Ставки зроблено


Ставки зроблено

Нацбанк знизив облікову ставку з 10,25% до 9,5% річних. До цього регулятор впродовж двох років планомірно опускав показник. Експерти сподіваються, що слідом за зниженням ставки НБУ зменшить і дуже високу ставку рефінансування.

Нацбанк пояснив зниження облікової ставки поліпшенням поточної макроекономічної ситуації в країні. Зокрема, зростання ВВП за підсумками першого кварталу склало 4,8%, інфляція сповільнилася за підсумками травня до 8,5% в річному вимірі з 12,3% в грудні 2009 р. Нагадаємо, що останні два місяці в Україні спостерігається дефляція, причому в травні вона прискорилася в два рази в порівнянні з квітнем з 0,3% до 0,6%.

Аналітик компанії BG Capital Віталій Ваврищук упевнений, що рішення НБУ про зміну процентних ставок відображає позитивні тенденції грошово-кредитного ринку. Зараз короткострокова ліквідність комерційних банків перебуває на досить високому рівні. Зростає об'єм депозитів: у січні-травні 2010 р., за даними НБУ, обсяг коштів населення в банківській системі збільшився на 10,8%, а кошти юридичних осіб - на 6,4%.

Причому найупевненіше зростають депозити в гривні. Це, до речі, як вважають в НБУ, свідчить про підвищення довіри до нацвалюти, а також про зменшення інфляційних і девальваційних чекань. Втім, ліквідність зростає і тому, що НБУ активно викупляє надлишки валюти з ринку, тим самим збільшуючи ліквідність у гривні.

Аналітик компанії "Ренесанс Капітал Україна" Анастасія Головач вважає, що зниження ставки - суто індикативна міра. "В Україні облікова ставка не є інструментом монетарної політики: до неї нічого не прив'язано, навіть ставка рефінансування банків. Вона встановлюється Нацбанком незалежно від рівня облікової ставки", - відзначила пані Головач. Експерт нагадала, що торік НБУ намагався прив'язати ставку рефінансування до облікової ставки, проте згодом це рішення було скасоване.

Член правління Промінвестбанку Владислав Кравець також відзначає, що одне лише зниження облікової ставки - це просто сигнал для ринку. "Облікова ставка - це індикатив, що показує стан банківської ліквідності і базову вартість ресурсів. На умови рефінансування комерційних банків облікова ставка ніяк не впливає", - говорить він.

Не виключено, що наступним кроком Нацбанку стане зниження ставки рефінансування. "Але це не матиме відчутного ринкового ефекту, бо банки впродовж останніх чотирьох місяців практично не користуються кредитами НБУ", - відзначила пані Головач. У травні обсяги рефінансування склали всього 24 млн. грн. в порівнянні з мобілізаційними операціями на 17,6 млрд. грн. в квітні.

Нацбанк не відмовляється кредитувати банки, проте фінструктури не поспішають брати кредити: рефінансування регулятора невигідне для банків через високі процентні ставки. Вартість ресурсів, пропонованих НБУ, у декілька разів перевищує ставки на міжбанку. У зв'язку з цим фінустанови практично повністю відмовилися від ресурсів центрального банку. Єдиний виняток - кредити, виділені під програми фінансового оздоровлення в попередньому році, які, як правило, подовжуються Нацбанком.

"Ставки по кредитах овернайт на міжбанківському ринку нижче 2%, тому рефінансування НБУ за ціною вище 10% не користується попитом", - констатує пані Головач. Крім того, рефінансування Нацбанку не так-то просто отримати.

Втім, банкіри все одно розраховують на те, що слідом за зниженням облікової ставки Нацбанк зменшить і ставки рефінансування, бажано до прийнятного ринкового рівня. "Було б абсолютно логічним зниження і ставки рефінансування. Таким чином, Нацбанк підкреслив би, що знижується не лише облікова ставка як індикативний показник, але і реальна вартість грошей", - розмірковує Владислав Кравець.

Експерт фінансового ринку Ерік Найман вважає, що зниження облікової ставки цілком доцільне. "Для нашої економіки зниження облікової ставки - це позитивний крок. Цілком можливо, що за підсумками 2010 р. Україна вийде на інфляцію 8-9%. Тому можна сміливо чекати і зниження вартості рефінансування", - сказав він.

Віталій Атанасов

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua