Хто винен в "стокгольмському фіаско" України? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Хто винен в "стокгольмському фіаско" України?

Енергетика
2958
Початок літа ознаменувався для України досить неприємною новиною. Національна акціонерна компанія "Нафтогаз" програла "газову" суперечку в Стокгольмському арбітражному суді і в результаті була зобов'язана повернути компанії "РосУкрЕнерго" 11 мільярдів кубометрів газу, які наша країна вилучила в цієї комерційної структури півтора роки тому, домовившись з російським "Газпромом" про прямі постачання блакитного палива.
Борг, який у результаті "повис" на нашій країні, експерти оцінюють в 50 мільярдів гривень - 1500 гривень на кожного працездатного українця.
Хто винен в ситуації, що склалася, невідомо: у парламентській коаліції кажуть, що судовий програш - наслідок підкилимових "газових" переговорів Юлії Тимошенко за її прем'єрства. Опозиційні депутати, ясна річ, говорять інше. Генпрокуратура почала розслідування, в результаті якого слідчі вже затримали і заарештували декількох крупних держчиновників, які були причетні до "газового" конфлікту півторарічної давності.
Своїм власним незалежним розслідуванням причин, з яких Україна заборгувала таку значну суму, зайнялися і журналісти. Зокрема, інтернет-видання "Українська правда" днями оприлюднило дослідження відомого оглядача Мустафи Найема, який опублікував на порталі декілька документів, що свідчать про те, що "Нафтогаз" виявився в такому непривабливому становищі з вини колишнього Кабміну, який очолювала Юлія Тимошенко.
Як пише журналіст, українська сторона до останнього приховувала від Стокгольмського арбітражу свої домовленості з російським монополістом "Газпромом" і керівниками Росії, що стало однією з основних причин того, що у юристів "Нафтогазу" просто не вистачило аргументів і доказів, щоб захистити позицію України.
Колишній уряд здивував бувалих юристів
Мустафа Найем нагадує: компанія "РосУкрЕнерго" з квітня 2008 року по листопад 2009-го подала в Стокгольмський арбітраж чотири позови. Відповідь "Нафтогазу" була симетричною - компанія направила таку ж кількість зустрічних позовів. Як розповідає журналіст, останнє, третє, подання України було отримане арбітражем 28 серпня 2009 року. Але через місяць, абсолютно несподівано для європейських суддів, "Нафтогаз" відкликав документи. Причина - необхідність "уточнити позицію компанії". На думку автора розслідування, вказівку про відкликання документів дав український Кабмін.
Як доказ цього журналіст наводить лист, який було відправлено 1 жовтня 2009 року главою юридичного департаменту "Нафтогазу" Сергієм Давиденком в Мін'юст. Своє послання юрист завершив так: "відкликання аргументів "Нафтогазу", які були висунуті зі згадкою "Газпрому", завдасть критичної шкоди позиції компанії, адже вони є єдиними сильними аргументами, якими володіє "Нафтогаз".
Екс-главі "Нафтогазу" поставлять 22 запитання
За інформацією Найема, наступного дня - 2 жовтня 2009 року - до юридичного департаменту прийшла відповідь Кабміну. До відома юристів довели рішення уряду, прийняте 1 жовтня: внести зміни і уточнення в деякі розділи третього подання української сторони для Стокгольмського арбітражу. Іншими словами, саме Кабмін і став ініціатором відкликання документів з суду.
В керівництва "Нафтогазу" не залишилося виходу, і подання було відкликано. Ще за два дні (!) до "фінальної" дати, тобто 20 жовтня, юридичні радники української сторони наполягали на тому, що якщо з українського подання зникне згадка про роль "Газпрому" в схемах купівлю газу, судова боротьба стане фактично безглуздою.
Проте, як стверджує журналіст, позиція Кабміну залишилася без змін: на засіданні правління "Нафтогазу" 21 жовтня юристам компанії було доручено відправити до Стокгольма змінений текст подання. Що і стало однією з причин програшу України в суді.
Напевно, це не всі документи, які є у розпорядженні Генпрокуратури і СБУ і які будуть використані в процесі розслідування. Поки, за інформацією агентства УНІАН, СБУ має намір отримати від колишнього першого заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Ігоря Діденка відповіді на 22 (!) запитання, що стосуються обставин продажу газу з підземних сховищ, що належать "РосУкрЕнерго".
Перший з них - роль екс-прем’єр-міністра, лідера БЮТ Юлії Тимошенко в тому, що юристи, що представляють інтереси України в Стокгольмському арбітражі, були змушені ослабити позиції під час слухань. А другий - куди зрештою подівся "газ розбрату".
На думку експертів, висока вірогідність того, що скандал з виконання рішення Стокгольмського арбітражу буде вирішений лише після притягнення до відповідальності виконавців вказівок екс-прем’єра.
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас