Блеф


Блеф

На 16-20 червня прем’єр Азаров призначив основні наради з оргвисновками з масштабної перевірки діяльності столичної влади. Три місяці урядова комісія працювала не покладаючи рук. За цей час Кабмін устиг:

а) міцно закріпити позиції в столиці в особі свого постійного представника пана Білоблоцького. Миколі Петровичу тепер шанобливо б’ють чолом навіть депутати на сесіях Київради. Ну а посаджений на урядову голку Леонід Михайлович, звісно, відчуває особливий пієтет до караючого намісника;

б) публічно заявити про сотні порушень кадрового, земельного, екологічного, бюджетного законодавства України. Відповідною інформацією регулярно ділилися з громадськістю відповідальні віце-прем’єри і міністри, які допомагають наводити порядок у столиці;

в) відкрити десятки кримінальних справ не лише за фактом, а й проти конкретних осіб. Так, на шість років позбавлення волі тягнуть подвиги глави управління охорони здоров’я Людмили Качурової, котра зуміла, як стверджують правоохоронні органи, оригінально розпорядитися мільйонами бюджетних коштів.

Що ж стосується успіхів приймаючої сторони, то в команди мера з ними негусто. Проте, як і раніше, пікантно виглядає історія з викраденим земельним архівом столиці. (Печерський райсуд іще в квітні призупинив виконання слідчих дій у справі викрадених документів про приватизацію через оскарження мерією порушення кримінальної справи). Хіба що налаштовує на оптимістичний лад недавній помпезний ювілей столичного заступника Голубченка. Судячи з одухотворених облич перевіряльників і перевірених (ну просто вінець демократії якийсь!), котрі відвідали цей висококультурний захід, сторони вже узгодили допустимі втрати на фініші.

Проте є кілька нюансів.

Адміністративний. Чимало регіоналів припускають, що щільне адміністративне кільце, яким центр поєднався зі столицею, - вже і є той самий заповітний порятунок Києва від команди Черновецького, а ПР - від різких політичних рухів, які можуть загрожувати несподіванками. На чому, власне, прибічники цієї ідеї і пропонують зупинитися. З одного боку, призначивши в компанію до Качурової ще кількох "цапів-відбувайлів" (є інформація, що фігурантом однієї з порушених кримінальних справ є нинішній заступник Черновецького Денис Басс), підтягти під себе втомлений від корупції та хаосу електорат. Що напередодні виборів дуже логічно. З іншого - розставивши своїх людей на ключові пости в КМДА, підтягти під себе столичні ресурси. Що логічно завжди.

Всі необхідні для реалізації цього сценарію приготування вже завершено. Міліції та прокуратурі, які ударно попрацювали в рамках перевірки, залишається тільки додати кілька конкретних мазків до давно відомих і неодноразово озвучених фактів. Ресурси Києва експлуатуються всю каденцію Леонід Михалича. Причому в особливо збоченій формі. З бюджету виведено мільйони гривень. З комунальної власності - тисячі гектарів землі. З ладу виведено механізми, на яких до 2006 року так-сяк, але трималася система управління мегаполісом. Однак хлопчики у вишиванках із команди мільйонера Черновецького так сильно полюбили Батьківщину, що ледь не задушили її столицю у своїх міцних обіймах.

Результати останньої перевірки Головдержслужби шокують. (Повну довідку читайте на сайті "ДТ".) У медіа вже пройшла інформація про рішення Київради (під тиском Кабміну) впорядкувати те, що апріорі має бути упорядкованим. Мова про кількість заступників у КМДА і райадміністраціях, управлінь, відділів et cetera та про їхнє стабільне дублювання функцій. Де ніхто точно не знає, за що відповідає. Де взагалі ніхто не розуміє, за що і куди був призначений. Діти, куми, зяті і їхні протеже стали уособленням влади в столиці.

У результаті інвестиції в Київ залучають комп’ютерники, будують зв’язок - аудитори, а заправляють медициною - будівельники... Далі взагалі страшно. Ну хоча б тому, що багато хто із цих широкопрофільних спеціалістів держслужби (зі стажем у бізнесі) успішно пройшли погодження в Кабміні тієї ж Тимошенко. Котра днями знову зібралася "звільняти Київ від банди Черновецького". Це про чесність і принциповість опозиції. Однак медик зі стажем Качурова була делегована на дохідну посаду Партією регіонів! І до певного часу, розподіляючи багатомільйонні потоки "безплатної медицини", політичних батьків улаштовувала. Поки не стала жертвою внутрішньопартійних інтриг, потрапивши в орбіту Олександра Прогнімака, котрий відколовся від столичної ПР. А це вже про підходи нової влади.

Взагалі, нинішню адміністративну реорганізацію КМДА деякі місцеві політики з образним мисленням називають грою під назвою "Хто перший забіжить у хатку?". І хто б сумнівався, що більшість її зручних світлиць займуть нові протеже Кабміну? Завершивши, так би мовити, формування владної вертикалі на рівні столиці. Що стосується персони Леоніда Михайловича, то з ним, за такого щадного розкладу, завжди можна пограти в іншу не менш цікаву гру - "Мінер" називається. До речі, останню кампанію підвищення тарифів у столиці зіграно за її правилами. Поганий мер Леонід Михалич, не маючи в бюджеті коштів на компенсації підприємствам, підвищує тарифи і підриває власний рейтинг. Чи що там від нього залишилося… А турботливий Кабмін пропонує обуреним людям (електорату, точніше) свій захист. Реформатори, однак…

Законодавчий. Таки є якась імовірність, що регіонали підуть далі і наважаться розділити повноваження мера і глави адміністрації столиці. Проте міністр юстиції Лавринович усе ще доопрацьовує свій яскравий законопроект і з цього приводу жодних коментарів не дає. Відмовчуються й інші зацікавлені особи: очільник урядової комісії віце-прем’єр Тихонов, глава профільного комітету ВР і кандидат на пост глави КМДА Володимир Рибак. Але в цій законодавчій історії є нюанс.

Знайти кандидатуру на пост глави КМДА, звісно, можна. І призначити туди Рибака, Голубченка, Пустовойтенка, Білоблоцького, Лисова... Всі прізвища - у постійно тасованій колоді. Можна навіть сяйнути інтелектом і УДАРити Віталієм Кличком. Останній, щоправда, від такої стратегічної пропозиції влади вже відмовився. З суто тактичних міркувань. "Безумовно, і без команди, і без своїх людей у цій історії можна, звісно, кимось стати. Королевою Англії, приміром, - заявив "ДТ" Кличко. - Проте реалізувати свої плани і провести реформи в столиці - ніколи". За нашою інформацією, стати "англійською королевою" Кличку запропонував сам український цар Віктор Янукович. Проте лідер однойменного блоку Київради, підтвердивши наявність такої пропозиції, відмовився називати прізвище креативного співрозмовника.

Але ж питання в іншому: яким чином розділити повноваження? І як розподілити обов’язки між містом і районами? Якщо виходити зі здорового глузду та міркувань задекларованої реформи місцевого самоврядування, то, як "ДТ" неодноразово писало, доведеться створити виконавчий орган при Київраді та райрадах. Залишивши намісникові виключно роль государевого ока. Якщо ж ураховувати політичний момент, то ПР вигідний паліатив - технічний поділ повноважень. З концентрацією всіх владних та фінансових ресурсів у руках глави КМДА. І нейтралізацією будь-якого всенародно обраного мера, так би мовити, на перспективу. Що може добряче скомпрометувати ПР в очах європейської громадськості.

Ситуація для регіоналів ускладнюється ще й тим, що партійна організація столиці з переходом Горбаля на іншу роботу залишилася практично обезголовленою. Обов’язки керівника виконує депутат Баранов-Мохорт. ПР панічно шукає консолідуючу фігуру. І поки що не знаходить. Вибори ж анонсують на жовтень. Принаймні на рівні політичних заяв. Часу катастрофічно мало. "Добре б навесні. Щоб новий глава КМДА проявив себе гарним господарником і пішов у мери. Якщо криза, звісно, не накриє. Плюс адмінресурс", - кажуть у ПР. Але до жовтня жоден рибалка не виловить потрібної риби з каламутного електорального моря столиці!

Регіонали нервують. І роблять помилки. Нещодавня команда по вертикалі про те, щоб керівники райадміністрацій очолили партійні осередки, м’яко кажучи, дивує. І не тільки сторонніх спостерігачів. "Припустити, що нашоукраїнець Сидоров, який очолює Солом’янський район, раптом стане міцним регіоналом - межа дурості. Ми можемо добряче поплатитися за подібну нерозбірливість", - заявив "ДТ" один із місцевих депутатів-регіоналів.

…Насправді політична складова і низький столичний рейтинг зводить нанівець усі благі столичні наміри Кабміну. І по суті заводить регіоналів у глухий кут. Уже сьогодні можна припустити, що оргвисновки з перевірки діяльності команди Черновецького буде зроблено виключно у форматі "вигідно - невигідно". Причому обом сторонам. У результаті злочинна столична влада понесе покарання рівно настільки, наскільки це буде цікаво центральній владі. Частина кримінальних справ осяде в столах. Як компромат.

Повноважень мера, швидше за все, не чіпатимуть, і Черновецький або піде на лікарняний (цей варіант серйозно обговорюється) і в місті рулюватиме в.о., або продовжить служити Януковичу і Ко в щільному адміністративному оточенні. Якщо ж ПР піде на зміну законодавства і розведе повноваження до місцевих виборів, то виключно для того, щоб закріпити жорстку централізацію влади в столиці. А зовсім не Європейську хартію. Перетворивши ідеологію своєї партії на блеф.

Інна Ведерникова

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua