"Ъ": Україна зробила Росії економпропозицію із будівництва нових газогонів — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

"Ъ": Україна зробила Росії економпропозицію із будівництва нових газогонів

Енергетика
449
Україна запропонувала Росії і Євросоюзу створити спільне підприємство для будівництва нових газопроводів в Україні, повідомив президент Віктор Янукович на спільній прес-конференції з держсекретарем США Хіларі Клінтон.
"У нас є концепція, яку ми запропонували партнерам з країн ЄС і Росії. Вона передбачає створення спільної компанії для будівництва газопроводу через територію України, який би забезпечив додаткові обсяги прокачування газу до Європи", - заявив Янукович.
В пропозиції ЄС і РФ йдеться про створення на паритетних основах компанії для будівництва газопроводу на гілці Новопсков-Ужгород і розширення Уренгой-Помари-Ужгород. Це дозволить збільшити потужності всієї системи на 60 млрд кубометрів на рік - кожен із проектів по 30 млрд кубометрів. "При цьому вартість проекту Новопсков-Ужгород не перевищить $3 млрд - там вже є всі необхідні землевідведення. А Уренгой-Помари-Ужгород обійдеться в $2 млрд", - стверджує високопоставлене джерело в Мінпаленерго. Економічно ця пропозиція набагато вигідніша будівництва South Stream, вважають в міністерстві - при потужності 63 млрд кубометрів South Stream оцінюється в 28-30 млрд євро.
В "Газпромі" повідомили, що розглянуть пропозицію вже на цьому тижні. А в представництві ЄС в Україні коментувати ініціативу пана Януковича не стали. Зараз ЄС і РФ розглядають дві пропозиції України - ту, про яке розповів Янукович, і створення консорціуму із управління ГТС, що діяла, уточнив перший віце-прем'єр Андрій Клюєв. "До кінця року ми визначимося з форматом співпраці", - запевнив він.
Тим не менше член комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима вважає, що пропозиція України не зацікавить Росію. "Обидва проекту - і Nord Stream, і South Stream - ініційовані виключно як політичні. Це спроба Росії позбавитися при постачаннях газу від транзитерів - України і Білорусі, - вважає у свою чергу начальник аналітичного відділу ДІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шєїн.- Тому навіть набагато вигідніша українська пропозиція навряд чи зацікавить Кремль - 'Газпром' швидше заплатить в дев'ять разів більше, ніж погодиться на додаткову залежність від когось".
Гудима звертає увагу на те, що вже зараз транзитні потужності української ГТС не використовуються вповні. Він нагадує, що проектна потужність ГТС з експорту до країн ЄС перевищує 130 млрд кубометрів, до кризи обсяг прокачування складав 100-110 млрд кубометрів, а торік знизився до 75 млрд кубометрів. Максим Шєїн також упевнений, що Євросоюз не буде зацікавлений в реалізації проекту без участі Росії, оскільки для транспортування середньоазіатського газу необхідна і згода РФ.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас