1475
Росія прилаштовує рубль
— Валюта
Минулого тижня віце-прем'єр і міністр фінансів РФ Олексій Кудрін заявив, що російський уряд і банки готові підтримати Україну і Білорусію, якщо ті ризикнуть випустити облігації в рублях і розмістити їх на російській біржі. Вітчизняні аналітики вважають такий проект утопією. Адже Україні не лише доведеться платити втридорога за рублеві позики, але і втрачати гроші при конвертації російської валюти у ВКВ. Хоча не виключено, що ради зміцнення дружби з Кремлем наш уряд зважиться на такий крок.
За словами Олексія Кудріна, підготовка до випуску облігацій, номінованих в рублях, в Україні вже йде повним ходом. "Я знаю про такі плани, йде підготовча робота, здійснюється моніторинг ситуації", - заявив він.
З технічної точки зору, такий крок не повинен викликати складнощів: закон про допуск іноземних емітентів на російські біржі був підписаний Дмитром Медвєдєвим ще в квітні 2009 року. Розширення торгівлі валютою і іноземними цінними паперами стало першим кроком, спрямованим на створення в Росії Міжнародного фінансового центру. Головна ж мета Кремля, над реалізацією якої він посилено працює останні п'ять років, - перетворити рубль на світову розрахункову валюту.
Проте практична реалізація такого плану для обох країн може бути пов'язана з деякими складнощами. Одна з них - дуже вузьке коло потенційних інвесторів, яких можуть зацікавити рублеві зобов'язання. Претендентів на купівлю таких бондів може не знайтися навіть в Росії, не кажучи вже про далеке зарубіжжя.
"Ми не бачимо на російському ринку інтересу до потенційних рублевих бондів України. Хоча залишається вірогідність, що папери викуплять російські держбанки в рамках домовленостей про російсько-українську співпрацю на міжурядовому рівні", - відзначила Марія Репко, аналітик боргових ринків ІК "Трійка Діалог Україна". До того ж навряд чи російські інвестори зможуть позичити нам значну суму.
"Росіяни традиційно володіють лише 15-20% українських єврооблігацій. Папери, деноміновані в доларах або євро, мали б попит серед ширшого кола інвесторів", - упевнена аналітик ІК Dragon Capital Ольга Сливинська. Іноземці ж навряд чи наважаться сконцентрувати у себе в руках значну частину рублевих облігацій через властиві цим паперам високі валютні ризики.
"Потенційними покупцями даних облігацій можуть бути інвестори з країн СНД. Але вони вимагатимуть додаткову премію до прибутковості по даному борговому інструменту", - переконаний аналітик Phoenix Capital Олександр Лозовий.
Доволі сумнівні дивіденди випуск рублевих бондів обіцяє і самій Україні. По-перше, прибутковість по таких облігаціях буде набагато вища, ніж по євробондах. "Україні доведеться орієнтуватися на прибутковості рублевих облігацій, пропонуючи премію до російських суверенних і квазісуверенних рублевих випусків", - розповідає аналітик компанії "Ренесанс Капітал" Анастасія Головач.
В даний час вартість суверенного доларового боргу України коливається в діапазоні 7-9% (залежно від терміну). В той же час, за оцінками експертів, вартість рублевих запозичень може досягти 10-12%.
"При цьому Україні доведеться взяти на себе рублеві ризики, які їй абсолютно ні до чого. Адже проблем із залученням коштів на даний момент, на відміну від ситуації річної давності, абсолютно немає", - підкреслює Сергій Фурса, фінансовий аналітик Astrum Investment Management.
На думку експерта, ризикувати і переплачувати по боргах напередодні отримання українським урядом чималих сум від міжнародних кредиторів (МВФ, Світового банку, Євросоюзу та ін.) немає сенсу. По-друге, українським чиновникам доведеться неабияк поламати голову, щоб з користю прилаштувати позичені північним сусідом рублі.
"Цей ресурс може бути використаний як частина валютного запасу, конвертований в гривню для фінансування поточних потреб, використаний як фонд інтервенцій для контролю коливання курсу гривня/рубль", - вважає директор інвестиційно-банківського департаменту ІГ "Сократ" Володимир Клименко.
"Але найбільш ефективний варіант - використання рублевих позик компаніями, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність з російськими партнерами", - доповнив колегу начальник департаменту аналізу фінансових ринків "ІНГ Банк Україна" Олександр Печеріцин. Наприклад, ці кошти можна було б пустити для розрахунків за газ, уникнувши, таким чином, регулярних струсів на валютному ринку, які незмінно виникають під час скупки НАК "Нафтогаз" "зелених", необхідних для розрахунків з Росією.
Проте експерти вважають такий варіант малореалістичним. "Оплати по більшості державних контрактів, включаючи постачання газу, зафіксовані в певній валюті, найчастіше в доларах. І навряд чи варто змінювати умови оплати, оскільки в України немає постійної виручки в російських рублях", - констатує Ольга Сливинська.
Тому, швидше за все, російську валюту все одно доведеться конвертувати в долари. Незважаючи на те що з економічної точки зору формування держборгу в рублях виглядає вельми сумнівним, уряд може прийняти таке рішення. Тим більше що і сам прем'єр Микола Азаров завжди виступав за активніше використання російської валюти. Зокрема, ще в 2007 році, будучи першим віце-прем'єром, він активно просував ідею формування частини золотовалютних резервів Національного банку в російських рублях.
"Ми рано чи пізно зіткнемося з тим, що розрахунки з Росією здійснюватимемо в рублях. Нас це не лякає. Якщо Росія переведе розрахунки в рублі, ми створимо запас рублів", - пояснював він. Випуск рублевих ОВДП може стати першим кроком в реалізації цих планів.
Тетяна Письменна
За матеріалами: Коментарі
Поділитися новиною