Прожект добрих намірів


Прожект добрих намірів

Прийнято за основу програму соціально-економічного розвитку країни на 2010 р. Вона передбачає низку необхідних антикризових заходів. Проте, на переконання експертів, більшість пунктів цієї декларації про наміри виконані не будуть.

242 народні депутати підтримали вчора в першому читанні розроблений урядом проект програми соціально-економічного розвитку на 2010 р. Кабмін затвердив програму в середу, і того ж дня зареєстрував її в парламенті. Програма складається з трьох частин: оцінки економічного стану країни в 2009 р., термінових антикризових заходів і пріоритетів уряду в соціально-економічній політиці на поточний рік.

В першу чергу Кабмін має намір зайнятися оздоровленням державних фінансів шляхом жорсткої економії бюджетних коштів. Планується скорочення витрат на субсидії шляхом диференціювання комунальних тарифів. Буде переглянутий у бік скорочення перелік держпрограм, які передбачається фінансувати з держбюджету, і зменшені дотації НАК "Нафтогаз України".

Зміни обіцяють і у фіскальній політиці - Кабмін Миколи Азарова може ввести податок на розкіш, понизити ставку ПДВ і податку на прибуток, підвищити акцизи. Серед інших задекларованих пріоритетів уряду - оздоровлення банківського сектора і стимулювання інвестицій. Для пожвавлення фінансового сектора Кабмін має намір ввести постійний моніторинг діяльності капіталізованих за участю держави банків і сприяти пролонгації взятих підприємствами АПК кредитів. Добитися зростання інвестицій на $5 млрд. уряд має намір за допомогою скасування ліцензій на низку видів госпдіяльності, скорочення кількості контролюючих органів і створення в кожному регіоні "точок зростання" - підприємств, куди пріоритетно будуть направлені інвестиції.

Окрім програми соціально-економічного розвитку, вчора парламент планував розглянути і програму діяльності Кабміну. Проте вона не була внесена до Ради. Член фракції Партії регіонів Олексій Плотніков сказав, що програму реформ уряд надасть в 20-х числах травня. При цьому Плотніков не сумнівається в можливості виконання всіх пунктів програми розвитку країни. Формування привабливого інвестиційного клімату, за його словами, також "більш ніж реальне з огляду на те, що вибори закінчилися і наста економічна стабільність і спокій".

В той же час програма передбачено викликала критику опонентів влади. Прем'єр-міністр опозиційного уряду Сергій Соболєв під час обговорення законопроекту в сесійному залі заявив: Кабмін не розробив проекти законів, які необхідно прийняти в першу чергу для виконання програми. Крім того, за словами бютівця, незрозуміло, яким чином буде досягнутий заявлений Кабміном показник ВВП в 1083,1 млрд. грн. і на яких умовах Україна співробітничатиме з Міжнародним валютним фондом і Світовим банком. Представник БЮТ Олег Ляшко відзначив, що регіонали позбавили опозицію можливості розробити поправки до програми. У зв'язку з цим на вчорашньому засіданні опозиційного уряду лідер БЮТ Юлія Тимошенко заявила про намір направити на розгляд парламенту альтернативну програму економічного і соціального розвитку держави на 2010 р.

На думку експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, закладені в прийняту Радою за основу програму макроекономічні показники реалістичні, але далеко не все удасться виконати в нинішньому році. "Пункти, що вимагають додаткових витрат з держбюджету, реалізовані не будуть", - відзначив у коментарі економіст. Зокрема, за його словами, без підвищення комунальних тарифів не вдасться уникнути покриття з держбюджету боргів "Нафтогазу". Безглуздо чекати цього року і модернізації паливно-енергетичної сфери коштом держави. З реально здійснимих пунктів - підвищення рівня соціальних стандартів згідно з чинним законом.

Директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський заявив, що 90% заявлених в програмі цілей необхідно реалізувати. Проте експерт сумнівається в тому, що програма буде підкріплена достатньою кількістю ресурсів. "У вітчизняних реаліях річні програми соціально-економічного розвитку не є ефективним інструментом розвитку економіки", - переконаний експерт. За його словами, програми, які розроблялися попередниками нинішнього уряду, носили індикативно-декларативний характер, і ще жоден Кабмін не звітував за їх виконання. Не стане, на думку аналітика, винятком і програма, представлена урядом Азарова.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua