Відшкодування ПДВ: Хто винен і що робити? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Відшкодування ПДВ: Хто винен і що робити?

Казна та Політика
2116
В ДПАУ стверджують, що у всьому винні самі експортери, які підтримують контрагентів - неплатників ПДВ. Експортери ж упевнені, що основна проблема з ПДВ - це корупція і небажання держави виконувати свої зобов'язання.
Борг з відшкодування податку на додану вартість вже цього року зріс на 7 млрд. грн. Про це на круглому столі "Борги з відшкодування ПДВ знищують український експорт", організованому за ініціативи Комунікаційної групи ESG, заявив заступник глави ДПАУ Сергій Чекашкін.
"Загальна сума заборгованості на сьогодні, не враховуючи тієї, що оскаржується в судах, складає 28,3 млрд. грн. З них близько 16 млрд. - це сума, яку можна назвати протермінованою. В той же час в поточному році ми відшкодували лише 4 млрд. з 11 заявлених", - повідомив чиновник.
Основну провину за невідшкодування податківець перекладає на плачевний стан бюджету і злісних неплатників, які наполегливо відмовляються поповнювати казну. Такої ж точки зору дотримується і експерт Національного університету ДПСУ Андрій Новицький.
"У нас вийшло замкнуте коло. Чому не відшкодовують? Тому що не платять. А чому не платять? Так не відшкодовують же! За офіційними даними, ДПАУ на 22-25% зменшує заявлені до відшкодування суми, тому що вони були непідтвердженими". Ситуацію, що склалася ж, за словами Сергія Чекашкіна, держава має намір вирішити шляхом випуску ПДВ-облігацій.
Бізнес вочевидь сприйняв таку ініціативу прохолодно. Представники асоціації платників податків упевнені, що нові папери будуть анітрохи не кращими від випущених у 2004 році, а значить, грошей бізнес або не побачить, або отримає їх з величезним дисконтом. Але враховуючи той факт, що вибору взагалі немає, платники податків просять хоч би частину відшкодування повернути "живими" грошима. Представники деяких компаній навіть попросили державу законодавчо обговорити дисконт, з яким можуть купуватися такі ОВДП, або дозволити цими паперами погашати поточні платежі до бюджету. Однак, за словами Сергія Чекашкіна, всі варіанти вже прораховані, і зараз суперечки точаться лише навколо конкретної дати - заборгованість, що виникла до якого часу, відшкодовуватиметься облігаціями.
За словами президента Української зернової асоціації Володимира Клименка, всі наші біди з ПДВ якраз і виникають від того, що бізнес не запитують, як для нього буде краще. "Ми "позіхаємо", поки пишеться бюджет, а потім із подивом слухаємо про перевиконання планів з відшкодування, які встановлені невідомо ким. У старому проекті бюджету на 2010 рік відшкодування ПДВ було закладене в обсязі 20,9 млрд. Але вже на 1 січня борги перевищили 21 млрд. грн., цифра відпочатку нереальна. Якщо брати макроекономічні показники на цей рік, то обсяг імпорту планується на рівні $64 млрд., експорту - $62 млрд. І незрозуміло, чому ПДВ від імпорту мав скласти 86 млрд. грн., а експортерам планували відшкодувати лише 20,9 млрд. Ці цифри повинні відрізнятися не більше ніж на 20%. Значить, запропоновані в бюджеті цифри - просто липа", - переконаний аграрій.
Втім, експерти тут же висловили сумнів у тому, що хтось до цих цифр прислухається. Бізнес упевнений - необхідно міняти саму систему і боротися з корупцією. За словами першого віце-прем'єра УСПП Сергія Прохорова, питання із заборгованістю вирішувати потрібно, нехай навіть шляхом випуску облігацій. Але головне, потрібно зробити так, щоб подібна ситуація не повторювалася в майбутньому.
"Для цього необхідно забезпечити повернення ПДВ в автоматичному режимі. І нарешті треба провести консультації з бізнесом, щоб існуючі 700 змін до законодавства щодо адміністрування ПДВ доповнилися ще одним, який влаштував би і владу, і бізнес. А то у нас завжди винен бізнес, мовляв, кожна четверта гривня, заявлена до відшкодування, липова. Але головна причина проблем з відшкодуванням ПДВ - це корупція. Не секрет, що сьогодні "відкоти" за відшкодування ПДВ доходять до 50%, і якщо цю причину не усунути, ніщо не допоможе", - аргументує він.
В той же час деякі інші галузеві експерти вважають, що поки держава не стане відповідально ставитися до своїх зобов'язань, жодна новомодна система нам не допоможе.
"Сьогодні держава постійно порушує закони і не несе за це відповідальності. У нас лише один рік (1999) проіснувала норма про те, що якщо держава тобі заборгувала, то підприємство без суду має право нарахувати штраф і на цю суму не сплачувати податок. Таку норму потрібно повернути, це звичайна світова практика, адже держава без суду стягує пеню з підприємства або фізосіб", - вважає президент Української аграрної асоціації Леонід Козаченко.
"А у нас, навіть якщо в суді виграти позов проти держави, є безвідмовний механізм невиконання такого рішення. Якщо хтось виграє суд, то в дуже стислі терміни проти цього суб'єкта порушується кримінальна справа (наприклад, за невивезення сміття і відповідно нанесення шкоди довкіллю), і доки це кримінальна справа відкрита, будь-які виграні в суді рішення не виконуються", - переконаний експерт.
Вікторія Пода
За матеріалами:
Коментарі
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас