957
Американська економіка зросла
— Казна та Політика
За підрахунками Міністерства торгівлі країни, в четвертому кварталі 2009 р. американська економіка збільшилася в порівнянні з жовтнем-груднем 2008 р. на 5,7%. Зростання ВВП США виявилося вищим від усередненої оцінки аналітиків, які чекали побачити збільшення на 4,7%. Ця сприятлива статистика надихнула інвесторів, що спричинило підвищення курсу долара на 1%, до $1,38/EUR, і подорожчання нафти на 1,5%, до $75 за барель. Проте експерти занепокоєні, ціною економічного піднесення є зменшення робочих місць.
"Це статистичне відновлення і людська рецесія. За моєю оцінкою, зростання ВВП в помірних межах триватиме як мінімум протягом наступних декількох кварталів. Але рівень безробіття, що досяг 10%, викликає серйозні побоювання. Це не лише циклічний феномен, але і небезпечне структурне явище", - повідомив економічний радник Білого дому Ларрі Саммерс. Американська економіка демонструє пожвавлення вже другий квартал. У липні-вересні було зафіксовано зростання на 2,2%, якому передували 12 місяців неухильного зниження. За весь 2009 р. ВВП США зменшився на 2,4%, що стало найгіршим показником з часів 1946 р., коли економічний спад досяг 10,9%.
Головний вклад в нинішній підйом ВВП зіграло прагнення американських компаній поповнити склади. Зростання запасів бізнес-структур в минулому кварталі додало показнику ВВП 3,39 відсоткового пункту.
Вперше з весни 2008 р. в США сталося збільшення бізнес-інвестицій, що склало в минулому кварталі 2,9%. Причому особливу цікавість компанії виявляли до високотехнологічних товарів: закупівлі устаткування і програмного забезпечення зросли в жовтні-грудні на 13,3%, показавши рекордні темпи з 2006 р. і дозволивши органам статистики додати 0,8 п.п. до ВВП. В той же час інвестиції в нерухомість та інші структурні фонди впали на 15,4%, віднявши від ВВП 0,5 п.п. Радісним для американців фактом стало збільшення експорту, що додало до ВВП 1,9 п.п., тоді як підвищення імпорту відняло у ВВП лише 1,4 п.п.
Витрати споживачів, на частку яких припадає 70% економіки США, збільшилися в минулому кварталі на 2%, додавши 1,4 п.п. показнику ВВП. І хоча через зростання безробіття збільшення споживчих витрат сповільнилося в порівнянні з третім кварталом, коли воно склало 2,8%, його підвищення дало ґрунт для оптимістичних прогнозів.
"Зростання фондових ринків і збільшення доходів підштовхуватимуть американців до того, що вони вміють найкраще, - до споживання. Компанії і домогосподарства все більше переконуватимуться в тому, що зростання економіки буде тривалим, і це мотивує їх до оновлення інвентарю, що виснажився за час кризи. Найбільша економіка світу в 2010 р. збільшиться на 3,5%, і це зростання дозволить знизити рівень безробіття до 9,6%", - повідомив головний економіст Barclays Capital Дін Макі.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною