Білоруси наступають на Росію — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Білоруси наступають на Росію

Фондовий ринок
765
Скоро Білоруська валютно-фондова біржа (БВФБ) буде включена в список тих майданчиків, де білоруські емітенти можуть пройти лістинг, аби вийти на російські майданчики. Відповідний проект наказу днями опублікувала на своєму сайті Федеральна служба з фінансових ринків Росії.
Як повідомив директор департаменту цінних паперів Міністерства фінансів Республіки Білорусі Олександр Гальперін, вже підготовлено указ президента про створення умов для розміщення депозитарних розписок білоруських емітентів в далекому зарубіжжі. Паралельно йде підбір підприємств, які, можливо, використовуватимуть програму депозитарних розписок для залучення ресурсів.
Для країни, яка не має власного фондового індексу через відсутність достатньої для формування кошика кількості "блакитних фішок", плани Білорусі щодо освоєння міжнародних фінансових ринків досить амбітні. Правда, про терміни їх реалізації поки не йдеться, але уряд послідовно створює сприятливі умови для розвитку місцевого фондового ринку.
За останні два роки до профільного законодавства були внесені істотні зміни. Наприклад, з 1 січня 2010 р. податок на доходи по операціях з акціями здійснюється по ставці 12%, що в два рази нижче від ставки податку на прибуток, а доходи по корпоративних облігаціях, випущених до 1 січня 2013 р., зовсім звільнені від оподаткування. Крім того, був скасований інститут "золотої акції", за яким держава мала беззастережне право втручатися в управління підприємством. Також пройдено два етапи зняття обмежень на рух акцій (остаточно мораторій буде знятий 1 січня 2011 р).
Можливо, саме тому в 2009 р. операції на білоруському фондовому ринку вперше за весь час існування БВФБ перевищили обсяг операцій на валютному ринку, хоча не виключено, що причиною був продаж державою БПС-банку російському Сбербанку. Як повідомив начальник управління фондового ринку БВФБ Андрій Аксенов, в 2009 р. загальний обсяг торгів на фондовому ринку склав $15 057 млн., з яких державні папери Мінфіну РБ - $13 727 млн. (близько 91% всього фондового ринку), недержавні цінні папери - $1 330 млн. (9%). У торгах недержавними паперами $44 млн. припали на торги акціями, $1 282 млн.- на корпоративні облігації, на муніципальні облігації - $3,5 млн.
За даними Мінфіну Білорусі, за п'ять місяців 2010 р. зареєстровано 104 випуски корпоративних облігацій 43 емітентів (16 банків і 29 небанківських організацій), а в обігу перебувають 328 випусків корпоративних облігацій 80 емітентів (19 банків і 61 небанківська організація). При цьому в загальній сумі емісії корпоративних облігацій цінні папери банків у вартісному вираженні складають 91%, а небанківських організацій - 9%, хоча ще півроку тому банківські облігації складали 95%. Вочевидь, підприємства небанківського сектора стали активніше залучати ресурси, випускаючи корпоративні облігації.
В той же час вторинний ринок акцій в Білорусі залишається неліквідним: за даними заступника голови правління БВФБ Сергія Тінникова, оборот вторинного біржового ринку акцій за п'ять місяців цього року склав лише $18,9 млн. проти $40,7 млн. в 2009 р. і $66,6 млрд. в 2008 р. Оборот на позабіржовому ринку акцій за п'ять місяців 2010 р. склав $11,26 млрд, в 2009 г.- $281,7 млн., в 2008 г.- $79,5 млрд.
На думку Дмитра Францевича, керівника земляцтва трейдерів і інвесторів Білорусі, зростання обсягів біржових торгів акціями як такий є наслідком вимоги Мінфіну, щоб операції купівлі-продажу акцій відкритих акціонерних товариств укладалися на біржовому ринку. "До цього відношення біржового і позабіржового ринку складало 1% до 99% і не дозволяло розрахувати ринкові ціни акцій, які в деяких випадках перевищили не лише номінальну, але і балансову", - відзначив він. В цілому профучасники впевнені у великому потенціалі зростання білоруських цінних паперів, але поки не бачать ні пропозиції, ні попиту.
Дефіцит попиту, до речі, безпосередньо пов'язаний з відсутністю профільного законодавства: проект закону про цінні папери і фондові біржі лише у вересні поточного року має бути внесений до Палати представників Національних зборів РБ для розгляду в першому читанні. Крім того, під егідою Мінекономіки розробляється проект закону про інвестиційні фонди, який передбачає діяльність фондів двох видів, - акціонерних товариств і пайових фондів. "На даний момент інституційний інвестор на фондовому ринку Білорусі відсутній. Є дві страхові компанії і два фонди банківського управління, - розповів начальник управління фондових операцій Бєларусьбанку Борис Фрідман.- А ПІФів немає і не буде, поки ставки по банківських депозитах складатимуть 20%, а фонд гарантування вкладів поширюватися на всі депозити в системі".
Очевидно, дефіцит коштів на внутрішньому ринку і змушує білоруських емітентів виходити на зарубіжні майданчики. Благо технічні можливості для цього є: центральним депозитарієм Білорусі укладені кореспондентські відносини з чотирма російськими депозитаріями, але проблеми зі звітністю і розкриттям інформації поки залишаються невирішеними. Відповідно до російського законодавства, іноземні емітенти, які мають намір розмістити свої акції на російському ринку, повинні надати звіт по МСФЗ, а білоруські емітенти віддали перевагу б національному російському стандарту - він ближчий до білоруського, тому зрозуміліший. Крім того, існують нестиковки в правилах розкриття інформації і підготовки проспектів емісії.
"Є питання і щодо корпоративного управління. Проблема в неготовності наших компаній надавати інформацію про свою діяльність в тому обсязі, який потрібний для іноземних інвесторів, - нагадав Гальперін.- Це не лише річні і квартальні звіти, але також багато фактів і події, які їм слід розкривати і в ЗМІ, і на власних сайтах".
Враховуючи специфіку взаємин держави і бізнесу в Білорусі, можна з великою вірогідністю спрогнозувати, що білоруські цінні папери з'являться на біржі РФ набагато раніше, ніж туди доберуться українські емітенти.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас