Київський зоопарк: земля на вагу життя


Київський зоопарк: земля на вагу життя

За останній рік в Київському зоопарку загинули жираф, тигр, ведмідь, зебра, кінь Пржевальського, слон, верблюд, бізон, а також немало птиць і іншій "дрібниці". Після смерті слона Боя 26 квітня в ЗМІ почала активно обговорюватися версія навмисного отруєння тварин з метою звільнення їх вольєрів і подальшої роздачі землі зоопарку київським чиновникам.

Землю давно вподобали

Йдеться про понад 34 га землі з віковими деревами в центрі Києва. Зараз, за оцінками компанії Arco Real Estate, вартість сотки землі в районі зоопарку складає близько $5-10 тис. Ще в квітні 2007 р. у деяких ЗМІ з'явилася інформація, що на місці Київського зоопарку зведуть елітні котеджі і торгівельний комплекс.

Тварин же планувалося перевезти у Вишгород. За даними журналістів, управління комунальної власності КМДА вже готувало розпорядження про переселення, а декілька інвесторів придивлялися до землі, яку планувалося продавати через аукціон. За словами столичного архітектора Петра Коляденка, ще за рік до цього в процесі обговорення планів реконструкції зоопарку вперше прозвучала думка про пошук нового місця для цього об'єкту. У зоопарку можливість переселення також підтвердили.

Проте ділянка Вишгороду виявилася у декілька разів меншою від київської. Тому частину тварин вирішено було перевезти в передмістя, а решту розтасувати по зоопарках Харкова, Одеси і Миколаєва. Але дуже активна в той період роздача міськрадою столичної землі викликала багато шуму, тому історію з перенесенням зоопарку чиновники спустили на гальмах.

У результаті, за словами керівника Ініціативної групи порятунку зоопарку Сергія Григор’єва, почалося тихе знищення зоосаду. На початку 2009 р. за розпорядженням його керівництва були знесені щойно побудовані (а частково і недобудовані) вольєри для журавлів. На місці, що звільнилося, було запропоновано обладнати автостоянку на 60 машиномісць. В той же час деякі вчені і представники громадськості висловилися проти автостоянки, і поки що вона на території зоопарку не з'явилася.

Одночасно на ставках були створені кладки для платної рибалки. За неофіційними даними, недобудований мавпятник тоді пропонували одному з депутатів під дельфінарій. Продати збиралися і недобудований слоновник, але інвестора збентежило сусідство з військовою частиною і відсутність окремого виходу.

В жовтні 2009 р. фракція Кличка в Київраді повідомила, що в програмі приватизації на 2007-2010 рр. числилися приміщення по просп. Перемоги, 32 (801,4 кв.м.) - вхідна група і адмінбудівля Київського зоопарку. А на початку нинішньої весни керівництво зоопарку наказало знести ще декілька вольєрів для птахів: їх не чистили від снігу, і дахи провалилися під його тягарем. А оскільки на ремонт грошей немає, то найпростіше виявилося їх прибрати зовсім.

Кадри вирішують все?

Почастішання смертей тварин в зоопарку багато хто пов'язує з приходом в лютому 2008 р. нового директора Світлани Берзіної, яка, за деякими відомостями, є подругою І. Кильчицбкої. До того моменту 34,22 га під експозицію було задіяно всього 21,85 га, а на 12,37 га вже знаходилися недобудовані і покинуті бараки-карцери для ведмедів, антилоп і інших тварин. Тоді ж вольєри для птахів, що займали понад 1 тис. кв. м, і вирішено було переобладнати під стоянку, для чого був знесений 2-кілометровий забір, що захищав два великі ставки, де гніздилися водоплаваючі.

Директор громадської організації "Експертна рада", журналіст Андрій Капустін розповідає, що на своєму сайті зоопарк почав пропонувати проведення корпоративів "з ручними тваринами: рептиліями, гризунами, приматами, птахами та ін., яких можна погладити і зробити фотосесію". Там же пропонувалося оренда території для зйомок "документальних і художніх фільмів, конкурсів, телепередач тощо".

Вперше про отруєння тварин заговорила сама С. Берзіна, яка в жовтні минулого року заявила, що отримує телефонні погрози про отруєння звірів. Деякі експерти вважають, що історія з отруєннями - вигадана, оскільки звірів просто доводили до смерті поганим доглядом. В той же час співробітники зоопарку, які стали свідками загибелі тварин (слона, бізона), стверджують, що ті падали раптово і тут же вмирали, неначе під дією отрути. Та і остання експертиза, проведена ветеринарами, за даними ЗМІ, показала, що слон дійсно був отруєний - загинув від токсичного шоку, викликаного невідомою отрутою з групи ціанідів.

В той же час за заявою А. Капустіна, у нього є акти судово-медичних досліджень №770 і №1010, проведених Київським міським бюро судмедекспертизи, в яких сказано: у крові, сечі, вмісті кишечника і вареному яйці, знайденому у вольєрі слона, гемолітичних отрут (ізоніазиду, фосфату цинку, миш'яку, сполук ртуті) не виявлено. У серці, нирках, кишечнику і інших органах - морфологічні зміни, що відповідають наступним діагнозам: артеріонефросклероз; хронічний коліт; білкова дистрофія паренхіми (оболонки внутрішніх органів). Таким чином, з цих документів виходить, що слон помер через правильний догляд і лікування.

Противники "отруйної" версії стверджують, що 40-річному слону Бою придумали особливу дієту: розкидати їжу по всій вольєрі, аби він бігав і збирав її. Бетонну підлогу в карцері покрили асфальтом, що істотно зменшило і без того недостатню висоту приміщення. А щоб Бой не терся головою об стелю, пропустили по ньому електричний струм. Після кожного удару звір забивався в куток і нічого не їв.

Про це розповів зоотехнік Олександр Николов, який доглядав слона останніми роками. Самець зебри Тео зламав шию при перегонці в літній вольєр, а самка однієї з найвитриваліших тварин - верблюда - загинула від харчової інтоксикації. У результаті після загибелі слона і бізона С. Берзіну тимчасово усунули від виконання службових обов'язків директора зоопарку до з'ясування обставин загибелі тварин.

Примітно, що загиблі за останній час тваринні в більшості своїй - копитні, які і витриваліші, і розбірливіші в їжі, ніж, наприклад, хижаки. Пояснюють цю тенденцію захисники тварин просто - у цих звірів найпросторіші вольєри. І чим швидше зменшиться територія, яку займає колекція, тим швидше можна змінити статус зоопарку, зробивши його комунальним підприємством, потім перевести в госпрозрахункове, взяти кредит, довести його до банкрутства і розпродати землю. І в цьому випадку навіть не важливо, з якої причини відбувається падіж худоби - труять її чи просто погано доглядають.

Віра Тарасова

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua