1508
Росія купить акції України
— Кредит&Депозит
На думку експертів, це призведе до поступового вимивання торгів українськими цінними паперами на російський ринок.
Світовий банк рекомендує Кабміну вивести Національний депозитарій (НДУ) з ринку шляхом його ліквідації або приєднання до Всеукраїнського депозитарію цінних паперів (ВДЦП). Про це йдеться в листі директора Світового банку в Україні, Білорусі і Молдові Мартіна Райзера, який було направлено в НБУ і Кабмін 1 червня. У листі також сказано, що конфлікт, який існує сьогодні між ВДЦП і НДУ не дозволяє підвищити рівень довіри між учасниками фондового ринку і створити прозорі умови для їх роботи.
У зв'язку з побажаннями Світового банку, на позаминулому тижні була запропонована чергова схема об'єднання двох депозитаріїв. Суть пропозиції зводиться до того, що ВДЦП проводить додаткову емісію акцій на суму статутного капіталу НДУ (близько 30 млн. грн.) і рівноцінно обмінює свої акції на акції Нацдепозітарію, поглинаючи останній.
Ця пропозиція має бути розглянута на найближчому засіданні зборів акціонерів Нацдепозітарію, яке заплановано на кінець липня. Проте, за даними «ЭИ», заступник міністра Віктор Івченко, який неформально контролює діяльність Нацдепозітарію, має намір зробити все, щоб пропозиція не була прийнята державою. Для цього держчиновник підготував альтернативний варіант розвитку депозитарію: звернувся до прем'єр-міністра Миколи Азарова з пропозицією організувати загальну з росіянами систему депозитарного обліку. Для цього пропонується допустити до участі в створенні центрального депозитарію російські біржі і провести додаткову емісію акцій НДУ на суму 70 млн. грн.
Джерела в Кабміні стверджують: оскільки в бюджеті на збільшення частки держави в акціонерному капіталі НДУ грошей немає, пропонується розподілити акції додаткової емісії між державним Укргазбанком в рамках програми докапіталізації на 5 млрд. грн. (Івченко є главою наглядової ради цієї фінустанови) і російськими біржами - РТС і ММВБ. Останні неодноразово проявляли інтерес до покупки депозитарію в Україні.
На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, якщо операція з входження російських бірж в капітал НДУ відбудеться, це призведе до загострення конфлікту між НДУ і ВДЦБ за право створення центрального депозитарію. Цей конфлікт може стати основою для поступового вимивання торгів українськими цінними паперами на російський ринок. За словами експерта, Національний депозитарій вже створив для цього технологічні можливості: НДУ відкрив у російських депозитаріях ЛОРО-рахунки.
Учасники фондового ринку з побоюванням ставляться до такого сценарію розвитку подій. Російські біржі сьогодні і так контролюють українські торгівельні майданчики.
"Економічна криза змусила полишити український фондовий ринок нерезидентів, що раніше переважали на ньому. Це призвело до скорочення обсягів торгів і падіння ліквідності. Російські (інвестиційні) компанії скористалися можливістю і сьогодні роблять переважаючий вплив на ринок", - говорить аналітик ІФ "Інтерфон" Вікторія Кернеш.
Тому поширення контролю над депозитарною системою - повністю на користь росіян, продовжує експерт. Зв'язок між біржами і депозитарієм дозволяє налагодити активну торгівлю цінними паперами українських емітентів для російських покупців і при цьому маніпулювати цінами на наші ЦБ.
Можливий контроль росіян над одним з українських депозитаріїв непокоїть вітчизняних торговців цінними паперами. За даними «ЭИ», вони вже переконали главу Держкомісії з цінних паперів і фондового ринку Дмитра Тевельова написати лист в Кабмін з проханням прибрати з порядку денного зборів акціонерів НДУ пункт про збільшення капіталу депозитарію (ДКЦПФР здійснює номінальне управління часток держави в НДУ від імені Кабміну).
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною