357
Депутати налагоджують відносини між депозитаріями
— Кредит&Депозит
Верховна рада вчора зобов'язала всі депозитарії встановити між собою кореспондентські відносини вже через місяць, що істотно полегшить операції з цінними паперами.
При цьому депутати підвищили у декілька разів вимоги до розміру мінімального капіталу всіх учасників фондового ринку. Їм дали рік, щоб або знайти необхідні кошти, або піти з ринку.
"Протягом одного місяця з моменту набраня чинності цього закону депозитарії цінних паперів зобов'язані встановити кореспондентські відносини і відкрити рахунки в Національному депозитарії (НДУ)",- йдеться в завершальних положеннях законопроекту №2540, який Верховна рада вчора прийняла в другому читанні. Закон також зобов'язав НДУ встановити корвідносини і відкрити рахунку в інших депозитаріях України. Зараз корвідносини носять реверсний характер: Всеукраїнський депозитарій цінних паперів (ВДЦП) має рахунок в НДУ, але відмовляє йому у відкритті рахунку у ВДЦП. Новий механізм був запропонований депутатом Партії регіонів Ігорем Прасоловим після ухвалення законопроекту в першому читанні у вересні 2008 року.
За період доопрацювання документа змінилися і вимоги до учасників фондового ринку. Якщо в першому читанні пропонувалося підвищити мінімальний статутний капітал (СК) реєстраторів з 40 тис. грн. до 300 тис. грн., то вчора планка підвищення була понижена до 100 тис. грн. На докапіталізацію реєстраторам дали час до липня 2011 року. Хоча вже з 1 листопада поточного року потреба в реєстраторах зникне. Згідно з законом "Про акціонерні товариства", всі акції мають бути лише в бездокументній формі, а їх облік вестимуть депозитарії.
Капітал повинні підвищити і інші учасники ринку.
Для депозитаріїв планка СК, як і пропонувалося, підвищена з 2 млн грн. до 15 млн грн. Кліринговим депозитаріям замість десятиразового підвищення удалося обмежити зростання СК з 3,5 млн грн. до 25 млн грн. Адміністратори пенсійних фондів замість очікуваних раніше 500 тис. грн. повинні сформувати УК в 2,5 млн грн.; для компаній, що управляють, планка підвищиться з 300 тис. грн. до 7 млн грн. Торговці цінними паперами, що спеціалізуються на дилерських операціях, повинні збільшити сплачений грошима мінімальний СК з 120 тис. грн. до 500 тис. грн., на брокерських - з 300 тис. грн. до 1 млн грн. Для управління цінними паперами торговці повинні збільшити капітал з 300 тис. грн. до 7 млн грн., для андеррайтингу - з 600 тис. грн. до 7 млн грн.
В Нацдепозітарії підтримали рішення парламенту, яке розв’яже багатолітній конфлікт. "Ухвалений закон однозначно означає те, що Україна інтегрує своє законодавство в законодавче поле Європейського союзу", - сказав глава правління НДУ Володимир Ульянов. За словами глави правління депозитарію "Міжрегіональний фондовий союз" (передав своє майно ВДЦП) Миколи Швецова, для встановлення коровідносин потрібні правила взаємодії: "Враховуючи, що жодної нормативної бази з цього питання немає, нам доведеться домовлятися і все прописувати".
Генеральний директор Української асоціації інвестиційного бізнесу Анатолій Рибальченко відзначає, що більшість керівників вже відповідають новою вимоги. "У нас близько 800 торговців, з яких 400, - 'технічні'. Думаю, що частина з них не збільшуватиме капітал", - говорить генеральний директор "Тект-капітал" Олексій Сухоруков. За словами директора ІГ "Арт-капітал" Леоніда Городецького, новий закон покликаний скоротити кількість дрібних гравців, оскільки статутний капітал треба буде формувати лише грошовими коштами. "Зараз статутні фонди наповнюються грошима, на які купуються активи сумнівної якості. Маючи 10 тис. грн., можна легко нагнати капітал в мільйон або навіть мільярд гривень", - попереджає член ради асоціації "Українські фондові торговці" Олег Швець. Тому, на його думку, очищення ринку станеться лише після введення законодавчих вимог до якості капіталу.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною