Як вберегти заощаджене від інфляції


Як вберегти заощаджене від інфляції

Нестабільність в економіці періодично породжує інтерес українців до диверсифікації заощаджень. Як виявилося, якщо не примножити, то хоча б зберегти накопичене від інфляції сьогодні можна за допомогою депозитів ... в російських рублях.

Мало, але дешево

Падіння довіри вкладників до депозитів у традиційних валютах призвело до появи нової тенденції на депозитному ринку - розширення ринку "альтернативних" внесків. З початку року збільшилась кількість банків, котрі пропонують депозити в російських рублях. Днями до фінустанов, у чиїх продуктових лінійках є такі вклади (Промінвестбанк, "Форум", Сбербанк Росії, Ощадбанк, ВТБ Банк, Імексбанк, БМ Банк), приєднався КБ "Фінанси та Кредит". Збільшилась кількість "коротких" депозитів: ОТП Банк почав приймати швейцарські франки на 30 днів під 5,5% річних, Укрексімбанк - на 45 днів під 4,5% річних. Знизилися мінімальні суми внесків (до 100 руб., 100 франків, 100 фунтів стерлінгів).

Хоча повернути докризовий попит на "альтернативні" депозити поки не вдалося, популярність таких вкладів поступово зростає, особливо рублевих. Пік інтересу фізосіб до вкладів в альтернативній валюті, за даними НБУ, припав на передкризовий період.

У 2008 р. обсяги депозитів у франках тільки за березень зросли на 30%, у рублях за травень - на 17%. На думку експертів, опитаних "ВД", такий сплеск був зумовлений, зокрема, існуванням валютного кредитування (у тому числі й у дуже популярних у той час франках). З початку нинішнього року, за даними НБУ, обсяги депозитів у франках і фунтах зросли на 0,26%. На думку Юлії Солодовник, начальника відділу розвитку розрахункових і пасивних операцій ТОВ "Фінанси та Кредит", це зростання відбувається сьогодні переважно за рахунок клієнтів банків, які збираються отримати освіту або якісне медичне обслуговування у Великобританії та інших європейських країнах.

Зате обсяги депозитів фізосіб в рублях з початку року, за даними НБУ, збільшилися на 26%. За словами В'ячеслава Юткіна, першого заступника голови правління ЗАТ "Промінвестбанку", таку динаміку забезпечують в основному заробітчани, що одержують доходи в Росії. Проте "братська" валюта може бути цікава і більш широкому колу вкладників, вважає експерт: "Російська валюта є однією з найбільш привабливих альтернативних валют для інвестицій особистих заощаджень в поточному році при стабільності курсу гривні, тим більше враховуючи, що середня прибутковість депозитів у рублях знаходиться приблизно на одному рівні з депозитами (особливо довгостроковими) в доларах США і євро ".

Проте низька прибутковість залишається головним мінусом депозитів в альтернативних валютах (див. "Ставки із внесків в альтернативних валютах"). Приміром, новий "ультракороткий" депозит в російських рублях строком на тиждень в Промінвестбанку пропонується під 3% річних. Для порівняння: середня прибутковість доларових депозитів на такий самий термін - 6%. Олексій Палій, експерт аналітичного департаменту X-Trade Brokers Ukraine, вважає, що такі низькі відсоткові ставки за депозитами в альтернативних валютах в принципі не цікаві потенційним вкладникам.

Банкіри ж, за словами Миколи Івченка, керівника інформаційно-аналітичного центру Forex Club, на готівкових валютообмінних операціях з російськими рублями, швейцарськими франками і британськими фунтами заробляють більше, ніж на аналогічних операціях з доларами США: "Вартість залучення ресурсів населення в таких валютах дешевша, ніж у доларах США, євро та гривні, тому при відносно стабільному курсі таких валют відносно гривні дані валюти можна конвертувати в національну і направити на кредитування юридичних осіб, яке зараз активно відроджується ".

Заробіток в "мінус"

"ВД" провела експеримент. Взявши віртуальні 10 тис. грн., ми конвертували їх в альтернативні валюти за готівковим курсом піврічної давності, "вклали" ці гроші терміном на півроку за середніми на той момент ставками, а після закінчення терміну "внесків" підрахували прибуток після конвертації. Як виявилося, невеликий заробіток приніс тільки рублевий депозит (див. "Скільки можна заробити на депозитах в альтернативних валютах"). За вкладами у франках і фунтах ми опинилися в "мінусі". Крім низьких ставок, програш можуть забезпечити курсові коливання, втрати при конвертації, неправильний термін розміщення депозиту (у короткостроковій перспективі курсові коливання можуть зіграти не на руку вкладникам - див. графік).

Левову ж частку прибутку "з'їдає" конвертація. При обміні гривень на російські рублі і назад у гривню фізособи втрачають від початкової суми в нацвалюті в середньому 3,87%, при обміні англійських фунтів - 3,40%, витрати при обміні франків становлять у середньому 4,12%. Для порівняння: при аналогічних операціях в євро в збиток "піде" 1,38%, в доларах США - 0,69%.

Істотний недолік альтернативних валют - обмеженість доступу до них. Рублями торгує більшість банків і "обмінників". А ось з франками і фунтами, за словами Любові Слободенюк, генерального директора компанії "КредітСвіт", "важко": "Дані валюти повинні продавати практично всі банки, тільки от не завжди валюта є у всіх відділеннях і обмінних пунктах, як правило - лише в центральних офісах банків ". Тетяна Надточій, директор департаменту роздрібного бізнесу АТ "Ерсте Банк", стверджує, що придбати альтернативну валюту можливо лише при попередньому замовленні необхідної суми. Відкрити депозит в альтернативних валютах також можна далеко не скрізь. Рублеві депозити пропонують лише вісім з 50 найбільших банків за рівнем активів, вклади в швейцарських франках - три фінустанови (ОТП Банк, Укрексімбанк, УкрСиббанк), в англійських фунтах - два банки ("Фінанси та Кредит", ВТБ Банк).

Микола Івченко вважає, що в перспективі депозити в фунтах і франках залишаться "нішевим" продуктом, оскільки залучити значний обсяг заощаджень населення в цих валютах неможливо: "А поспішати переводити гривневу готівку під франки або фунти, отримуючи при цьому збитки, вкладники не захочуть ". На думку В'ячеслава Юткіна, лінійки вкладів у фунтах і франках не будуть поповнюватися через низьку зацікавленість банків у залученні іноземних валют внаслідок заборони валютного кредитування.

А ось депозитам у рублях експерти пророкують зростання популярності головним чином завдяки курсовій стабільності. Андрій Шевчишин, керівник аналітичного департаменту ІГ "ТАСК", вважає стабільність курсу рубля головною перевагою перед європейськими валютами, коливання курсів яких можуть підсилитися "через проблеми Греції та небезпеку розростання бюджетних дефіцитів у інших країнах - членах ЄС". Микола Івченко пророкує подальше зміцнення російського рубля: "За нашими прогнозами, в нинішньому році середня ціна "чорного золота" зросте на 24,8% відносно 2009 року, що дозволить курсу рубля не тільки не знизитися, але і зміцнитися". За словами експертів, в нинішньому році частка заощаджень в рублях буде збільшуватися, зокрема через потепління відносин із сусідньою державою. Цьому ж сприятиме присутність російських банків в Україні, які зацікавлені в залученні рублів, що в свою чергу позитивно впливатиме на рівень ставок з рублевих депозитів у цих банках.

Тетяна Криволапчук

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua