"Ъ": Нацбанк не позбувся залежності — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Нацбанк не позбувся залежності

Казна та Політика
486
Парламент реформував кадрову політику Національного банку, заборонивши бізнесменам, політикам і депутатам входити до складу його ради. Втім, депутати не поширили нові обмеження на чинних членів ради НБУ, більше половини з яких не відповідає цим критеріям. Завершення повноважень деяких з них очікується лише через чотири роки, і вони не мають наміру добровільно розлучатися з впливом на НБУ.
Верховна рада в екстрено короткі терміни схвалила закон про посилення незалежності Нацбанку, який намагалася прийняти протягом останніх п'яти років. Проект №6659, зареєстрований в Раді президентом Віктором Януковичем в понеділок увечері, в четвер був прийнятий в першому читанні, а в п'ятницю - вже в другому. Перший заступник голови комітету з питань фінансів і банківської діяльності Станіслав Аржевітін ("Наша Україна -Народна самооборона") звинуватив парламент в тому, що ухвалення закону пройшло без його обговорення в комітеті.
На що депутат коаліції Юрій Полунєєв (БЮТ) заявив: "Комітет терміново зібрався і розглянув законопроект. На момент зборів (в четвер о 15.30) не було жодних зауважень. Рішення підтримати законопроект було прийняте одноголосно". Втім, претензії до документа висували і головне науково-експертне, і головне юридичне управління Ради, і депутати опозиційних фракцій, які направили спікеру понад півсотні поправок. Парламент відхилив їх всіх, схваливши закон в первинному вигляді голосами 256 депутатів.
Документ покликаний захистити раду НБУ від політичного і бізнес-впливу. Його членами віднині не зможуть бути депутати рад будь-якого рівня, керівники органів державної влади або інших держструктур (якщо з дня їх звільнення не минув рік), керівники і члени керівних органів політичних партій, керівники і члени правлінь підприємств або банків. Члени ради не зможуть безпосередньо або опосередковано володіти акціями банку.
Втім, ці обмеження не поширюватимуться на чинних членів ради НБУ. Поправку Аржевітіна, який запропонував почати кадрову ротацію з його чинних членів підтримали лише 21 депутат.
З нинішніх 14 членів ради НБУ нормам нового закону не відповідають 8, тому що вони володіють акціями банків, працюють у Верховній раді або держструктурах. Але почати їх планову кадрову ротацію можна буде лише через чотири роки. Семирічні повноваження шістьох членів ради, вибраних Верховною радою, витікають 11 січня 2014 року, сьомого - Юрія Полунєєва - 5 вересня 2015 року. 16 квітня президент призначив на сім років шістьох членів ради. Директор Інституту економіки і прогнозування НАНУ Валерій Гєєць, затверджений президентом Віктором Ющенком, працюватиме в раді до лютого 2012 року.
Це означає, що після набрання чинності нового закону реального посилення незалежності НБУ не станеться. "Нацбанк і МВФ наполягали на тому, щоб у раді не було політиків. У тексті закону ця норма передбачена, але на чинну раду НБУ вона не поширюється, - говорить Аржевітін. - Коли термін дії їх повноважень витече, можна буде ще щось придумати, щоб їх продовжити".
Закон "Про Нацбанк" дозволяє членам ради НБУ добровільно подавати у відставку, але такий сценарій маловірогідний. "Я поки не збираюся подавати у відставку. Не відомо, чи проводитимуться ротації відповідно до ухваленого закону", - говорить член ради НБУ народний депутат від Партії регіонів Василь Горбаль. Згідно з чинним законом президент і Верховна рада можуть звільнити членів ради НБУ лише через рік після їх призначення. Це могло б прискорити оновлення ради регулятора.
Горбаль вважає вплив ради перебільшеним: "Я не бачу його особливого впливу на операційну діяльність правління Нацбанку, але завдяки активності його глави Петра Порошенка в громадськості склалося таке враження". Законопроект №6659 позбавив раду НБУ права застосовувати відкладальне вето до будь-яких рішень правління Нацбанку, зокрема щодо питань диверсифікації, ліквідності активів, формування резервів і покриття фінансових ризиків.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас