Валютні прогнози — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Валютні прогнози

Кредит&Депозит
3071
Національна валюта поступово зміцнюється щодо долара вже третій місяць поспіль. "З другої половини лютого на міжбанківському валютному ринку спостерігається домінування валютної пропозиції, що сприяє зміцненню гривні, - відзначається в аналітичній записці НБУ. - Це пояснюється збільшенням валютних надходжень на користь резидентів у вигляді експортної виручки, інвестицій, а також кредитів і депозитів. При цьому спостерігається зменшення платежів із зовнішніх боргових зобов'язань".
Валютна нестійкість
За даними НБУ, в березні обсяг операцій на міжбанківському валютному ринку перевищив $13,7 млрд, тоді як в лютому цей показник складав $10,7 млрд. Помітно знизилася активність населення на ринку готівкової валюти. Так, за підсумками березня громадяни купили $1,6 млрд і здали $1,3 млрд, тобто так званий чистий попит на валюту склав лише $300 млн. Для порівняння: у лютому цей показник дорівнював $700 млн, а в січні - $800 млн.
Минулого тижня нацвалюта зміцнилася до 7,9 грн./USD, тоді як тижнем раніше її курс стабілізувався на позначці 7,92 грн./USD. Варто підкреслити, що якби Нацбанк не викупляв надлишок пропозиції валюти, курс міг би опуститися до 7 грн./USD. За березень регулятор поповнив власні резерви майже на $1,6 млрд і продовжив брати активну участь у валютних торгах в квітні.
"НБУ викупляв валюту весь тиждень і був головним покупцем на ринку. Можна передбачити, що в найближчому майбутньому на ринку валюти переважатиме пропозиція над попитом, і при встановленні курсу учасники ринку орієнтуватимуться на НБУ", - відзначає Ігор Давиденко, директор департаменту казначейських операцій Брокбізнесбанку.
До речі, 7 квітня Нацбанк відрізнився неоднозначною поведінкою на валютному ринку: несподівано виставив котирування на продаж доларів за курсом 7,95 грн./USD. Такий експеримент в учасників ринку викликав подив. "За допомогою цього кроку ми хотіли ідентифікувати настрої ринку", - пояснив пізніше логіку регулятора Валерій Литвицький, глава групи радників голови НБУ. Він також відзначив, що НБУ дав операторам ринку сигнал "про рух курсу в перспективі в об'єктивному напрямі".
Тобто слід розуміти, що Нацбанк не планує допускати подальшого зміцнення гривні. Це не дивно, адже бізнесмени-експортери, близькі до "Партії Регіонів", не зацікавлені в посиленні національної валюти. За словами заступника міністра фінансів Тетяни Єфименко, при підготовці проекту Держбюджету-2010 Мінфін виходив з курсу 8,3-8,7 грн./USD. Раніше віце-прем'єр з питань економіки Сергій Тігіпко заявляв, що в проекті Держбюджету заплановано курс на рівні 8 грн./USD. За словами експертів, значення валютного курсу багато в чому залежатиме від обсягу дефіциту держбюджету.
"Якщо дефіцит бюджету залишається на рівні минулого року, виникає загроза, у тому числі для обмінного курсу", - попереджає Віктор Пинзеник, екс-міністр фінансів.
Відзначимо, що нинішній стан платіжного балансу не дає передумов для істотного зміцнення гривні. Зокрема, за підсумками лютого 2010 р. поточний рахунок платіжного балансу був зведений з дефіцитом в $36 млн, тоді як в січні спостерігався профіцит поточного рахунку в розмірі $228 млн. Хоча приплив спекулятивних грошей з-за кордону призвів до покращення стану фінансового рахунку платіжного балансу (у лютому, в порівнянні з січнем, його дефіцит зменшився майже удвічі, до $600 млн), як і раніше є негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу.
Цікаво, що деякі опитані банкіри, незважаючи на заяви влади, чекають подальшого зміцнення гривні. Наприклад, Володимир Лавренчук, голова правління "Райффайзен Банку Аваль", вважає, що на кінець 2010 р. національна валюта може ревальвувати до 7,7-7,8 грн./USD. У свою чергу, Сергій Стратонов, голова наглядової ради Універсал Банку, допускає зміцнення гривні навіть до 7,5-7,6 грн./USD.
За словами банкіра, це можливо лише в тому випадку, якщо Україна продовжить співпрацю з МВФ. В той же час Ярослав Колесник, голова правління банку "Форум", вважає, що гривня швидше девальвуватиме, ніж зміцнюватися. Банкір оцінює максимальну міру можливої девальвації в 10% від поточного курсу, тобто до 8,7 грн./USD. Відзначимо, що населення не вірить в подальше зміцнення гривні і активно відкриває в банках вклади в іноземній валюті. За березень депозитний портфель фізичних осіб у валюті збільшився майже на $400 млн, до $14,3 млрд. При цьому вкладники вважають за краще відкривати депозити в доларах. Це зрозуміло, адже євровалюту продовжує лихоманити.
Так, весь минулий тиждень на світових валютних ринках курс євро до долара знижувався через побоювання, викликаних можливим дефолтом Греції. В четвер, 8 квітня, євровалюта опустилася в ціні до 1,33 USD/EUR. Нагадаємо: ще півроку тому курс складав 1,45 USD/EUR. При цьому, наприклад, аналітики великого інвестиційного банку Goldman Sachs прогнозують, що в 12-місячній перспективі він стримуватиметься на рівні 1,35 USD/EUR.
Віктор Гладкий, голова правління Правекс-банку:
- На ринку спостерігається пожвавлення кредитної активності - банки почали кредитувати населення і корпоративний сектор. Це логічно, адже в банківській системі вже давно з'явилася вільна ліквідність. Ці ресурси "короткі" і дорогі, проте за бажання в певних обсягах їх можна направляти на короткочасне кредитування. Розміщувати кошти в низькодохідні депозитні сертифікати - означає свідомо йти на збитки. Тому ми активно шукаємо клієнтів. Тим більше що нинішнє зниження ставок з депозитів дасть можливість зменшувати і вартість кредитів. Зараз розкид кредитних ставок залежно від банку дуже великий - від 19% до 30% річних.
Сергій Алексєєнко, заступник голови правління банку "Контракт".
- Спрогнозувати валютний курс на кінець року дуже важко, оскільки окрім відомих чинників є й такі, про які ми навіть не здогадуємося (наприклад, політичні). Скажімо, два роки тому багато хто був упевнений, що долар коштуватиме 15 грн., але такого навіть близько не було. Зараз спостерігається надлишкова пропозиція валюти, і лише інтервенції НБУ стримують подальшу ревальвацію гривні. В той же час необхідно розуміти, що торгівельний баланс як і раніше "в мінусі", оскільки валюту продають нерезиденти, які бажають купити державні облігації. Це ненормальна ситуація, адже це джерело може дуже швидко вичерпатися, і почнеться зворотний рух.
Справи ресурсні
БІЗНЕС неодноразово писав, що вітчизняні банки, попри надлишкову ліквідність, не квапляться кредитувати економіку. Вільні ресурси вони вкладають в депозитні сертифікати НБУ, покупку ОВДП і міжбанківські кредити. Паралельно фінустанови продовжують знижувати відсоткорві ставки з депозитів (проте вони залишаються на досить високому рівні). Так, відсоткові ставки з депозитів фізосіб на 1 місяць в гривні складають залежно від банку 11-18% річних, ресурси на 3 місяці - 15-20% річних. Ставки з вкладів терміномна півроку і рік коливаються в межах 16-22% річних. При цьому вартість доларових депозитів залежно від банку і термінів складає 4-12% річних. Приблизно такі ж ставки банки пропонують за депозитами юридичних осіб. Проте банкіри вже роблять заяви про активізацію кредитної діяльності.
"Ми плануємо збільшити кредитування корпоративного сектора в другому півріччі поточного року. Видаватимемо кредити підприємствам на поповнення обігових коштів на термін 1-2 року під 20% річних", - пообіцяв Колесник. Як заявив нещодавно голова правління Промінвестбанку Віктор Башкіров, в поточному році банк має намір направити на кредитування вітчизняних підприємств не менше $600 млн. При цьому йдеться не лише про великі компанії з річним обертом понад $40-50 млн, але і про невеликі підприємства, оборот яких складає не більше $3 млн на рік.
"Активізація кредитування значною мірою залежить не стільки від готовності банків, скільки від наявності кредитоспроможних позичальників, - відзначає Володимир Гиріс, член правління Укрексімбанку. - Пріоритетом в кредитуванні в 2010 р. будуть корпоративні клієнти з реальними ринками збуту. В першу чергу - підприємства, що належать до експортно-орієнтованих та імпортозамінних галузей".
Внаслідок дефіциту "довгих" ресурсів банки будуть змушені кредитувати лише на короткі терміни. При цьому законодавча заборона на підвищення ставок в однобічному порядку з раніше виданих позик змушує кредитні установи шукати шляхи зниження фінансових ризиків. Одним з них може стати активне впровадження практики плаваючих ставок, прив'язаних до індикаторів вартості залучених ресурсів. При цьому в кредитних договорах будуть прописані параметри і передумови для зміни ставок.
Тим часом обсяги операцій на ринку міжбанківського кредитування поступово досягають докризового рівня. Так, з початку квітня щоденні обсяги операцій складають приблизно 3 млрд грн., і спостерігається зниження відсоткових ставок з таких позик. Якщо в січні - березні середньозважені ставки з кредитів overnight коливалися в межах 2-3% річних, то на початку квітня вартість такого ресурсу не перевищувала 2% річних. Банкіри чекають подальшого збільшення обсягів міжбанківських кредитів, а також незначного подорожчання ресурсів.
Прогнозувати майбутнє наважилися: Ксенія Бородаченко, Володимир Велігорський, Денис Володимиров, Дмитро Гриньков, Андрій Заїка, Максим Камєнєв, Олена Романюк, Сергій Саливон, Галина Татаренко
За матеріалами:
Бізнес
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас