Молдавія збирається вимагати від Росії 28 млрд дол. за радянську окупацію


Молдавія збирається вимагати від Росії 28 млрд дол. за радянську окупацію

Державна комісія з вивчення і оцінки тоталітарного комуністичного режиму в Молдавії підрахувала суму збитку, завданого радянською окупацією. Йдеться про суму приблизно $28 млрд. Виплатити її, на думку молдавської сторони, повинна Росія, повідомляє "Незалежна газета" (НГ).

Російська Федерація як правонаступниця Радянського Союзу повинна виплатити Молдавії $27,8 млрд. як компенсацію за шкоду, заподіяну їй в період радянської окупації. Це заявив на прес-конференції в Кишиневі історик В'ячеслав Стевіле, який є членом комісії. Він відзначив, що це рахунок за винищування і депортацію молдавського населення. Стевіле вважає, що, зокрема, збиток від знищення 174 тис. осіб від голоду в 1946-1947 роках складає $15,72 млрд., від депортації 72 тис. жителів - $6,23 млрд., від загибелі 55 тис. жителів на першій лінії німецько-радянського фронту - $5,9 млрд.

"Скільки загиблих воювало в румунських частинах у складі гітлерівських військ, а скільки - в Червоній армії, при цьому не уточнюється. Проте В'ячеслав Стевіле повідомив, що в своїх розрахунках він використовував методики, за якими збиток від радянської окупації розраховувався в країнах Балтії. Він заявив також, що збиток, завданий Молдавії в роки радянської окупації, перевершує розмір збитку Литві (20 млрд. дол.) і Латвії (18,5 млрд. дол.). Стевіле підрахував, що за рахунок вказаної суми компенсації Молдавія могла б безкоштовно споживати російський газ протягом 85 років", - повідомляє НГ.

Втім, в парламенті Молдови говорять, що висновки Стевіле не можна розцінювати як претензії, що вже сформувалися, до Росії, оскільки народні обранці самого звіту комісії в очі не бачили.

"Про те, скільки і чого Росія повинна Молдавії, в Кишиневі говорять починаючи з 90-х років минулого століття. Найпопулярнішим гаслом цього часу був "Перестанемо годувати Росію!" На численних мітингах, які збирав у Кишиневі Народний фронт, його лідери розповідали майбутнім громадянам незалежної Республіки Молдови про те, як країна збагатиться, якщо перестане посилати в російські регіони помідори, інші овочі і фрукти", - нагадує НГ.

Нинішня молдавська влада, першою особою якої є колишній лідер Народного фронту, а тепер один з керівників Ліберальної партії Міхай Гімпу, за сумісництвом спікер парламенту і в.о. президента країни, розуміє, що основний ринок збуту молдавських "дарів природи" - Росія.

"Проте саме за указом Гімпу була створена комісія, якій доручено підняти архіви, зробити розрахунки і виписати рахунок Росії. Що і було зроблено", - зазначає видання.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua