1206
Стресостійкі
Європейський комітет з банківського нагляду (CEBS) оголосив, що більшість банків ЄС визнані стійкими в умовах можливих економічних потрясінь. Лише сім банків виявилися уразливими: п'ять регіональних банківських груп в Іспанії, один банк в Німеччині, і ще один - в Греції.
Національні регулятори фінансових ринків країн ЄС при координації з боку Європейського комітету з банківського нагляду протестували 91 банк, на які припадає 65% банківських активів Європи. Перевіркам піддалися найбільші за розміром активів банки держав - членів ЄС, на які припадає не менше 50% національного банківського сектора. Тестування пройшли банки 16 країн, що входять в зону євро, а також фінансові установи Великобританії, Данії, Угорщини, Польщі та Швеції. Зокрема, процедуру стрес-тестів проходили 14 кредитно-фінансових організацій Німеччини, 27 банків Іспанії, шість фінансових компаній Греції, п'ять банків Італії, чотири банки Франції і чотири банки Великобританії.
Тестування мало з'ясувати, чи зможуть фінансові організації Європи пережити нові економічні потрясіння. Стрес-тести містять два негативні макроекономічні сценарії розвитку економіки ЄС в 2010 р. і 2011 р. Перший сценарій передбачає другу хвилю рецесії з економічними умовами, подібними тих, що створилися восени 2008 р. Була змодельована ситуація, за якої економіка зони євро просідає в 2010 р. на 0,2%, а в 2011 р. - на 0,6%, фондовий ринок падає, підскакують короткострокові ставки міжбанківського кредитування.
Другий сценарій - ще більш песимістичний: до рецесії додаються потрясіння на ринку державних облігацій, вартість 5-річних держпаперів Греції обвалюється на 23%, Португалії - на 14%, Ірландії - на 13%, Іспанії - на 12% (в порівнянні з рівнем кінця 2009 р.). При негативному сценарії з врахуванням шоку на ринку державних облігацій загальні втрати 91 банку можуть досягти EUR258 млрд. в 2010 р. і EUR307,8 млрд. - в 2011 р.
Європейські регулятори перевіряли, як позначиться на банках різке падіння вартості активів, викликане можливим обваленням на якомусь ринку. Банк вважався таки, що не пройшов тест, якщо перевіряючі, наприклад, робили висновок, що в разі обвалу цін на житло його втрати будуть настільки великі, що він повністю втратить капітал. Пройшли стрес-тест ті банки, в яких в умовах змодельованих економічних потрясінь показник достатності капіталу першого рівня (відношення вартості акцій і резервів до обсягу активів) буде не менше 6%, хоча за європейськими стандартами регулятивним мінімумом є рівень в 4%.
Провалили тестування сім європейських банків. У їх числі: п'ять банківських груп в Іспанії, їх називають cajas, або ощадні банки (Diada, Espiga, Bianca Civica, Unnim і Cajasur), один іпотечний банк з Німеччини (Hypo Real Estate), а також контрольований державою банк з Греції (ATEBank). Тестування показало, що в несприятливих умовах показник достатності капіталу першого рівня цих семи банків впаде нижче 6%, а загальний дефіцит коштів у рамках капіталу першого рівня складе EUR3,5 млрд.
Найбільше капіталу першого рівня потребують п'ять банківських груп в Іспанії, яким рекомендується докапіталізація у розмірі EUR2,043 млрд. Інші 22 іспанські банки і ощадні каси успішно пройшли перевірку тестуванням. Раніше МВФ в спеціальній доповіді заявив, що іспанські банки не мають в своєму розпорядженні достатнього капіталу: на випадок посилення кризових тенденцій їм не достатньо EUR22 млрд. для нормальної роботи, при сприятливому розвитку ситуації дефіцит, хоча і значно менший, також існує. Міністр економіки і фінансів Іспанії Елена Сальгадо заявила, що до теперішнього часу владі Іспанії вдалося знайти частину вказаної МВФ суми: EUR11 млрд. надав Фонд по реструктуризації банків (FROB) і ще EUR3,7 млрд. - Фонд страхування вкладів.
Про те, що стрес-тести не пройшов німецький іпотечний банк Hypo Real Estate, стало відомо раніше офіційного оприлюднення їх результатів. Під час кризи фінансовий стан банку різко погіршився через проблеми на ринку нерухомості і фінансових втрат його дочірньої компанії Depfa. Спочатку банку була виділена допомога в EUR35 млрд. під держгарантії, проте цієї суми виявилося недостатньо. Було порушено питання про націоналізацію банку, і, щоб не допустити банкротства HRE, німецький стабфонд SoFFin до 8 травня 2009 р. викупив 47,3% акцій банку, що знецінилися, у його акціонерів.
Контрольований владою Греції ATEBank, який не пройшов стрес-тести, також буде змушений провести рекапіталізацію. Аби виконати вимоги європейських регуляторів, ATEBank потрібно залучити в свої активи додатковий капітал EUR242,6 млн.
Інвестори на фінансових ринках чекали результатів стрес-тестів з нетерпінням, заклопотані станом європейського фінансового сектора і розміром державного боргу в європейських країнах. Незважаючи на позитивні результати, деякі аналітики сприймають підсумки стрес-тестів банків Європи з недовірою. На їхню думку, задані умови кризових сценаріїв не були досить жорсткими. Представник фінансової компанії Currencies Direct Марк О’Салліван вважає, що планка була задана дуже низько. Таким чином, розвіяти сумніви деяких учасників ринку в стійкості європейських банків владі не вдалося.
Дмитро Бондаренко
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною