Податок на минуле оскаржать


Податок на минуле оскаржать

Енергетики мають намір переконати суддів не приймати рішень на користь податкових органів про оподаткування наднормативних втрат електроенергії в мережах.

Енергетична асоціація України звернулася до голови Верховного суду України Василя Онопенка з пропозицією провести робочу нараду між експертами галузі і ВСУ. Як повідомив президент Енергетичної асоціації Василь Котко, метою наради є пошук шляхів виправлення судових помилок, допущених Верховним судом під час прийняття постанов по трьох енергопостачальних компаніях, в яких ВСУ погодився з позицією органів ДПАУ щодо незаконності віднесення наднормативних втрат електроенергії до валових витрат обленерго.

В результаті рішень ВСУ компанії ВАТ "Запоріжжяенерго" і "Волиньобленерго", а також АК "Київенерго" повинні виплатити податок на прибуток і ПДВ на вартість наднормативних втрат електроенергії за попередні роки, а також штрафи і пені за невчасну виплату цих податків. Загальна сума претензій по трьох обленерго перевищила 1 млрд. грн.

Як слідує, зокрема, з постанови ВСУ від 1 серпня 2009 р. по компанії "Київенерго", "включення до складу валових витрат підприємства витрат електроенергії, яка не використовувалася в його господарській діяльності, є неправомірним, якщо підприємство не підтвердить продаж цієї електроенергії споживачам".

На думку енергетиків, подібна аргументація суду виглядає безглуздо, бо витрачену в процесі транспортування електроенергію неможливо нікому ні продати, ні зафіксувати сам факт її продажу приладами обліку. Як вважають представники однієї з українських консалтингових компаній, постанови ВСУ суперечать закону "Про оподаткування прибутку підприємств", а самі наднормативні втрати не є і не можуть бути об'єктом бухгалтерського обліку.

Зараз проблема наднормативних втрат електрики, які розділяють на технологічні й комерційні, в обленерго практично вирішена. Так, з 2001 р. загальний рівень витрат електроенергії в українських електромережах знизився з 21% до 12-13% в 2009 р. При цьому на сьогоднішній день втрати електрики нижчі від нормативної величини майже в половини енергопостачальних компаній.

Проте проблема полягає в тому, що податківці адресують свої претензії до компаній по наднормативних втратах електроенергії попередніх років.

"У випадку продовження перевірок енергокомпаній і винесення Верховним судом подібних рішень щодо інших підприємств, суми додаткових претензій можуть досягти декількох мільярдів гривень. Більше того, така практика може поширитися по всіх галузях національної економіки. Враховуючи, що Верховний суд приймав дані рішення без залучення фахівців і експертів енергетичної галузі, які володіють проблематикою в цьому спірному питанні, ми звернулися до голови Верховного суду з проханням провести нараду з цього питання", - сказав Котко.

Крім того, Енергетична асоціація спільно з концерном ДПЕК і компанією "А.Е.С. Україна" ініціює проведення галузевого семінару 11 лютого цього року з метою формування чіткої позиції енергокомпаній в податковій сфері.

Якщо ж голоси енергетиків не будуть почуті, обленерго опиниться в досить-таки скрутній ситуації. Річ у тім, що енергопостачальні компанії, як природні монополісти, працюють на регульованих тарифах на передачу і постачання електроенергії, які затверджуються НКРЕ, а тому всі витрати енергопостачальників строго регламентовані. Таким чином, кошти для додаткових виплат податківцям можуть бути вилучені безпосередньо з самих тарифів на передачу і постачання, що може призвести лише до скорочення інвестпрограм і експлуатаційних витрат, а також зниження зарплат працівників обленерго зі всіма можливими наслідками для споживачів.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua