Олігархи в Росії працюють, як поліцейські під прикриттям


Олігархи в Росії працюють, як поліцейські під прикриттям

Чи є ще в Росії олігархи? Є, але склад бізнес-еліти, її цілі і тактика спілкування з владою за останні десять років змінилися до невпізнання. З'явився навіть новий термін - "чекістська олігархія".

З приходом до влади Володимира Путіна російські олігархи втратили колишній вплив. Та тезу про те, що олігархи - в класичному розумінні цього слова - вимерли в Росії як клас, поділяють далеко не всі. Вони залишилися, просто змінилася тактика їх спілкування з владою, вважають експерти, опитані Deutsche Welle.

Нормальні герої завжди йдуть в обхід

Якщо в 1990-і роки крупний бізнес намагався лобіювати свої інтереси, незважаючи на позиції правлячої еліти, то сьогодні, пам'ятаючи про досвід Ходорковського, Березовського і Гусинського, російські олігархи розуміють, що лобове зіткнення з владою - не лише безперспективне, але і загрожує їх позиціям на ринку. Таку думку в бесіді з Deutsche Welle висловив колишній перший заступник голови Центробанку РФ, а нині директор з макроекономічних досліджень Вищої школи економіки Сергій Алексашенко.

"Сьогодні олігархи співробітничають з владою, лобіюючи свої рішення у тиші і приємній обстановці", - пояснює експерт.

Алексашенко вважає, що вибраний олігархами стиль поведінки приносить свої плоди. Доказ тому - поведінка уряду в кризові 2008 і 2009 роки. За словами експерта, влада підтримувала не економіку в цілому і навіть не окремі підприємства, а надавала допомогу конкретним акціонерам. Така вибіркова підтримка дозволяла зрозуміти, хто саме з числа бізнес-еліти сьогодні найважливіший для Кремля.

Чекістська олігархія здолала стару гвардію

Колишній віце-прем'єр в урядах Черномирдіна і Кирієнка, а нині опозиційний політик Борис Нємцов відзначає, що за Путіна в Росії сталася зміна, так би мовити, особового складу. На сцені з'явилися нові олігархи, яких політик називає представниками "чекістської олігархії".

"Мільярдерами і впливовими людьми стають сьогодні ті, хто служив з Путіним в Німеччині або працював в мерії в Петербургу, або вже в Москві. Всякі тимченки, чемезови, ротенберги тощо", - пояснює Нємцов. При цьому перевагу, як правило, мають працівники спецслужб, які "захоплюють владу і стають багатими людьми".

"Стара гвардія" - бізнесмени, які користувалися політичною вагою в 1990-і роки, змушена поступатися. За словами Сергія Алексашенка, з когорти олігархів допутінської епохи вплив зберегли лише одиниці. Серед них - представники консорціуму "Альфа-груп", Володимир Потанін і Михайло Прохоров, які свого часу заснували інвестиційну компанію "Інтеррос", а нині працюють окремо, а також "Лукойл", основним акціонером якої є Вагіт Алекперов.

Олігархи в державної годівниці

Президент фонду "Петербурзька політика" Михайло Виноградов відзначає, що в Росії змінився не лише склад бізнес-еліти, але і самі стосунки інституту олігархії і держави. Ці зміни проходили двома ключовими напрямами. По-перше, набрав сили крупний державний бізнес і держкорпорації, потіснивши приватний бізнес і у сфері політичного впливу. По-друге, в дуеті бізнес-держава змінився розподіл ролей.

"В 90-і роки приватний бізнес гроші добував або крав, а держава залишалася досить бідною, а зараз вже сама держава стала джерелом благополуччя бізнес-середовища", - стверджує Михайло Виноградов. Сьогодні держава фінансує немало принадних проектів, тому крупні фінансові групи будують свою діяльність з розрахунку на ці кошти, тобто харчуючись коштом держави, а не живлячи його.

Проте це зовсім не означає, що взамін держава отримала контроль над крупним бізнесом, підкреслює Борис Нємцов. Суть інституту олігархії не змінилася: бізнес продовжує впливати на політику. "Якщо олігархи дають гроші на партію Путіна, "Єдину Росію", - чи це не вплив?" - запитує Нємцов.

Краще місце під Сонцем - це в тіні

Нємцов погодився з тим, що нинішні олігархи не мають доступу до телебачення, як це було в 1990-і роки, але відзначив, що в нинішній ситуації для них це не найголовніше. Можливості "лобістів олігархів, як і раніше, величезні - це очевидно", - заявив опозиціонер.

Експерт ВШЕ Михайло Виноградов також визнає, що бізнес і сьогодні сильно впливає на політику, хоча точки застосування цієї сили сьогодні вже не ті, що були раніше. Зокрема, на стосунки усередині тандему олігархи вплинути не можуть, вважає Виноградов. Питання розподілу влади в стратегічно важливих для держави регіонах також вирішуються без участі крупного приватного бізнесу - за винятком тих випадків, коли олігархів про це просять.

"Але якщо говорити про те, що одним з ключових моментів політичної боротьби в Росії сьогодні є розподіл бюджетних коштів, то звичайно, олігархи залишаються тут дуже помітними гравцями", - підсумував експерт.

Єгор Виноградов

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua