І все ж таки вони відходять...


І все ж таки вони відходять...

Зважаючи на все, над керівництвом Федерації профспілок України (ФПУ) згущуються силові і політичні хмари. Критичну масу скандальності створили "своєрідні" процедури та пріоритети, за якими це громадське об’єднання розпоряджається кількома сотнями санаторно-туристичних об’єктів (загальною вартістю не менше 15 мільярдів гривень), де-факто створених на гроші колишнього СРСР.

Отримай і розпишися

За нашими даними, прокуратура Автономної Республіки Крим особливо зацікавилася першим заступником голови правління "Укрпрофоздоровниці" (оператор санаторіїв ФПУ) Олегом Кленіним. Не виключено, що це зацікавлення пов’язане з майном санаторію "Ясна поляна", який, на чому вже наголошувало "ДТ", поступово втрачає статус профспілкового. Нагадаємо, що саме у процесі відчуження корпусів у санаторію "Ясна поляна" на користь не чужої для нього фірми "КОВіК" (2003-2007 рр.) бізнесмен Олег Кленін здобув перший досвід роботи у профспілках.

Цей досвід, очевидно, і спонукав нинішнього голову федерації Василя Хару наприкінці 2008 р. призначити пана Кленіна першим заступником правління "Укрпрофоздоровниці". Звісно, це могло посприяти Олегу Кленіну довести проект "розвитку" "Ясної поляни" до логічного завершення. І тепер правоохоронні органи можуть зашкодити. Втім, про це досить докладно написано у "ДТ" від 4 вересня: як об’єкти, котрі залишилися в профспілковій власності цього санаторію, вирішено роздати в оренду маловідомим фірмам за спокусливими цінами.

Крім того, наші джерела повідомляють, що цього тижня в центральному офісі "Укрпрофоздоровниці" відбувається виїмка документів, пов’язана з відчуженням майна санаторію "Ударник" у Євпаторії. Офіційних даних немає, проте відомо, що мерія цього кримського міста неодноразово вимагала від правоохоронних органів "припинити свавілля в "Укрпрофоздоровниці" у питаннях відчуження землі". (У Євпаторії влада відбирає пляж у санаторію "Победа", 25 липня 2010 13:00, за матеріалами "Контекст-Крым".) У зв’язку з цим на голову ФПУ Василя Хару впав, природно, град дзвінків і візитів - на які він, за нашими непідтвердженими даними, не реагує, оскільки в кабінеті й по телефону недоступний.

Таку активність силовиків, у принципі, можна пов’язувати і з публікаціями у ЗМІ, в котрих ідеться про те, як розходяться цінні профспілкові об’єкти. За що і ті й інші потрапили в немилість до ФПУ. Зокрема, медіацентр федерації у своїй заяві "Проти спроб рейдерського захоплення профспілкових оздоровниць" навіть обвинуватив "ДТ" і "рейдерів від влади" у спробах "дискредитувати профспілки штучними скандалами" та "відібрати в трудящих законно придбане майно". Причому відібрати на користь... місцевих громад.

У зазначеній заяві сказано також, що "за весь період головування В.Г. Хари ФПУ не продала жодного квадратного метра власності", а "за результатами перевірок профспілкових оздоровниць органами прокуратури та внутрішніх справ не виявлено зловживань, які б потребували порушення кримінальних справ проти керівників санаторно-курортних закладів". Дата під цим текстом на сайті ФПУ оновлюється кожного робочого дня, майже без зміни суті. Водночас особисто пан Хара публічно не висловив свого ставлення до оприлюднених даних.

Зате активно відреагували читачі "ДТ", які надали копії документів Федерації профспілок стосовно ще кількох скандальних епізодів "відходу" профспілкових об’єктів. "Відходу", який нічим не кращий за продаж.

Профспілковий "Стокгольм"

Як відомо, ще жевріє гучний скандал навколо того, як саме НАК "Нафтогаз" програв найважливіший "газовий спор" у Стокгольмському арбітражі фірмі "РосУкрЕнерго". Хоча значно раніше відбулася аналогічна історія, пов’язана з відчуженням профспілкового пансіонату "Мирний", розміщеного у престижному районі Одеси (модного молодіжного курорту СНД, "нового Сочі"). Цей об’єкт був повністю відчужений у оператора санаторіїв ФПУ ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" в результаті класичної схеми договору про спільну діяльність між дочірнім підприємством пансіонат "Мирний" та кількома комерційними структурами.

Як це зазвичай відбувається в українській практиці, "спільна діяльність" закінчилася рішеннями господарського суду Одеської області про визнання права власності на об’єкти санаторію за маловідомим ТОВ "Інвест-Курорт" і Одеською національною юридичною академією (2006 і 2008 роки відповідно). Простіше кажучи, висотний спальний корпус пансіонату перестав бути профспілковим. Нагадаємо, що саме за такою схемою у ФПУ було відчужено корпуси санаторію "Ясна поляна".

Проте у Федерації профспілок знайшлася критична маса людей, котрі домоглися претензійного процесу з повернення "Мирного" у профспілкову власність. Від імені ФПУ було подано позов проти всіх учасників процесу відчуження, включно із заснованим Федерацією ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" (екзотично, звісно, але якщо для користі справи...). Аргументи позивача, на думку опитаних автором юристів, були вичерпно виграшними. Наприклад, у позовній заяві доводиться, що ні ДП "Пансіонат "Мирний", ні менеджмент "Укрпрофоздоровниці" взагалі не мали права укладати договори, які передбачають відчуження майна, без рішення загальних зборів ЗАТ. Крім того, позивач стверджує, що офіційна вартість об’єктів пансіонату, відчуженого через "спільну діяльність", майже вп’ятеро(!) вища за зазначену в договорі про цю "діяльність", - не менше 22 млн. гривень. Незважаючи на прогнозований опір відповідачів, позов Федерації успішно дійшов до Апеляційного господарського суду Києва в січні 2009 року (справа №№40/28).

Ось тут і розпочалося найцікавіше. Як випливає з наявних у автора копій документів, 17 листопада 2009 р. голова ФПУ Василь Хара особисто підписує заяву в зазначений суд про... "відмову від апеляційної скарги і припинення провадження у справі". Причини раптової відмови у стислій заяві не названі. (Зовсім як у Стокгольмі.) Зате пан Хара запевняє суд у тому, що "прийняття (судом) відмови... від скарги... не порушує чиїхось прав і законних інтересів".

Остання фраза дуже обурила профспілкових діячів, які надали журналістові ці документи. Вони резонно нагадали, що керівників комерційних фірм із набагато меншим, ніж у Федерації профспілок, оборотом нещадно звільняють і штрафують за значно менші, ніж за цим позовом, збитки та втрачені прибутки. Наші джерела також у захваті від пункту позовної заяви про те, що керівництво ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" нічого не знало про процес передачі об’єктів свого дочірнього підприємства у "спільну діяльність".

Не менш цікаві дані про захист керівництвом федерації своїх майнових прав містяться в офіційному колективному листі співробітників інституту "Укркурортпроект" від 17 серпня, копія якого є в редакції. Колектив вимагає від президії ФПУ не допустити відчуження майстерень інституту (до речі, теж розміщених в Одесі), а також просить не стягувати з самого інституту орендну плату за приміщення в Києві. Річ у тому, що цей інститут підпорядкований нікому іншому як самій ФПУ; саме федерація, пишуть у листі співробітники інституту, мучить інститут "рейдерськими" перевірками, вимагаючи згоди на передачу майстерень. Власне, і орендодавець, котрий отримує за 800 кв. м чималу орендну плату (тільки за 2005-2008 роки було сплачено 2 млн. 432 тис. грн.) - засноване ФПУ ЗАТ "Укрпрофоздоровниця".

Як запевняють джерела, на приміщення майстерень площею 2000 кв. м претендує Федерація грецьких громад України. Це об’єднання має в Одесі одну з найбільших організацій, а голова Хара - один із найшанованіших українських греків.

Розв’язка близько?

Наші співрозмовники очікують, що про все сказане Василя Хару запитають на найближчому засіданні президії федерації, а керівника "Укрпрофоздоровниці" Едуарда Колесніка - також на засіданні наглядової ради ЗАТ (до речі, несподівано перенесеному на листопад поточного року). Якщо вони, звісно, там будуть присутні.

Втім, Василь Хара, зважаючи на все, до останнього готувався до остаточного звіту про дії своєї команди. Таким серйозним аргументам, як його особисті візи і підписи на "санаторних" документах (див. попередній номер "ДТ"), він, можливо, спробує протиставити нібито ще наявні політичні зв’язки з керівництвом країни. Наприклад, в останніх публічних заявах пан Хара згадує свої зустрічі з прем’єром Миколою Азаровим і президентом Віктором Януковичем (наприклад, в інтерв’ю "Ера-ФМ" від 2 вересня). Проте автору не вдалося знайти офіційних підтверджень того, що такі останні зустрічі наприкінці серпня-вересня поточного року мали місце. Та й прес-служби, відповідно, Кабінету міністрів і адміністрації президента не повідомляли про них ні на своїх інтернет-сайтах, ні провідним інформаційним агентствам.

А опитані депутати від коаліції, які побажали залишитися неназваними, виключають можливість того, що перші особи країни якимось чином заступляться за нинішнього голову ФПУ. "Погляньте, Янукович вникає, через свою адміністрацію, у бесіду СБУ з блогером та бійку з хасидами в Умані. Невже ви думаєте, що на скандали з дорогезними санаторіями не буде жорсткого реагування? Тим більше слова Хари про те, що він захищає майно ФПУ, вочевидь суперечать тому, що коїться навколо об’єктів федерації", - заявив наш співрозмовник.

Володимир Ігнатьєв

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua