Банк кроти Росії


Банк кроти Росії

Фінансові установи Росії зазнають мільйонних збитків через несумлінних співробітників. Публікація Сбербанком списків звільнених за провини співробітників, яка мала широкий резонанс, лише зробила явним для широкої громадськості те, що давно відомо самому банківському співтовариству. А саме: махінаторів у банках важко контролювати і вони часто залишаються безкарними. Тому публікація чорних списків для банкірів - звичайна справа. Правда, до цих пір вони публікувалися виключно "для своїх".

Сбербанк опублікував на своєму сайті прізвища 426 співробітників, звільнених з січня 2009 року по 18 серпня 2010-го за порушення трудового законодавства. В основному мова йде про пункти 5 і 7 ч. 1 статті 81 Трудового кодексу (ТК) РФ: "втрата довіри з боку роботодавця" і "неодноразове невиконання трудових обов'язків".

Справжню причину в Сбербанку і не приховують: йдеться переважно про співробітників, які крадуть. "Розділ "Співробітники, звільнені із Сбербанку" створений в рамках проведеної роботи з підвищення рівня прозорості діяльності банку з метою попередження можливих протиправних дій співробітників, підвищення ступеня довіри клієнтів до Сбербанку Росії та вдосконалення системи безпеки всередині фінансових інститутів", - говориться у повідомленні банку.

Найбільше таких звільнених у Поволзькому банку - 71 людина. Є й прізвища працівників, звільнених із Стромінского, Міщанського та Люблінського відділень Сбербанку Москви, відомих гучними історіями про видачу більше 35 млрд рублів кредитів сумнівним громадянам і компаніям. Потрапив у список і знаменитий інкасатор Олександр Шурман із Західно-Уральського банку Сбербанку Росії, який пограбував власного роботодавця на 250 млн рублів.

Скандальності події додає юридична неправильність цього кроку. Справа в тому, що стаття 88 ТК РФ забороняє роботодавцю повідомляти персональні дані працівника третій стороні без письмової згоди працівника за винятком випадків, коли це необхідно з метою попередження загрози життю та здоров'ю працівника. Особи, винні в порушенні норм, що регулюють отримання, обробку і захист персональних даних працівника, притягуються до дисциплінарної, матеріальної, цивільно-правової, адміністративної і навіть кримінальної відповідальності в порядку, встановленому федеральними законами.

Зокрема, за статтею 137 КК РФ незаконне поширення відомостей про приватне життя особи, що складають його особисту або сімейну таємницю, без його згоди, вчинене особою з використанням свого службового становища, карається штрафом у розмірі від 100 тис. до 300 тис. рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період від одного року до двох років, або позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до п'яти років, або арештом на строк від чотирьох до шести місяців.

Зрозуміло, що чергова згадка імені Шурмана, засудженого нещодавно на вісім років колонії суворого режиму, навряд чи запобігла загрозі його здоров'ю і життю. А розміщення списку явно велося особами, які використовують для цього службове становище керівників, працівників кадрових служб та служби громадських зв'язків.

Втім, як зазначають юристи, розміщення інформації можливе, якщо працівник давав свою згоду. Багато роботодавців беруть таку розписку при прийомі на роботу, однак працівник має право відкликати її в будь-який момент. Якщо це відбудеться, Сбербанк буде змушений видалити його прізвище зі списку, зазначають юристи. Більш того, якщо працівник буде визнаний судом невинним в інкримінованій йому провині, він може вимагати поновлення на роботі та компенсації не тільки матеріального збитку, а й моральної шкоди.

Втім, на загальну думку опитаних "Нашої Версії" банківських працівників, у тому числі юристів і кадровиків, позовів Сбербанку навряд чи вдасться уникнути.

"Якщо тільки звільнені не вчинили кримінального злочину - в цьому випадку у них може бути побоювання в порушенні Сбербанком кримінальної справи", - додає один з них. "Не розумію, навіщо це знадобилося банку - чорні списки в банківському середовищі давно існують, і кожен кадровик знає їх як "Отче наш", - дивується інший.

Якщо бути точними, то існує два списки. Один офіційний, який ведуть Центробанк і Агентство зі страхуванню внесків - у ньому фігурують лише несумлінні власники і топ-менеджери банків. Другий, неофіційний, містить дані співробітників, які попалися на крадіжці, корупції і зв'язках з криміналом. Спільне в них лише одне - і той і другий список не призначені для очей широкої громадськості.

Тим часом збереження банками списків недобросовісних співробітників в таємниці не тільки захищає персонажів із них від зацікавленої публіки, а й позбавляє їх можливостей публічного захисту, в тому числі судового. Адже, як люблять говорити слідчі, немає тіла - немає справи. Неможливо заперечити те, що не можна пред'явити як доказ. Тим не менше всі опитані "Нашої Версії" дружно запевняли, що всі, хто потрапили до списку, заслужили це.

Однак на пряме запитання, що може послужити захистом від внесення колишнім керівництвом звільненого співробітника в чорний список з почуття помсти, відповіді ніхто не дав.

Виходить, Сбербанк вчинив набагато чесніше, опублікувавши список. За що тепер може й поплатитися.

Тим часом російські бізнесмени давно страждають від крадіжок співробітників. У банках просто спокуса більше, як більше і можливостей.

Зокрема, оформлення "лівого" кредиту, як зізнався один зі співробітників банку, поширене практично повсюдно. У кращому випадку мова може йти про знайомого, якому полегшать процедуру розгляду заявки розповіддю про тонкощі процесу і допоможуть оформити папери так, щоб вписатися в параметри банку. Але частіше йдеться про підробку документів - перш за все про доходи і працевлаштування. "А як інакше, по-вашому, працюють всі ці нелегальні контори, що обіцяють 100-відсоткове схвалення кредиту? - Продовжує банкір. - Без допомоги людини, що має доступ до баз даних і комп'ютерного досьє заявника, це неможливо".

Найбільш кримінальний варіант - видача кредиту за фальшивим або підробленим паспортом: на померлого, на бомжа. Є, зрозуміло, і зовсім кримінальні випадки. Скандально відомий Шурман не перший серед інкасаторів-розбійників. Правда, найчастіше вони служать наводчиками на клієнтів, які збираються в банк за великою сумою, бувають й інші співробітники банку.

Чимало й афер. Так, молода панянка, працівник кредитного відділу серйозного банку, закохалася. Об'єкт захоплень виявився махінатором і вмовив її повідомити йому, коли і кому банк надасть великий кредит. Справа в тому, що банк, видаючи компанії N кредит, всього лише переказує гроші з одного рахунку на інший, що знаходиться в тому ж самому банку.

Після цього можна прийти з платіжкою і зняти суму. І ось трапилася радість: банк видав кредит на 2 мільйони доларів в рублях для компанії N. Панянка повідомила своєму коханому подробиці штампів, розмірів сум та реквізитів компанії N, і до операціоністки банку прийшов чоловік з платіжкою, з якої випливало, що компанія N просить перевести її кредит на якийсь рахунок компанії M. Операціоністка перевірила реквізити та штампи компанії N на платіжці, переконалася, що все правильно, і переказала гроші. На щастя компанії N, кредит у рублях йде не відразу, а протягом дня. Фінансисти компанії N, хвилюючись про свої гроші, випадково встигли зателефонувати в банк і запитати, як йдуть їхні справи, до того, як мільйони попливли на вказаний махінатором (а це був саме він) рахунок.

З'ясувавши, що кредит вже знятий без їх відома, вони злякались і почали телефонувати за всіма можливими телефонами. Зкохану панянку зупинили, але нічого зробити не змогли, тим більше що була деяка ймовірність помилки операціоністки і не вистачало доказів. Шахрая спіймали при черговій спробі зняти гроші з фальшивої платіжки. Спільницю він не видав, але служба безпеки банку вичислила її досить швидко. У результаті шахрай сів, а його кохана була звільнена із занесенням до чорного списку.

Ще один досить поширений варіант - крадіжка баз даних. Клієнтські бази, особливо післякризові особливо віпів, можуть принести при продажу конкурентам дуже солідні суми. "Досить, щоб пересидіти грозу на Гаваях", - охарактеризував розмір суми один з банкірів.

А минулого тижня департамент економічної безпеки (ДЕБ) МВС Росії розповсюдив повідомлення про те, що припинено діяльність організованої групи банкірів, які займалися незаконним переведенням і легалізацією грошових коштів. "До групи входили радник голови правління Темпбанка Єфремов Дмитро Валерійович, начальник клієнтського управління КБ" Імперія "Савченко Маргарита Бекіровна, її дочка Савченко Наталія Юріївна, а також інші особи, які виконують їхні вказівки", - говориться в повідомленні.

За даними слідства, банкірам вдавалося перевести в готівку більше 2 млрд рублів щомісячно. За свої послуги вони брали комісійні, причому для комерційних організацій вони становили від 3 до 9%, а для державних установ - від 12 до 17% суми угоди. Співробітник ДЕБ, який влився у банду, допоміг викрити злочинців і взяти на місці злочину Єфремова, коли він передавав гроші клієнту. Обшуки і виїмки пройшли як в цих банках, так і в банку "Басманний". Варто відзначити, що всі ці банки далекі від першої сотні великих фінансових установ Росії. Єдиним більш-менш відомим серед них є Темпбанк.

Зазначені банки не тільки відхрестилися від діяльності, а й негайно заявили, що перераховані особи вже не є їх співробітниками. Якщо це так, то в наявності ще один спосіб обману банку-працедавця.

Тетяна Шестакова

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua