Киргизький бізнес зазнає великих збитків і побоюється нового "полювання на відьом"


Киргизький бізнес зазнає великих збитків і побоюється нового "полювання на відьом"

В результаті мародерства в Бішкеку були розгромлені і розграбовані десятки торгівельних точок, сотні людей тимчасово залишилися без роботи, податкові надходження до казни різко скоротилися. Введений тимчасовим урядом мораторій на операції з рухомим і нерухомим майном практично паралізував ринок нерухомості. Крім того, виникли проблеми з кредитуванням бізнесу, бо багато підприємців не можуть своє майно використовувати навіть як заставу, а без нього банки позики не дають.

Місцеві компанії зазнають також великих збитків у зв'язку із закриттям киргизько-казахського кордону, у них зриваються постачання товарів, зростають пені і штрафи. Глава тимчасового уряду Роза Отунбаєва на зустрічі з представниками ділового співтовариства, яка відбулася в Бішкеку в п'ятницю, визнала, що це болюче питання і вирішити його поки не вдається.

"Це питання виявилося непростим, хоча всі керівники Казахстану нам обіцяли, що кордон вже практично відкривається. Але у них є стурбованість щодо питань безпеки", - відзначила Роза Отунбаєва.

Туристичний сезон в Киргизії також під загрозою зриву. Навряд чи знайдеться багато бажаючих їхати в країну, де немає політичної стабільності і періодично спалахують різні безпорядки. Як один із заходів по залученню туристів місцеві туроператори запропонували владі встановити безвізовий режим для громадян Євросоюзу і інших високорозвинених держав. Глава тимчасового уряду Роза Отунбаєва цю ідею підтримала і пообіцяла, що це питання вже найближчим часом буде ретельно вивчено.

Крупні іноземні інвестори тим часом стурбовані рейдерськими захватами, які спостерігаються в Киргизії в ці дні. За словами Фреда Х’юстона, адміністративного менеджера компанії "Андаш майнінг компані", яка веде геологорозвідувальні роботи на одному із золоторудних родовищ Таласької області, їх діяльність на даний момент припинена.

"Є проблеми в регіонах, місцеві жителі блокують дороги, наші станції, спостерігається рейдерство. Контролювати ситуацію поки не вдається, рівень захисту інвесторів недостатній", - сказав Фред Х’юстон.

Видача ліцензій на розробку золоторудних родовищ в Киргизії завжди супроводжувалася різними корупційними скандалами і судовими розглядами. Роза Отунбаєва сказала, що нова влада готова захищати іноземні інвестиції, але гарантувати інвесторам збереження їхніх ліцензій вона не взялася.

"Я поки не знаю, чи підтвердяться раніше видані ліцензії, чи вони будуть переглянуті. Якісь моменти в цій галузі тут завжди були дуже спірними", - підкреслила глава тимчасового уряду.

Непокоїть бізнес-співтовариство і те, як нова влада веде пошук майна сім'ї Бакієвих. За словами Уланбека Акматбаєва, генерального директора тютюнової компанії ""Реемтсма Киргизстан", де основна частка належить німецьким інвесторам, їх підприємство зараз також необґрунтовано намагаються включити до списку майна Бакієвих.

"Припущення, що наша компанія пов'язана з Бакієвими, не мають під собою жодних підстав. Але сама наявність списку "бакієвських компаній" наводить нас на думку, що це може стати знаряддям тиску і переслідування у дусі полювання на відьом", - побоюється Уланбек Акматбаєв.

На його думку, за відсутності прозорості в діяльності правоохоронних органів така тенденція лише ще більше погіршить інвестиційний клімат в країні.

Киргизькі бізнесмени просять нову владу захистити їх від рейдерства і незаконного переділу власності. В той же час більшість експертів погоджуються на думці, що в цілому економічний спад в Киргизії цього року неминучий, а розраховувати на приплив іноземних інвестицій найближчим часом навіть не варто.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua