1031
Арбузов: Облікова ставка повинна бути на мінімально допустимому рівні
— Валюта
Облікова ставка Національного банку України (НБУ) має бути на мінімально допустимому рівні, вважає перший заступник глави НБУ Сергій Арбузов.
"В умовах поліпшення макроекономічної ситуації і стабілізації тенденції із повернення вкладів в банківську систему відсоткові важелі грошово-кредитного регулювання слід направляти на сприяння зниженню вартості кредитних ресурсів. У таких умовах облікова ставка Нацбанку повинна підтримуватися на мінімальному, але позитивному відносно прогнозованої інфляції рівні", - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
За словами Арбузова, така політика даватиме ринку відповідні орієнтири відносно зменшення вартості ресурсів на тлі скорочення інфляційного тиску. В той же час, цей підхід не стимулюватиме зниження вартості коштів нижче за нецікавий для вкладників рівень.
"Конкретне значення облікової ставки визначатиметься виходячи із ситуації, що складається у відповідний період в економіці і на грошово-кредитному ринку, а також виходячи з прогнозу її подальшого розвитку", - підкреслив він.
Як повідомлялося, Нацбанк в поточному році тричі знижував облікову ставку, опустивши її в літні місяці з 10,25% до 7,75%. Інфляція в Україні за підсумками січня-серпня-2010 склала 4,3%, у тому числі в серпні 1,2%. В той же час інфляція за останніх 12 місяців склала 8,3%. НБУ прогнозує зростання споживчих цін в поточному році на 10,5%, тоді як в 2009 році інфляція склала 12,3%.
Арбузов також заявив, що із врахуванням поліпшення макроекономічної ситуації в країні основні завдання і пріоритети грошово-кредитної політики повинні полягати в забороні інфляції через ефективне регулювання грошовою пропозицією, а також у стимулюванні кредитної активності банків.
"Для досягнення цілей з інфляції НБУ у міру розвитку монетарного трансмісійного механізму повинен перейти до пріоритетного використання процентної ставки як основного інструменту монетарної політики і забезпечення гнучкості обмінного курсу", - зазначив він.
При цьому банкір нагадав, що прогнозні монетарні параметри, які закладені в програму з МВФ stand-by, передбачають зростання монетарної бази в 2010 році на рівні 15,4%. В той же час, за його словами, Нацбанк змінюватиме свою монетарну політику в разі виникнення тиску на інфляцію або обмінний курс.
Перший заступник голови НБУ також повідомив про відсутність в даний час передумов для введення в обіг банкнот номіналом 1 тис. грн. (найбільший номінал в банкнотну ряду гривні доки складає 500 грн.).
Банкір пояснив, що попит з боку економіки на найбільший номінал залежить, в першу чергу, від рівня доходів населення - заробітної плати, пенсій.
За даними Держкомстату, середньомісячна зарплата в січні-липні цього року складала 2,144 тис. грн. В той же час регіональний розподіл розміру середньої зарплати в Україні нерівномірно. У Києві вона найвища і складає 3,298 тис. грн., а ще в чотирьох областях перевищує середній показник по Україні. В той же час, на значній території країни рівень зарплати значно нижчий: у Тернопільській області середня зарплата складає лише 1,582 тис. грн., ще в п'яти областях - менше 1,7 тис. грн.
"Враховуючи це, введення в обіг нової банкноти з вищим номіналом є передчасним. Тим часом, Нацбанк має в своєму розпорядженні достатні можливості для своєчасного виготовлення і забезпечення готівкового обігу банкнот з вищим номіналом. Але на такий крок центробанк піде лише при виникненні відповідних економічних передумов", - сказав Арбузов.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною