Зерно потрібне самим — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Зерно потрібне самим

Аграрний ринок
1294
Росія вводить заборону на експорт зерна. Це може ще більше підняти ціни на світовому ринку, які вже б'ють рекорди. Експортери побоюються, що заборона вдарить по репутації Росії як надійного постачальника. Чи вдасться утримати ціни усередині країни - залежить від зернових інтервенцій, але з їх проведенням уряд поки не квапиться.
"У зв'язку з аномально високими температурами й посухою вважаю за доцільне ввести тимчасову заборону на експорт з території РФ зернових та інших сільгосптоварів, похідних від зерна", - сказав прем'єр Росії Володимир Путін. Заборона буде введена з 15 серпня по 31 грудня 2010 року.
Це дозволить уникнути дефіциту зерна всередині країни. За прогнозами Російського зернового союзу (РЗС), урожай зерна в Росії через посуху може знизитися на 20-26% в порівнянні з попереднім роком, до 72-78 млн тонн проти 97100000 тонн у 2009 році. Прогноз Мінсільгоспу - 70-75 млн тонн. Правда, за словами президента РЗС Аркадія Злочевського, такий урожай дозволив би без ризику для внутрішнього ринку експортувати близько 14-15 млн тонн (у минулому році експорт склав 21,5 млн тонн, а Росія за цим показником посіла третє місце у світі).
Але російська влада вирішила підстрахуватися, щоб не допустити напруженості на внутрішньому ринку. У зв'язку із посухою і пожежами регулярно з'являються новини про зниження рівня врожаю. Поки найсильніші втрати У Поволжі і центрі Росії.
За останніми даними, сільськогосподарські культури загинули на площі 10 млн гектарів, що становить 20% від загальної площі посівів у Росії і 32% від площі в постраждалих від посухи регіонах.
У таких умовах зерно з інтервенційного держфонду, який створений для підтримки балансу попиту та пропозиції на ринку, слід, на думку Путіна, розподіляти без аукціонів (зараз у фонді знаходиться 9,7 млн тонн зерна). "Завдання полягає в тому, щоб у даному випадку не отримати якнайбільше грошей, а допомогти тим сільгоспвиробникам, які її сьогодні потребують. Тому ми будемо розподіляти це зерно без аукціонів, за заявками регіонів РФ", - сказав Путін.
Регіони, у свою чергу, повинні будуть надавати допомогу сільгоспвиробникам відповідно до об'єктивних критеріїв, розроблених Мінсільгоспом.
Найбільше від заборони постраждають основні імпортери російського зерна - Азія та Північна Африка: Єгипет, Туреччина, Сирія, Іран, Лівія, Ізраїль. "Причому компенсувати всі закупівлі їм не вдасться - це просто немає звідки зробити. Доведеться їм знижувати споживання", - говорить директор Інституту аграрного маркетингу Олена Тюрина.
Після заяви Путіна грудневий ф'ючерс на постачання пшениці подорожчав на 60 центів - до $ 8,155 за бушель - максимуму, встановленого біржею. Востаннє ціни піднімалися до цього рівня в серпні 2008 року. Це рішення викликало також стрибок цін на рис і кукурудзу. Рис подорожчав на 2,8% - до $ 11,61 за 100 фунтів, а кукурудза подорожчала на 4,5% - до $ 4,355 за бушель.
"У нас легка паніка", - заявив агентству Bloomberg директор із сировинних продажів National Australia Bank Майкл Піттс. За прогнозами Міжнародного зернового союзу (International Grains Council, IGC) світові запаси пшениці до червня наступного року знизяться до 192 млн тонн проти 197 млн тонн на кінець минулого місяця.
Тим часом місяць тому експерти очікували підвищення показника до 201 млн тонн. Зниження прогнозів пов'язане із збереженням сухої погоди, яка зменшує врожай у Росії, Казахстані, деяких районах України та на північно-заході Європейського союзу.
Очевидно, введення заборони на експорт зерна з Росії лише підштовхне світові ціни вгору. "Ціни на пшеницю можуть хростати до кінця серпня, - вважає Кріс Юо з Samsung Futures. - Споживачі, ймовірно, перейдуть на вживання рису".
В зерновому союзі заборону не підтримують: вона позначиться на репутації Росії, як надійного постачальника. "Якщо зараз терміново ввести ембарго на експорт, ми не виконаємо укладені контракти, а це контракти не просто з комерсантами, це контракти з країнами", - заявив Злочевський в ефірі "Эхо Москвы".
"Не далі як вчора пройшло три тендери, які ми виграли. В першу чергу, єгипетський тендер, там закуплено 180 тисяч тонн російського зерна. Це означає, що, якщо ми відмовимося від поставки за цими контрактами, єгиптянам доведеться перезакупати наново. Наступного разу вони, природно, можуть подумати, чи купувати за нашою досить низькою ціною, але ненадійно, або купити у французів, тих самих американців за вищу ціну, але зате з гарантованими поставками ", - додав він.
Є ще одна проблема: Росія створила Митний союз з Білоруссю і Казахстаном, тому є ризик, що зерно буде вивозитися через територію цих країн під виглядом казахського і білоруського. Уряд Росії поки доручив Мінекономрозвитку внести на розгляд комісії Митного союзу пропозицію про прийняття аналогічних заходів в інших країнах-учасницях. Проте Казахстан, наприклад, має власні плани з експорту зерна в обсязі 6,5 млн тонн.
На ціни ж в Росії заборона на експорт вплине не відразу, вважає Злочевський.
"Темпи зростання цін знизяться, якщо будуть проведені інтервенції. Поки ми спостерігаємо збільшення вартості пшениці на 15% на місяць", - говорить Тюріна.
Все питання в термінах. Російський зерновий союз закликає уряд якомога швидше почати зернові інтервенції в регіонах, які постраждали від посухи. Спочатку Мінсільгосп планував почати інтервенції на ринку 4 серпня, але потім переніс термін у зв'язку з невизначеністю з приводу врожаю. Тепер в Об'єднаній зерновій компанії, яка виконує функції оператора торгів говорять, що інтервенції почнуться не раніше кінця жовтня - початку листопада цього року.
Такий термін пов'язаний із завершенням збирання врожаю, визначенням збитку, завданого посухою, і складанням зернового балансу країни та регіонів, повідомив прес-секретар (ОЗК) Дмитро Тейбаш. ОЗК вже призупинила заходи з підготовки та проведення товарних інтервенцій 2010 року, в тому числі подальший допуск заявників до біржових торгів, а Національна товарна біржа призупинила акредитацію заявників для участі в біржових торгах.
Але в будь-якому випадку при внутрішньому споживанні в обсязі 71-75 мільйонів тонн і перехідних запасах на 1 липня 2010 року (початок сезону) в обсязі 24 мільйонів тонн прогнозованих обсягів урожаю вистачить, щоб забезпечити потреби Росії в зернових. Тому, вважають у Російському зерновому союзі, причин для підвищення цін на хліб у країні немає.
"Не зважаючи на посуху, цього обсягу, з урахуванням перехідного залишку врожаю минулого року, досить, щоб у повному обсязі задовольнити всі внутрішні потреби, включаючи потреби м'ясної, птахівничої і молочної галузей", - погоджується гендиректор ТОВ "Росінтерагросервіс" (один з провідних російських експортерів зерна) Андрій Самойленко.
Гліб Климентьєв
За матеріалами:
Газета.Ru
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас