356
Литвицький: Макроекономічні підсумки серпня вселяють помірний оптимізм
— Казна та Політика
Макроекономічні показники України в серпні дають помірний оптимізм, оскільки зростання в країні засноване все більше на внутрішніх, ніж на зовнішніх чинниках, вважає керівник групи радників глави Національного банку України (НБУ) Валерій Литвицький.
"Зростання в серпні очікувано сповільнилося, проте його якість стала істотно мінятися в кращу сторону завдяки зміні співвідношення драйверів економічної активності на користь внутрішніх, а не зовнішніх", - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" в четвер.
За його словами, невелике сповільнення в серпні було прогнозованим і пов'язане з ефектом бази порівняння. "Потенціал відновного процесу в економіці поступово вичерпується і в Україні, і в інших країнах", - пояснив Литвицький.
В той же час він підкреслив, що серпень виявився більш обнадійливим місяцем в порівнянні з липнем. Радник глави НБУ оцінив сповільнення темпів зростання ВВП за підсумками минулого місяця в 0,2 процентних пункту (п.п.) - з 5,7% до 5,5%, тоді як в липні воно склало 0,5 п.п.
"В серпні ослаб ризик різкого сповільнення відновного процесу", - відзначив Литвицький. За його словами, необхідно також враховувати небувалу спеку в серпні, яка негативно позначилася на розвитку економіки.
Радник глави НБУ відзначив, що зростання, що продовжується, пояснюється тим, що погіршення зовнішнього попиту майже компенсується внутрішнім - інвестиційним і споживчим.
Він звернув увагу на те, що за підсумками серпня зростання роздрібного товарообороту в Україні досягло 4,6%, що є найвищим показником за останні майже два роки. "Інвестиційний попит увійшов до зони бичачих настроїв: якщо за підсумками першого кварталу інвестиції в основний капітал впали на 12,5%, а за підсумками півріччя - всього на 7,4%, то, значить, в другому кварталі вони стали зростати. Це зростання продовжувалося і в липні-серпні", - вважає Литвицький.
На його думку, підтвердженням цьому є подальше сповільнення спаду в будівництві: з 16,7% за підсумками січня-липня до 14% за підсумками січня-серпня. Це найменший спад за останні 20 місяців, додав керівник групи радників.
Радник глави НБУ підкреслив також позитивні зміни в структурі зростання в промисловості, де найкращі показники продемонстрували галузі, орієнтовані на внутрішнє споживання, - харчова і легка промисловість, деревообробка, машинобудування, тоді як видобувна промисловість показала зниження на 1,1%.
"Промисловість за підсумками серпня здолала ризик технічної рецесії: весь другий квартал фіксувалося сповільнення місяць до місяця, але вже два місяці виробництво зростає", - сказав Литвицький.
За його словами, за підсумками січня-серпня зростання в промисловості склало 10,9% в порівнянні з 11,1% за підсумками січня-липня, та кумулятивно в серпні сталося зростання на 0,6 п.п.
Радник глави НБУ також звернув увагу, що в серпні вже помітне відновлення позицій металургії, останні місяці що страждала через погіршення зовнішнього попиту, і хімії.
Коментуючи ситуацію на транспорті, експерт вказав, що кумулятивний цей сектор також зріс на 1,3% за підсумками серпня.
За його словами, особливу увагу необхідно звернути на інший сектор - сільське господарство, спад в якому за минулий місяць посилився на 3,5%. "На сільське господарство припадає 10-12% ВВП, що в 2,5 разу менше промисловості, менше торгівлі і транспорт, але це сповільнення позначається на загальній динаміці. Ця галузь рухається до технічної рецесії. Погіршення ситуації в сільському господарстві і було головним чинником сповільнення в серпні", - сказав Литвицький.
В цілому керівник групи радників глави НБУ вважає, що бюджетний орієнтир зростання економіки за підсумками 2010 року в 3,7% надійно залишається в зоні досяжності. "Покращилась перспектива споживання, як маршового двигуна підтримки економічної активності", - відзначив він.
За словами експерта, є всі підстави говорити, що другим двигуном будуть інвестиції, оскільки з'явилися ознаки входу інвестиційного процесу в циклічну фазу зростання.
Литвицький додав, що існує також надія на поліпшення зовнішнього попиту і сезонне пожвавлення економічної активності, підтримане хорошими погодними умовами.
"Висновок: зростання майже не сповільнилося, а інфляція значно прискорилася - на 1,4 п.п. Тому важливо сфокусуватися на підтримці цінової стабільності, не ослаблюючи уваги до підтримки економічного зростання. Необхідно, особливо на проблемних ринках, натискувати сильніше на антиінфляційні гальма", - підкреслив радник глави НБУ.
За його словами, інфляція за підсумками року все ще може бути нижчою від торішніх значень і навіть 10%, проте це вимагатиме рішучих дій.
Як сказав Литвицький, Нацбанк повинен сприяти ослабленню цінової стабільності, перш за все, курсової стабільності, щоб зберегти упевненість споживача, активність роздрібної торгівлі і бичачий тренд в інвестиційній сфері.
"В процентній політиці необхідно, мабуть, узяти паузу, враховуючи практичний баланс ризиків. Інфляцію потрібно ламати, перш за все, через демобілізацію чекань, що зароджуються", - вважає керівник глави НБУ.
На закінчення він підкреслив, що за підсумками серпня можна було б говорити про вихід економіки України з кризи. "Але оскільки курчат рахують 31 грудня, то остаточно сказати про це можна буде 31 грудня. Сьогодні надійно домінує вірогідність того, що за підсумками року економіка України збереже плюсову динаміку", - сказав Литвицький.
"Але подолання травм кризи розтягнеться на декілька років: можливо, на два, можливо, три роки. Посттравматичний період буде дуже важким, і відновлення докризових обсягів зажадає часу", - додав експерт.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною