"П'яте колесо" рейтингу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"П'яте колесо" рейтингу

474
Останні п'ять років розвитку українського ринку рейтингування показали, що адміністративними методами його не оживити. Інвестори, які під час кризи погоріли на паперах, що рейтингуються, вважають обов'язкове рейтингування неефективними і рекомендують його скасувати. Рейтингові агентства просять ДКЦПФР швидше розробити закон, який би регулював цей ринок, а Держкомісія з цінних паперів подумує про те, щоб ввести для агентств ліцензування.
"Наша думка про рейтингування, що діє зараз в Україні, досить чітка і негативна. Нав'язана державою модель неефективна", - заявив генеральний директор Української асоціації інвестиційного бізнесу Андрій Рибальченко під час круглого столу під назвою "Рейтингові агентства як індикатор фінансового ринку".
За словами пана Рибальченка, виставлені рейтингові оцінки по тих облігаціях, які в результаті виявилися дефолтними, фактично відкликали заднім числом. А серед паперів, що мали рейтинг інвестиційного рівня (uaBBB і вище за шкалою уповноваженого РА "Кредит-рейтинг".- Авт.), кількість дефолтів за останні два роки просто зашкалювала за всі розумні рамки.
"І яку відповідальність понесли рейтингові агентства? Ніякої! Регулятор вимагав інвестувати в інструменти з певним рейтингом, інвестори вкладали в них гроші. Але в результаті інвестори - компанії, що управляють, страхові компанії, банки - повинні відповідати (за свої втрати.- Ред.), а РА (за втрати своїх клієнтів.- Ред.) - ні", - обурювався від імені членів УАІБ Рибальченко. Тому, впевнений він, рейтингування необхідно зробити суто добровільним.
"Рейтингові агентства повинні заробляти гроші за рахунок своєї репутації на ринку, а не тому що держава вимагає від емітентів отримувати рейтинг", - упевнений глава УАІБ. Втім, поки що проблема обов'язкового рейтингування вирішується сама собою: корпоративні облігації просто ніхто не випускає, обсяги первинного ринку відновляться ще нескоро.
На таку гнівну тираду глави УАІБ генеральний директор РА "Кредит-рейтинг" Станіслав Дубко образився. "У кризу 12-14% дефолтів по паперах з рейтингами інвестиційного рівня - це нормальний світовий рівень, в міжнародних агентств результат анітрохи не кращий", - захищався він.
Директор з розвитку НРА "Рюрік" Леонід Долинський згоден з тим, що "дуже надійний позичальник - не абсолютно надійний позичальник", і наявність рейтингу інвестиційного рівня не гарантує повної платоспроможності емітента.
"Якщо інвестор плювати хотів на те, що облігації девелопера, наприклад, мають рейтинг uaС (очікується дефолт.- Авт.), або не знав, що це означає, чому рейтингове агентство повинне відповідати за його втрати?" - дивується Долинський. Голова ради Ліги страхових організацій Олександр Філонюк вважає, що систему рейтингових оцінок треба зробити зрозумілішою для рядового споживача.
"Зараз на ній знаються лише вчені і профучасники, а рядовий інвестор дивиться на рекламу, а не на рейтинг", - нарікає він.
Член ДКПФР Микола Бурмака повідомив, що закон про рейтингування, який комісія мала розробити до 2010 р., ще не готовий. За його словами, однією з концептуальних проблем залишається питання, чи вважати рейтингування професійною діяльністю. Якщо так, воно повинне підлягати обов'язковому ліцензуванню. Але ситуація така, що неможливо визначити критерії, яким мусить відповідати рейтингове агентство, щоб отримати ліцензію.
В будь-якому разі необхідність прийняття закону стає все більш насущною, визнали учасники дискусії. По-перше, після кризових проколів міжнародних рейтингових агентств всі РА, що претендують на визнання в ЄС, повинні пройти реєстрацію в Європейському центробанку до вересня поточного року (закон ЄС №1060). І, що показово, вперше подібна вимога поширюється на "велику рейтингову трійку".
По-друге, вже з початку 2012 р. на території Євросоюзу буде введений механізм визнання рейтингів, присвоєних третім країнам (що не входять до ЄС). Завдяки цьому іноземні інвестори зможуть керуватися нормами "Базель 2", навіть якщо емітент не має рейтингів від міжнародних агентств, але норми для національних РА відповідають стандартам ЄС. Тобто чим ближчими до Європи будуть наші закони, тим простіше буде інвесторам інвестувати в Україну без яких-небудь рейтингів Fitch.
Ось на цьому, на думку учасників ринку, і варто зосередитися, а не лякати рейтингові агентства відповідальністю за помилку в оцінках. Інакше наші РА можуть організувати такий самий демарш, як зробила "велика рейтингова трійка" в середу.
"Ми постійно несемо ризик репутації, і це цілком достатня мотивація для якісної і незаангажованої оцінки", - присягаються вони.
Ольга Галицька
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас