Тримайте гривню


Тримайте гривню

Поки опозиція таврує дії нинішньої влади у сфері економіки, поки уряд пафосно заявляє про свої господарські успіхи, пересічні громадяни практично не бачать жодних змін. І якщо в більшості своїй цей факт швидше негативний, тобто тут і позитивний момент - незмінність курсу національної валюти. З чим пов'язана стабільність гривні і що буде з нашими грошима?

Починаючи з першого кварталу поточного року гривня знайшла зручний для себе курс. В усякому разі, в найбільш показовій для ринку парі - з доларом США. Ринковий курс гривні на міжбанку з початку року зміцнився на 0,6%, стабілізувавшись в квітні-травні на рівні, близькому до 7,92 грн/$1. Готівкова гривня в кіосках і прайсах встановилась в районі 7,9 грн/$1 (7,89 - покупка, 7,93 - продаж), офіційний курс Національного банку замерз на рівні 7,91 грн/$1.

Більше того, з кінця лютого головний фінансовий регулятор країни - Нацбанк - систематично скуповує валюту на міжбанківському валютному ринку. Таким чином він активно відновлює обсяг валютних резервів (читай засіки батьківщини), формально протидіючи курсовій нестабільності на ринку, як не парадоксально, борючись з надлишковим посиленням національної валюти. До речі, в такій боротьбі, станом на середину минулого місяця, головний банк країни придбав на міжбанку понад $4 млрд. Нагадаємо, що у тяжкому минулому році регулятор продав вічнозелені грошей на $10,4 млрд більше, ніж купив.

За словами високопоставлених чиновників НБУ, викуп таких значних обсягів валюти з ринку дозволяє Нацбанку задовольнити збільшення попиту на гривневі ресурси з боку зростаючої української економіки і населення, яке підвищило схильність до заощаджень. Виходить, що зміцненню національної валюти сприяє інтерес до неї населення і реального сектора.

Перевищення пропозиції готівкової інвалюти над попитом лише за половину травня склало в доларовому еквіваленті $44 млн, зрозуміло, що торік населення в паніці скупило валюти більше, "ніж може перетравити". Тепер же, в умовах певної визначеності в країні, бережливі громадяни продають зайві доларові запаси. До речі, це вже призвело до того, що комерційні банки істотно скоротили ввезення в країну готівкової валюти, за різними оцінками, від 3-х до 5 разів.

Крім того, коливання навіть ринкового курсу дуже незначні. "Економіка зростає, домінує приплив валюти. Експортна виручка йде по висхідній. Імпорт відстає, особливо в травні. Це вирівнює платіжний баланс", - передає слова керівника групи радників глави Нацбанку Валерія Литвицького Інтерфакс. При цьому чиновник відзначає, що сповільнення зростання імпорту не робить істотного впливу на товарну пропозицію на внутрішньому ринку, що підтверджується, крім усього іншого, квітневою і травневою дефляцією споживчих цін.

Закордон нам допоможе?

Попит на валюту з боку підприємств, сезонна відпускна здача валюти населенням, безумовно, - лише вершина айсберга. "Основною передумовою стабілізації курсу гривні є приплив іноземної валюти в Україну, - пояснює тенденцію начальник відділу стратегії OTP Bank Євген Зинов’єв. - Це пов'язано з поверненням капіталів після зміни влади в країні, поверненням виручки експортерами, збільшенням капіталів російських банків".

За даними Нацбанку, з початку травня обсяг надходження іноземної валюти в країну перевищив суму переказів на користь нерезидентів на $300 млн. Обсяг експортної валютної виручки в травні був на $130 млн більший, ніж розмір імпортних платежів, а по кредитних операціях приплив валюти перевищив відтік на $55 млн. При цьому нерезиденти активно вкладають кошти в облігації внутрішньої державної позики: у травні чиста покупка цих цінних паперів нерезидентами зросла в порівнянні з квітнем в 1,6 разу.

Зрозуміло, що все це відбувається на тлі економічної заплутаності в Європі, інвесторам з неспокійних регіонів має бути цікавий стабільний і перспективний український ринок для вкладення коштів. Правда, їх гіперактивності вітчизняні регулятори поки не бачать, хоча ретельно відстежують ситуацію. "Ми насторожі: додатковий вибух інтересу може статися у зв'язку з ситуацією по парі євро/долар", - заявив Литвицький. "Коливання цієї пари на якомусь етапі можуть викликати додатковий інтерес до українського ринку: може бути додатковий приплив валюти в країну. Відтоку коштів з України в зв’язку з ослабленням євро не спостерігається", - додав він.

"Додатковим фоактором стабільності гривні буде надходження кредитів від Міжнародного валютного фонду", - відзначає Євген Зинов’єв. Але активність обговорення високопоставленими чиновниками можливої допомоги міжнародними фінансовими організаціями рідній економіці змусила задуматися навіть обивателів про те, до чого призведе такий приплив валюти в країну, чи не буде курсового перекосу? Згідно з заявами віце-прем'єра Сергія Тігіпка, уряд планує залучити лише від МВФ в найближчі 2,5 роки фінансування на $19-20 млрд, з яких основна частина коштів буде направлена на поповнення валютних резервів.

Особливо непокоїть населення курсова перспектива такої події. Але і тут головний банк на варті порядку. "Нацбанк має належний досвід. Якихось несподіванок не буде. НБУ підтримає ринок, коли це буде потрібно. Не думаю, що надлишкові припливи валюти викличуть високу курсову турбулентність. Нацбанку допоможе відновлення економічної активності, - заспокоює населення і аналітиків керівник групи радників глави НБУ. - Сподіваюся, уряд зможе грамотно визначити структурні реформи, які можуть привести до такого розриву в платіжному балансі. Потрібно ретельно зважувати всі плюси і мінуси нарощення валютних резервів. Крім того, будь-яке нове значне залучення позикових валютних ресурсів доцільно синхронізувати з планами щодо зменшення бюджетного дефіциту і суверенного боргу протягом двох-трьох років".

Згідно з оцінкою НБУ, за підсумками другого кварталу, навіть без врахування можливого приходу чергового траншу коштів від МВФ, міжнародні резерви України можуть перевищити $28 млрд.

Валюту не відпустять...

Але і надмірного зміцнення гривні чекати теж не варто. По-перше, проти Нацбанк, ну як завжди: "будь-яка нестабільність - це зло", по-друге, експортно-орієнтованим олігархам-металургам посилення гривні неприємне, з дорогою національною валютою їх товар стає менш конкурентним за кордоном, крім того, самі учасники фінансового ринку отверезіли і вже не мають ілюзій стосовно глибокого посилення гривні.

Ну і, мабуть, найголовніше - стійкі фундаментальні підстави для істотного посилення гривні поки відсутні, оскільки економіка країни все ж ще не вийшла на належний рівень конкурентоспроможності.

"НБУ готовий реагувати такими інструментами, як валютний курс, в тих випадках, коли будуть в наявності фундаментальні причини. Говорити про підвищення конкурентоспроможності української економіки настільки, що необхідно коректувати обмінний курс у бік ревальвації, - це питання ще дуже відкрите", - заявив на одному з офіційних заходів заступник директора департаменту монетарної політики Нацбанку Олександр Арсенюк. Річ у тім, що приплив прямих іноземних інвестицій залишається невеликим, а надходження від експорту все ще доволі нестійкі.

... але і гривню не покинуть

Якщо взяти до уваги сповільнення інфляції, то значить, при стабільному курсі підвищує реальні доходи населення. В той же час, як нагадав Валерій Литвицький, в січні-квітні реальний ефективний обмінний курс гривні посилився на 5,1%, тоді як рубля - на 9%, що створює додаткові переваги для українських виробників, які можуть активніше виводити свої товари на величезний, тепер дружній, ринок північного сусіда. Стабільність, нехай навіть видима, дозволяє будувати більш довгострокові плани, вкладати кошти і позичати. Зрозуміло, що стабільність курсу гривні вигідна як суб'єктам економіки, так і населенню. Вигідно це має бути і уряду.

До слова, майже у всіх оновлених програмах і проектах Кабмін чекає збереження курсу в 2010 році на рівні 8,0 грн/$1. Згодні з центральною владою і багато аналітиків. "Якщо говорити про чекання, то бачиться діапазон 7,8-8,1 грн/$1 до кінця року … найбільш вірогідним є середнє значення 7,9 грн/$1. Маємо всі підстави вважати, що Національний банк України до кінця цього року утримуватиме стабільним курс гривні", - заявив економіст інвестиційної компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов. "До кінця цього року ми не бачимо загроз для гривні, для її сили з боку бюджетного дефіциту. У поточному році бюджетний дефіцит складе у вузькому розумінні 6% ВВП, що складає близько 67 млрд грн. У широкому розумінні, якщо додати НАК "Нафтогаз України" і можливу рекапіталізацію націоналізованих банків, він може пробити 100 млрд грн.", - відзначив експерт.

Сам Нацбанк підтверджує таку тенденцію. "Курсова рівновага першого кварталу, яку намацав ринок, збережеться і в травні-червні. Підстави для цього сформувалися в економіці. Мій прогноз на другий і третій квартали - стабільність на ринку", - вніс позитив Валерій Литвицький.

Особлива думка

Юрій Сердюк, начальник управління казначейських операцій Platinum Bank

Останніми місяцями на українському міжбанківському валютному ринку щоденні обсяги пропозиції валюти, як правило, були істотно вищими від обсягів попиту. Це дозволило зміцнитися національній валюті на 1,5-2% з початку року, а Національному банку України наростити золотовалютні резерви до 30 млрд дол. США.

Незважаючи на певний запас гривневої ліквідності в банківській системі плюс колосальні кошти, зв'язані короткостроковими депозитними сертифікатами НБУ, комерційні банки (щоб уникнути порушення лімітів власної валютної позиції) і їхні клієнти (через певні норми українського валютного регулювання) навряд чи зможуть створювати додатковий попит на валюту найближчим часом.

Передумовою для зміцнення гривні залишається прогнозований на липень-серпень лотовий обсяг пропозиції (гарячого) долара з метою подальших інвестицій в ПДВ-облігації, але потужне вітчизняне експортно-орієнтоване лобі, вважаю, не дозволить надмірних коливань курсу і в цьому напрямі, тому без щоденних інтервенцій НБУ на стороні покупки не обійдеться.

З позиції сьогоднішнього дня Нацбанк має всі підстави озвучувати, що має можливість забезпечення стабільного курсу гривні на найближчі півроку. За логікою розвитку подій останнім часом, можна погодитися, що контрольоване Нацбанком курсоутворення в деякому коридорі довкола позначки 7.95 грн/дол. США виглядає дуже правдоподібним сценарієм.

Петро Фіалко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua