Скасування політреформи: що саме зміниться в Україні


Скасування політреформи: що саме зміниться в Україні

Це випливає з порівняльного аналізу текстів Конституції в редакціях від 1996 року і 2004 року.

Повноваження Верховної Ради України і народних депутатів скорочуються з п'яти до чотирьох років. З п'яти до чотирьох років скорочуються також повноваження сільських, селищних, міських, районних, обласних рад.

Верховна Рада України віднині може лише давати згоду на призначення Президентом України прем'єр-міністра.

Звужується перелік підстав, відповідно до яких народні депутати можуть бути позбавлені мандатів. Віднині залишається чотири норми: складання повноважень депутата за його особистою заявою; набрання законної сили звинувачувального вироку стосовно депутата; визнання його судом недієздатним або безвісті відсутнім; припинення його громадянства або виїзд на постійне мешкання за межі України.

Скасовані підстави для дострокового позбавлення мандата: якщо депутати, вибрані від політичних партій до парламенту, не входять до складу фракції тієї партії або блоку.

Крім того, втратили чинність положення щодо обов'язкової необхідності формування коаліції депутатських фракцій. Скорочено перелік підстав, з яких Президент може розпустити парламент. Віднині Президент не може оголосити про припинення достроково повноважень Верховної Ради, якщо впродовж одного місяця у Верховній Раді України не буде сформована коаліція депутатських фракцій; або впродовж 60 днів після відставки уряду не буде сформований персональний склад Кабміну. Залишилася лише така підстава для розпуску парламенту: якщо впродовж 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть початися.

З відновленням Конституції 1996 року звужуються повноваження Верховної Ради України. Зокрема, віднині парламент не призначатиме уряд, депутати позбавлені можливості призначати голову Антимонопольного комітету України, голову Державного комітету телебачення і радіомовлення України, голову Фонду державного майна України і звільняти їх з посад; призначати на посаду і звільняти за поданням Президента голови Служби безпеки України.

За парламентом залишилося надання згоди на призначення на посаду Президентом України генерального прокурора України, в той же час питання звільнення вирішуватиме лише Президент.

Відповідно до Конституції 1996 року, право законодавчої ініціативи, окрім Верховної Ради України, Президента України, народних депутатів України, Кабінету міністрів України, матиме також Національний банк України.

Зі скасуванням змін до Конституції від 2004 року голова парламенту позбавляється права підписувати і офіційно оприлюднювати закон, якщо Президент України не підписав закон, вето на який було подолане.

Також спікер парламенту, в разі дострокового припинення повноважень Президента, вже не виконуватиме його обов'язки, це право повертається прем'єр-міністру.

Крім того, повертається норма, що чергові вибори Президента України проводяться останньої неділі жовтня п'ятого року повноважень Президента України. В разі дострокового припинення повноважень Президента України, вибори глави держави проводяться в період дев'яноста днів з дня припинення повноважень.

Відповідно до рішення КС, розширюються повноваження Президента. Віднині він знову призначатиме за згодою Верховної Ради України прем'єр-міністра, припинятиме повноваження прем'єр-міністра і прийматиме рішення про його відставку. Також глава держави призначатиме за поданням прем'єра членів Кабінету міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, а також керівників місцевих державних адміністрацій і припинятиме їх повноваження в цих посадах.

Відповідно до Конституції 1996 року, Президент віднині утворює, реорганізовує і ліквідовує за поданням прем'єр-міністра міністерства і інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади. Скасовує акти Кабінету міністрів і акти Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Кабінет міністрів України залишається найвищим органом в системі органів виконавчої влади. До складу Кабінету міністрів входитимуть прем'єр-міністр, перший віце-прем'єр-міністр, лише три віце-прем'єр-міністри і міністри.

Кабмін віднині складатиме повноваження перед новообраним Президентом України, а не новообраним парламентом.

Як повідомляв УНІАН, сьогодні, 1 жовтня, Конституційний Суд оприлюднив рішення про скасування політичної реформи 2004 року.

Зокрема, КС визнав не відповідним Конституції України Закон "Про внесення змін до Конституції України" від 8 грудня 2004 року №2222-IV у зв'язку з порушенням процедури його розгляду і прийняття.

КС відновив дію Конституції України 1996 року, і звернувся до органів державної влади з вимогою невідкладно привести українське законодавство у відповідність з Основним Законом.

8 грудня 2004 року Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до Конституції (про політреформу), який передбачав перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми правління, формування уряду коаліцією депутатських фракцій, продовження терміну повноважень Верховної Ради до 5 років.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua