інструментом виконання прибуткової частини бюджету.

А в податківців завжди буде можливість обмежувати повернення податку шляхом затягування перевірок, неприйняття декларацій або перенесення боргу в рахунок сплати податків в майбутніх періодах, додає директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин. "Я не бачу механізму 'обнулення' боргу. Реструктуризація заборгованості ПДВ-облігаціями або затягування податкових перевірок не означає, що борги по ПДВ не накопичуватимуться", - говорить експерт.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua