Японія пішла на інтервенцію — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Японія пішла на інтервенцію

Валюта
514
Банк Японії за розпорядженням японського уряду вперше за останні шість років здійснив інтервенцію на валютному ринку. Міністр фінансів Японії Йосікіко Нода підтвердив, що в середу о 4:30 (за київським часом) було віддано розпорядження про закупівлю значної суми доларів США за ієни, проте не уточнив точної суми здійснених грошових вливань. На початку валютних торгів у середу $1 коштував 82,88 ієн, проте через інтервенції, а також надлишкову пропозицію ієни, курс японської валюти знизився до 85,34 ієни/$1.
Високий курс японської ієни по відношенню до провідних світових валют завдає величезного збитку експорту, роблячи японські товари дорожчими за кордоном в порівнянні з продукцією конкурентів. При цьому зарубіжні доходи експортерів скорочуються при репатріації до Японії. Тепер за обсягами експорту, який складає основу національної економіки, Японія займає четверте місце в світі, пропустивши вперед Китай, Німеччину і США.
Згідно з даними опитування, проведеного міністерством економіки Японії з 11 по 24 серпня, близько 40% японських підприємств переведуть виробництво, науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи за кордон, якщо курс японської валюти до долара США буде на рівні 85 ієн. За підсумками аналогічного опитування в травні, коли 1 долар США коштував близько 90 ієн, частка японських компаній, які чекали скорочення прибутків у зв'язку за зростанням вартості ієни, зросла до 65% з 16%.
Міністр національної стратегії Йосито Сенгоку заявив, що його міністерство вважає валютний курс в 82 ієни/$1 "лінією оборони". При цьому японський міністр попередив, що до питання про державне втручання у валютний ринок потрібно підходити з великою обережністю. "Якщо брати до уваги ще і спекулянтів, мені бачиться, що будь-які надмірні дії можуть негативно вплинути на реальну економіку Японії і, ймовірно, навіть на стабільність японських компаній", - заявив Йосито Сенгоку.
Влада Японії утрималася від втручання у валютний ринок протягом шести років. Під час попередньої валютної інтервенції 2004 р. Японія продала 14,8 трлн. ієн (близько $135 млрд.), в 2003 р. на аналогічні цілі було витрачено 20,4 трлн. ієн. У серпні цього року Банк Японії збільшив кредитну програму до 10 трлн. ієн ($119 млрд.).
Валютна інтервенція була проведена наступного дня після того, як прем'єр-міністр Японії Наото Кан виграв вибори глави правлячої Демократичної партії Японії і переміг суперника, який активно виступав за валютну інтервенцію. "Кан демонструє менш агресивну позицію по валютній інтервенції, ніж Одзава. Тому його перемога дасть можливість для подальшого підйому ієни", - говорив валютний аналітик Himawari Securities Inc. Кадзуя Ясиро. Таким чином, валютна інтервенція попередила негативну реакцію валютного ринку, який був налаштований на подальше зміцнення японської ієни.
Японська влада стверджує, що метою втручання в ситуацію на валютному ринку є обмеження надмірних коливань національної валюти. За словами міністра фінансів Йосікіко Нода, японський центробанк готовий залежно від результатів здійснити додаткову закупівлю іноземної валюти. "Якщо буде необхідно, ми зробимо рішучі заходи, включаючи інтервенцію, поки ж продовжимо пильно стежити за коливаннями валютного ринку", - заявив Йосікіко Нода.
Інтервенція сприяла збільшенню вартості акцій японських компаній. Котирування на японському фондовому ринку різко зросли. Основний індекс Nikkei піднявся на 2,34% - до 9516 пунктів, а Topix - на 1,65%, до 848 пунктів. Таким чином, інвестори повірили в те, що зниження курсу японської ієни збільшить прибутки провідних японських компаній-експортерів.
Японський бізнес давно наполягав на зниженні курсу ієни і вважає дії японського уряду правильною мірою, але запізнілою. "Уряд міг зробити це раніше. Надто пізно! Поодинці Японія мало що може зробити, але мені б хотілося, щоб уряд продовжував у тому ж дусі", - говорить 67-річний глава фірми, виробника столового посуду, з префектури Ніїгата. За словами виробника запчастин для автомобілів з префектури Сидзуока, зниження курсу долара США по відношенню до ієни принесло його компанії збиток у розмірі 1 млрд. ієн (близько $12 млн.) на рік.
Фінансові аналітики проведення валютної інтервенції схвалюють. "Сьогоднішніми діями уряд Японії підтвердив свою рішучість зупинити небезпечний підйом вартості ієни. Їхні дії були запізнілими, але це краще, ніж нічого", - заявив президент Gaitame.com Research Institute Ltd. Дайсаку Уено. "Метою японського ЦБ, швидше за все, є призупинення зміцнення ієни, а не значне ослаблення курсу японської валюти, Якщо влада США наступного тижня прийме рішення про подальше ослаблення кредитно-грошової політики, то тиск на долар по відношенню до ієни посилиться", - вважає стратег по валюті британського банку Barclays Capital Пол Робінсон.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас