Покупець збанкрутілих надр


Покупець збанкрутілих надр

Експертно-аналітична рада з питань рекапіталізації банків при Кабінеті міністрів підтримала ідею рекапіталізації Надра Банку державою спільно з приватним інвестором. Процес рекапіталізації планується завершити до кінця червня. Так що власник міжнародної холдингової компанії Group DF Дмитро Фірташ нарешті офіційно стане акціонером Надра Банку.

Заступник голови Національного банку (НБУ) Анатолій Шаповалов ще в квітні повідомив про те, що обговорюється питання про придбання урядом 50% плюс одна акція Надра Банку: мовляв, держава і приватна промислова група, зареєстрована в Австрії, можуть вкласти у фінустанову по п'ять мільярдів гривень. Віце-прем'єр Сергій Тігіпко також неодноразово говорив про це. За його оцінкою, десяти мільярдів гривень буде цілком достатньо для виведення банку на нормальний режим роботи.

Уряд не поспішав входити до статутного фонду Надра Банку, чекаючи, коли той повністю реструктуризує зовнішню заборгованість. І ось тепер Кабмін повідомив, що протягом трьох тижнів будуть підготовлені всі документи, включаючи реструктуризаційні угоди із заборгованості фінінституту перед зовнішніми кредиторами.

Позбавлення від боргів

Навіщо Фірташу Надра Банк, можна тільки здогадуватися. Бізнесмен ще в листопаді 2008 року, в самий розпал кризи, купив контрольний пакет акцій цієї фінустанови. Щоправда, немає ніяких офіційних документів, що підтверджують факт переходу акцій до Фірташа або його структур.

"Фірташа звинувачували у виведенні грошей з Надра Банку, однак бізнесмен вважає, що, навпаки, вклав у фінінстітут свої кошти. І тепер він шукає можливості повернути їх. Весь банк йому, можливо, і не потрібний, але ж інших варіантів немає ", - розмірковує колишній заступник голови Нацбанку Сергій Яременко. Скільки саме грошей Дмитро Фірташ інвестував восени 2008-го, ніхто до пуття не знає: приблизні суми варіюються від 50 до 200 млн доларів.

За інформацією Сергія Тігіпка, Надра Банк вже реструктуризував свою заборгованість перед НБУ (йдеться про 7,1 млрд гривень, які центробанк видав фінустанові у вересні-грудні 2008 року в якості рефінансування). Восени 2008-го тодішній президент країни Віктор Ющенко заявив, що отримані від НБУ кошти рефінансування банки використовували не за призначенням: мовляв, фінустанови брали у регулятора дешеві гривневі кредити, щоб потім обміняти на іноземну валюту. Колишній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко неодноразово звинувачувала Фірташа у тому, що ті 7,1 млрд гривень він вивів за кордон. Тепер цю багатомільярдну заборгованість перед Нацбанком реструктуризували.

Що стосується реструктуризації зовнішнього боргу Надра Банку, то, судячи з усього, ця проблема вже вирішена. За інформацією НБУ, всі закордонні кредитори Надра Банку ще на початку нинішнього року були готові реструктуризувати заборгованість. Фінансисти ж подейкують, що Дмитро Фірташ вже давно скупив більшу частину зовнішніх боргів банку. "Той факт, що під час кризи ситуацію навколо банку описували в найжахливіших фарбах, зіграв йому на руку. Це налякало іноземних кредиторів, які погодилися різко знизити суму боргу, щоб хоч якось компенсувати втрати. Фірташ скупив дві третини заборгованості за дешево. Він також скупив досить багато боргів з торговельного фінансування і якусь частину євробондів, заплативши 25-30 відсотків від номінальної ціни ", - розповів "Експертові" один банкір.

Зів'яла квітка

На 1 квітня власний капітал Надра Банку становив 479 млн гривень, у першому кварталі фінінстітут навіть задекларував невеликий прибуток. Аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Микита Михайличенко вважає, що ситуація в банку залишається складною. "Регулятивний капітал Надра Банку залишається негативним, а багато нормативів НБУ не виконуються", - упевнений аналітик. Однак він стверджує, що поповнення капіталу на десять мільярдів гривень може цілком вистачити для виконання нормативу достатності капіталу з урахуванням необхідності додаткового формування резервів за кредитами.

За деякими оцінками, сьогодні частка проблемних позик у Надра Банку становить не менше 50%. "Я не став би купувати цю фінустанову, адже невідомо, скільки там скелетів сховано. Оскільки банк проблемний, більшість клієнтів не платять за позиками", - ділиться своїми думками власник одного з фінінститутів. Сам Надра Банк інформації про якість свого кредитного портфеля не розкриває. Складно робити висновки і за статистикою НБУ (частка резервів під кредитні ризики у Надра Банку прирівняна до показників здорових фінустанов).

За даними прес-служби банку, до 20 травня більшість клієнтів-фізосіб (180 тис. з 235 тис.) переоформили і продовжили депозити на суму 3,85 млрд гривень. З лютого цього року вкладникам було виплачено понад 853 млн гривень, а в 2009-у - понад 3,5 млрд гривень (без урахування впливу обмінного курсу). За станом на 20 травня залишки на поточних і депозитних рахунках клієнтів-фізосіб склали 5913 мільйонів гривень. До речі, в період з 1 жовтня 2009 року по 1 січня 2010-го різко виріс обсяг коштів на вимогу, оскільки після закінчення терміну дії депозитів гроші були переведені на поточні рахунки вкладників. Крім того, в останні місяці збільшилися обсяги надходжень на такі рахунки нових зовнішніх клієнтів-юросіб. Лише протягом квітня зовнішні надходження клієнтів корпоративного бізнесу склали більше 318 млн гривень, малого та середнього бізнесу - 94,2 млн гривень.

Прес-служба Надра Банку також повідомила, що відповідно до програми фінансового оздоровлення вже з червня фізособи-власники поточних рахунків зможуть використовувати свої грошові кошти для розрахунків у торгово-сервісній мережі та отримувати готівку в банкоматах і касах відділень фінустанови.

Багато фінансистів переконані, що Надра Банк цілком реально поставити на ноги. "Стан цього банку не такий вже й поганий, якщо ним добре зайнятися", - зазначив глава одного з фінінститутів. А президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко додав: "По-перше, у Надра Банку великий обсяг депозитів населення. При правильній організації роботи можна зробити так, що тільки 30 відсотків вкладників заберуть свої заощадження, а інші захочуть продовжити термін депозитів. По-друге, є активи. Хоча на частині кредитного портфеля, звичайно, можна поставити хрест, особливо на тих грошах, які видавалися за "лівим схемами" для подальшого виведення за кордон. Але тим не менш у фінінституту пристойний портфель іпотечних та автокредитів. Коли до банку увійде власник , він наведе порядок, і частина кредитів буде погашена позичальниками ".

Хоча банкіри вважають, що факт входження держави в капітал фінустанови дещо заспокоїть вкладників, репутація Надра Банку сильно постраждала. "Залишається незрозумілим, чи вдасться фінустанові відновити свою репутацію і як в майбутньому буде будуватися бізнес-модель. Стати роздрібним банком під нинішнім брендом нереально", - вважає Михайличенко.

Шостий державний

Правда, незрозуміло, який економічний ефект для держави від порятунку фінустанови - у найближчі кілька років Надра Банк навряд чи можна буде вигідно продати новому інвестору. "Чи є в Україні поле для діяльності шести державних банків? Чи можна не виробивши концепції банківської системи в цілому, ролі і завдань державних фінустанов, відповісти на питання, чи потрібно уряду купувати ще один банк", - вважає Сергій Яременко. А координатор проектів Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Маріус Вісмантас зауважив: "Сьогодні ми не бачимо причин для купівлі державою Надра Банку або будь-якого іншого фінінституту.

Не треба забувати, що уряд є інвестором останньої інстанції - тобто повинні існувати особливі системні ризики дестабілізації банківської системи, щоб держава входила до капіталу неплатоспроможних банків. Сьогодні таких ризиків немає. Та й практика з іншими рекапіталізованими фінустановами показує, що Кабміну насправді потрібно менше, а не більше банків. Якщо немає системних загроз або інвесторів, охочих повністю викупити проблемний фінінстітут, то треба якомога швидше прибрати такі банки з ринку, передавши їх хороші активи і пасиви іншим фінустановам ".

Однак злі язики подейкують, що Надра Банк тільки на папері буде значитися державним, а на ділі господарюватиме в ньому Дмитро Фірташ: мовляв, заради нього все це і робиться. "Сьогодні при владі перебувають люди, які зобов'язані Фірташу своєю передвиборчою кампанією, яку він фінансував. Вони розплачуються за це програмою рекапіталізації Надра Банку. Державі це фінустанова не потрібна. Через якийсь час, думаю," Надра "з якоїсь схемою повністю перейде у володіння цього бізнесмена ", - розмірковує джерело "Експерта" у банківських колах. Сам Дмитро Фірташ неодноразово заявляв ЗМІ про те, що не готовий вкладати 10 млрд гривень на банк, тому що у нього є більш привабливий бізнес для інвестицій.

У Світовому банку вважають, що будь-який інвестор, який має намір придбати банк, повинен мати добру ділову репутацію, розбиратися в банківській справі і володіти ресурсами, які дозволяли б підтримувати зростання фінінституту, його капіталізацію в майбутньому. "Крім того, пропозиція, яку сьогодні розглядає уряд щодо входження в капітал Надра Банку, має кілька недоліків і не відповідає принципам такого входження, затвердженим Кабміном у 2008 році", - зауважив Вісмантас. Набагато дешевше було б перевести активи в іншій держбанк, а "Надра" ліквідувати.

Інна Олексієнко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua