"Ъ": Договір внутрішнього згорання — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Договір внутрішнього згорання

Енергетика
752
Мінпаленерго запропонувало RosUkrEnergo (RUE) продати на внутрішньому ринку 12,1 млрд кубометрів газу, які компанія повинна отримати за рішенням стокгольмського арбітражу. У міністерстві розраховують, що RUE погодиться на пропозицію, оскільки не має можливості експортувати газ до Польщі і Угорщини. Якщо це станеться, RUE отримає від операції лише $830 млн, тоді як прибуток від експорту міг бути майже в три рази більшим. Тому, на думку експертів, угода можлива лише в разі додаткових поступок акціонерам компанії.
Мінпаленерго й RosUkrEnergo ведуть переговори про те, аби газ, який НАК "Нафтогаз України" за рішенням стокгольмського арбітражу повинна передати RUE, був проданий на внутрішньому ринку промисловим споживачам, розповіли в міністерстві. "Зараз у нас в ПСГ 18 млрд кубометрів газу. Для опалювального сезону потрібно 24 млрд. Якщо 12,1 млрд буде експортовано, ми просто не пройдемо опалювальний сезон, нам для країни не вистачить газу", - заявило високопоставлене джерело Ъ в міністерстві. Продати газ пропонується через компанію "Укргаз-енерго" (УГЕ; 50% належать RUE, ще 50% - "Нафтогазу").
В Мінпаленерго упевнені, що в RUE немає іншого виходу, окрім як погодитися на пропозицію. "Експортувати газ до Польщі RUE не може, оскільки у неї з 2009 року там немає контракту, - зазначають в міністерстві.- А в Угорщині співвласник компанії Дмитро Фірташ все ще не повернув оперативний контроль над Emfesz". До цих пір RUE постачала газ виключно в ці дві країни, до інших країн Східної Європи газ постачає "Газпром" за прямими договорами. Джерело в оточенні Дмитра Фірташа підтвердило факт переговорів про те, "коли газ може бути отриманий і комусь проданий". А в прес-службах "Нафтогазу" і "Газпрому" від коментарів відмовилися.
В "Укргаз-енерго" зазначили, що можуть вести господарську діяльність, оскільки в квітні Київський апеляційний госпсуд задовольнив апеляцію компанії на рішення про її ліквідацію. "Нам треба відновити ліцензію на продаж газу, але це можна зробити протягом тижня після того, як 12,1 млрд кубометрів газу буде передано нам на реалізацію", - заявили в прес-службі компанії. З березня 2006 по квітень 2008 року УГЕ було монопольним постачальником природного газу промисловим споживачам України.
Конфлікт довкола спірних обсягів газу виник на початку 2009 року. Тоді "Нафтогаз" забрав зі сховищ 11 млрд кубометрів газу, що належав RUE. Підставою для цього стало право вимоги з трейдера боргу у розмірі $1,7 млрд, які "Нафтогазу" переуступали "Газпром".
Однак, як стверджують в RUE, відбір газу в рахунок боргу не був оформлений юридично. Після зміни влади в Україні стокгольмський арбітраж розглянув позов RUE і зобов'язав НАК повернути з врахуванням пені 12,1 млрд кубометрів газу. В середині липня RUE почала процес підтвердження в українських судах рішення стокгольмського арбітражу про повернення їй Україною 12 млрд кубометрів газу.
Начальник аналітичного відділу ДІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шєїн нагадує, що 12,1 млрд кубометрів газу RUE було куплено ще в 2008 році за ціною $197,5 за тисячу кубометрів. Виходячи із сьогоднішньої ціни газу для промисловості, RUE, як власник 50% акцій УГЕ, може розраховувати на $831,8 млн валового прибутку від продажу цього газу. Тоді як від експорту його до Польщі компанія могла виручити $1,9 млрд. На думку члена комітету Верховної ради з питань ПЕК Олександра Гудими, "Газпром" навряд чи погодиться на втрату різниці майже в мільярд доларів. "Я вважаю, що 'Газпром' знов зажадає поступок, аби, як акціонер RUE, санкціонувати продаж газу через УГЕ, - говорить він.- Викликає здивування, що, замість того аби готуватися до суду і відстоювати свою позицію проти RUE, Мінпаленерго веде переговори про те, як мінімізувати негативні втрати в разі свого програшу".
Вартість імпортного природного газу, що постачається "Газпромом", в III кварталі збільшилася в порівнянні з II кварталом на 6,82%, до $248,72 за тисячу кубометрів, повідомили в Мінекономіки.
За підписаною 21 квітня НАК "Нафтогаз України" і "Газпромом" угодою, платежі за газ НАК здійснюватиме зі знижкою на величину зниження експортного мита при постачаннях газу до України, встановлюваній урядом Росії.
При ціні імпортного газу нижче $333,33 за тисячу кубометрів мито дорівнює нулю. Спецмито діє відносно 30 млрд кубометрів газу в 2010 році і 40 млрд кубометрів, які щорічно постачатимуться з 2011 по 2019 рік.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас