Нігерії терміново потрібен президент


Нігерії терміново потрібен президент

Федеральний суд Нігерії виніс вердикт, що фактично ставить уряд перед ультиматумом: протягом 14 днів кабінет повинен визначити, чи здатний президент країни Умару Яр-Адуа виконувати свої обов'язки або ж він повинен залишити свою посаду. Через хворобу голови держави Нігерія вже третій місяць фактично живе без виконавчої влади, що серйозно позначилось на економіці і внутрішньополітичній ситуації.

Наприкінці листопада минулого року 58-річний Умару Яр-Адуа, перший президент Нігерії, який був обраний в результаті демократичних виборів, був госпіталізований з хворобою серця. Лікуватися він вважав за краще в Саудівській Аравії і, відбувши з країни, зник на декілька місяців. Президента ледве не оголосили в розшук, з'явилися навіть чутки про те, що він помер. Чутки, втім, потім спростували, та і сам пан Яр-Адуа нещодавно з'явився, давши інтерв'ю західним ЗМІ.

Фактичне безвладдя боляче вдарило по країні. Поки Яр-Адуа лікувався в саудівській лікарні, Нігерію охопили заворушення на міжконфесійному ґрунті. В результаті зіткнень між мусульманами і християнами в центрі країни є чисельні жертви. Лише в одному із сіл, Куру-Караме, у вихідні було знайдено близько 150 тіл загиблих. До цього в місті Джос жертвами стали більше 400 осіб.

Уряд був змушений ввести в країні комендантську годину і відправити до регіону війська для наведення ладу. Точна кількість жертв доки невідома, проте, за словами місцевої влади, вона обчислюється сотнями, тисячі людей були змушені залишити свої будинки.

Відсутність президента позначилась і на економіці. Без його схвалення буксує проект реформування нафтової галузі країни, що приносить Нігерії більше 95% експортного прибутку. Поправки до закону мали змінити порядок взаємодії міжнародних компаній з Абуджею, ввести нові, прозоріші, правила інвестування і розподілу податкового прибутку від нафтової галузі, практично повністю підконтрольної державі. Йдеться про мільярди доларів, і вже на сьогоднішній день такі гіганти, як Shell, Total, Exxon і Chevron, готові вкласти чималі кошти в нігерійську нафту. Зараз же постачання нафти з Нігерії на межі зриву: без підпису президента під пропонованими поправками не можуть бути видані нові експортні ліцензії.

Тим часом незадоволеність еліт з приводу відсутності президента зростає. Лише за останній час до суду було подано декілька позовів з вимогою в тій або іншій формі визнати його недієздатність і визначитися з новим главою держави. Як радикальний метод називається запуск процедури імпічменту президентові та одночасно спікерові верхньої палати парламенту країни. М'якший варіант передбачає, що на час відсутності президента Яр-Адуа його повноваження виконуватиме віце-президент Джонатан Гудлак.

Правляча Народно-Демократична партія Нігерії, втім, стверджує, що всі хвилювання абсолютно марні: глава держави вже видужав, виписаний з лікарні і скоро повернеться до Нігерії. Та все ж точна дата повернення Яр-Адуа, схоже, поки залишається загадкою навіть для його прибічників. Більш того, за деякою інформацією, якщо навіть президент повернеться, пробуде він в країні зовсім недовго і потім відправиться доліковуватися до США.

Остаточно ситуація повинна вирішитись найближчим часом: в кінці минулого тижня федеральний суд Нігерії постановив, що на основі висновків лікарів уряд країни протягом 14 днів повинен визначити, чи здатний президент виконувати обов'язки глави держави. У випадку якщо міністри вирішать, що він дуже хворий, його повноваження офіційно перейдуть до віце-президента Гудлака.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua