681
Експерти: До середини 2011 року українські компанії збагатяться на 2,5 мільярда доларів
Українські компанії зможуть залучити близько 2,5 мільярдів доларів через публічні розміщення в першій половині 2011 року в разі сприятливої зовнішньої кон'юнктури. Лише на альтернативному майданчику Лондонської фондової біржі AIM (Alternative investment market) капіталізація компаній з України і інших країн СНД може скласти до 10% обсягу всієї капіталізації майданчика. Такі прогнози висловили учасники круглого столу "Українські IPO: в очікуванні нового мільярда", який відбувся в середу в Києві.
За словами партнера міжнародної юридичної фірми Integrites (Київ) Андрія Ляхова, в Україні сьогодні з'явилось близько 10 компаній, власники яких розглядають питання про передачу частини контролю над компанією приватним інвесторам заради отримання дешевших кредитних ресурсів і підвищення конкурентоздатності.
"Компанії з країн СНД сьогодні є одними з найпривабливіших, враховуючи істотний потенціал для зростання, яке вони показують. Проте головною умовою, за якої очікування інвесторів виправдаються, є також бажання самих підприємств, що виходять на IPO, знищити тіньові схеми роботи, збільшити витрати на радників і розвиток, постійно заявляти про себе ринку. І при цьому правильно подавати не лише позитивні, але і негативні новини".
Виконавчий директор, керуючий партнер інвестиційної групи East Kommerts (Москва) Олег Єлшин вважає, що найбільш перспективною для українських компаній, а також компаній з країн СНД в посткризовий період є альтернативний майданчик Лондонської фондової біржі AIM. "На сьогоднішній день капіталізація компаній, які там котируються, складає близько 100 мільярдів доларів. Потенціал зростання економік пострадянських країн і окремих компаній дозволяє претендувати мінімум на 10% цієї капіталізації", - зазначив він.
"На сьогоднішній день набагато важливішу роль, ніж політична ситуація в Україні, для інвесторів має ситуація на їх внутрішніх ринках, а також стан конкретної компанії. Оскільки українські активи і активи з країн СНД є сьогодні одними з найбільш ліквідних, то цифра залучень в 2,5 мільярда доларів за перше півріччя 2011 року - досяжна для десятка українських підприємств", - доповнив його директор відділу інвестиційно-банківської діяльності ДІК "Трійка Діалог Україна" (Київ) Ігор Петрашко.
За словами Джона Едвардса, старшого менеджера Лондонської Фондової Біржі (LSE) по країнах СНД і Центральної і Східної Європи, позитивні перспективи для успішних розміщень українських підприємств обумовлені невисокою вартістю розміщення і гнучкішими вимогами до емітента, що виходить на біржу. "Компанії з СНД мають на цьому майданчику шанс залучити приблизно удвічі більше коштів, ніж компанії з інших країн, оскільки вони спочатку мають вищий потенціал для подальшого зростання", - зазначив він.
На думку керуючого партнера аудиторської фірми Baker Tilly Ukraine (Київ) Олександра Почкуна, далеко не всі українські компанії готові виходити на біржу через недостатній рівень підготовки фінансової звітності.
"Для багатьох бухгалтерів звітність - це документ, який задається до органів статистики. Часто навіть власники підприємств не розглядають його як інструмент оцінки ефективності діяльності або управління. Якщо в девелоперской компанії, яка не має великої операційної активності, звітність можна написати з нуля спеціально для IPO, то для компаній торговельних або виробничих (саме вони сьогодні переважно прагнуть розміщуватися) створити історію з чистого аркуша практично неможливо", - зазначив експерт.
Втім, за словами голови ради директорів компанії AvangardCo IPL (Київ, розміщення на LSE в травні 2010 року) Олега Бахматюка, інвестори вже пройшли етап, коли левову частку роуд-шоу або інших презентаційних заходів перед проведенням розміщення потрібно просто приділяти поясненню, що таке Україна. "Пролом вже пробитий - до України відносяться з цікавістю. Наступні кроки, які необхідно робити, - позиціювати себе як лідера, наприклад, в аграрному ринку. Це притягуватиме інвесторів і в інші сектори".
За словами Андрія Ляхова, часто керівники підприємств, прагнучих вийти на IPO, не усвідомлюють відповідальності за неправдиву інформацію, яка могла вплинути на рішення інвестора вкластися в той або інший бізнес. "Збитковість інвестора, наприклад, просіла акцій на 40% відразу після розміщення, може закінчитися кримінальною відповідальністю для власника компанії, який приховав проблеми", - зазначає він.
Міжнародний круглий стіл "Українські IPO: в очікуванні нового мільярда" був організований Лондонською фондовою біржею спільно з міжнародною юридичною компанією Integrites за підтримки інвестиційного банку Rothschild.
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною