806
"Ъ": Не найцінніший папір
— Казна та Політика
Заступник голови Державної податкової адміністрації Олексій Любченко повідомив, що на 17 червня всього 809 платників заявили про бажання отримати прострочену заборгованість держави із ПДВ за допомогою держоблігацій. Сума заявок склала 5,2 млрд грн., притому що під час інвентаризації задекларованого і невідшкодованого до 1 травня ПДВ податківці виявили борг у розмірі 19,5 млрд грн. Право претендувати на цінні папери уряду отримали 3,2 тис. підприємств.
Згідно із постановою Кабміну №368 від 12 травня, облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) будуть випущені під 5,5% річних терміном обігу п'ять років. При цьому кожні шість місяців відбуватиметься погашення 10% сум боргу. Підприємства можуть добровільно подавати в податкові органи заявки на викуп ОВДП в рахунок боргу із відшкодування ПДВ до 25 червня.
"Я не виключаю, що за ці дні всі підприємства подадуть заявки, оскільки до середи (16 червня.-ред.) було подано заявок на 1,7 млрд грн., решту - після, тобто бізнес активізується", - сказав пан Любченко, уточнивши, що серед перших заявку подав Маріупольський меткомбінат ім. Ілліча (на 600 млн грн.). Комбінату держава заборгувала 1,6 млрд грн.
"Це рішення - неостаточне, і те, що він (Олексій Любченко.-ред.) заявив, це ще не все", - зазначив заступник голови правління ММК Сергій Матвієнков.
Низьку активність на підприємствах неофіційно пояснюють високим рівнем корупції при складанні реєстру підприємств на отримання ОВДП. "Податківці почали наново перевіряти ще раз раніше підтверджені суми і скорочувати заявки, - повідомив один з учасників аграрного ринку.- За видачу облігацій вимагають відкіт у розмірі 5-7% від суми заявленого боргу".
Підприємства також не квапляться повертати свої кошти за допомогою облігацій, оскільки побоюються високого дисконту - до 40-50% - при їх продажі. "Банки, фондовики і страхові компанії завмерли в очікуванні заробітку на облігаціях. Тому уряду потрібно встановити дисконт на рівні 18% або запропонувати зарахування сум заборгованості із відшкодування ПДВ в рахунок сплати податку на прибуток", - вважає директор Бюро економічних і соціальних досліджень Валерій Гладкий.
"ПДВ-облігації - втрата грошей. Прибутковість 5,5% нижча, ніж інфляція, і для мінімізації ризиків необхідно дозволити віднести збитки на валові витрати, аби зменшити податок на прибуток", - вважає старший менеджер відділу податкових і юридичних послуг аудитора PricewaterhouseCoopers в Україні Ігор Даньков.
На думку експертів, без дисконту 20-30% облігації з 5,5-відсотковою прибутковістю нікого не зацікавлять. Заступник голови правління "Дочірнього банку Сбербанку Росії" Дмитро Золотько говорить, що ефективна ставка розміщення має бути 19% - на рівні депозитних ставок лідерів ринку.
"Місяць тому ми прогнозували прибутковість 18-19% річних, зараз - 20-23%. Я точно знаю, що всі інвестиційні компанії і банки акумулювали 10 млрд грн. для покупки ПДВ-облігацій, які вважають ліквідним інструментом", - зазначає глава ради директорів групи компаній "Інвестиційний капітал Україна" Валерія Гонтарева.
У зв'язку з такими очікуваннями ринку пан Золотько рекомендує тим підприємствам, в яких немає гострої необхідності в обігових коштах, не продавати облігації зараз, а почекати деякий час. Один з учасників аграрного ринку вважає, що рівень дисконту знизиться через півроку, коли Мінфін проведе перше 10-відсоткове погашення із облігацій.
Втім, підприємства вже знайшли спосіб мінімізувати втрати від отримання облігацій замість грошей. Вони можуть використовувати їх як банківську заставу, вважає Дмитро Золотько. "Підстав вважати, що уряд вирішить повертати борги живими грошима, у нас немає, - зазначає директор із економіки і фінансів Крюківського вагонобудівного заводу Ігор Манаєнков.- Тому ми вирішили подати заявку на облігації. Вже є декілька банків, готових узяти папери в заставу під кредит". Можливість передачі облігацій під кредитну заставу розглядає і президент індустріальної групи УПЕК Анатолій Гиршфельд.
"Думаю, банки їх прийматимуть", - говорить він. У компанії "Рівнеазот" повідомили, що все ще вивчають умови погашення боргу ПДВ держоблігаціями. А голова правління "Луганськтепловозу" Віктор Бикадоров заявив, що у них немає простроченої заборгованості - лише поточні заявки, які уряд обіцяє з 1 серпня відшкодовувати автоматично.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною