Примусова відповідальність — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Примусова відповідальність

Казна та Політика
1262
Президент США Барак Обама оголосив про реформу фінансової системи США. Новому керівнику найбільшої економіки світу знадобився рік, щоб сформулювати свої претензії до американських банків. Відповідно до оприлюдненого Обамою проекту плану реформ, будуть введені обмеження на розмір банків та їх діяльність на ринку цінних паперів.
Зміни очікуються радикальні - їх вже порівнюють з обмежувальними законами часів Великої Депресії. Республіканська меншість і самі банкіри ініціативами Обами, як і очікувалося, дуже незадоволені.
Проект нових правил для банківського сектора стане першою серйозною реформою, проведеною адміністрацією Обами в економічній сфері.
До цього справа обмежувалася маловажливими чи суто тимчасовими кроками. Тим часом, демократична команда йшла на вибори під гаслом "змін", а з ними виникла деяка затримка. Почали вже говорити, що різниця між колишнім президентом Джорджем Бушем і Бараком Обамою є чисто косметичною, оскільки що один, що інший роблять одне й те саме.
За цих обставин адміністрація повинна була діяти оперативно, тому що образ Обами як "рятівника" США останнім часом неабияк потьмянів. Тим більше, що роздратування на банкірів почало досягати точки кипіння. Загалом, мета для активізації роботи була очевидна.
Банкірів звинувачували в тому, що криза їх нічому не навчила - прийшовши до тями після краху фінансових ринків восени 2008 року, вони як ні в чому не бувало повернулися до своєї звичайної діяльності. Такий пафос фігурував і у виступі Обами 21 січня, присвяченому нововведенням у фінансовій галузі. "Хоча фінансова система зараз стала набагато міцнішою, ніж була рік тому, вона працює за тими ж правилами, які мало не призвели її до колапсу, - сказав він. - Моє прагнення до реформування системи тільки зміцніло, коли я побачив, що ті ж фірми, які протидіють реформам, повертаються до своїх старих практик; коли я бачу, що структури, які заявляють, що у них немає грошей на кредитування малого бізнесу, отримують рекордні прибутки. Саме ця безвідповідальність переконує нас у тому, що реформи необхідні".
Барак Обама запропонував декілька заходів, що повинні будуть забезпечити "відповідальність" банків у примусовому порядку. По-перше, комерційним банкам буде заборонено займатися операціями на фінансових ринках за рахунок власних коштів. Усі подібні дії повинні будуть здійснюватися лише із залученням коштів клієнтури. Кредитні установи також втратять право володіти хедж-фондами або приватними інвестиційними фондами, створеними на свої гроші.
Причиною такого кроку називається дуже високий ризик, з яким зазвичай пов'язані операції з власними коштами. Крім того, виникає конфлікт інтересів, тому що банки частенько вмовляють своїх клієнтів інвестувати в папери, в які вони вже інвестували, але вартість їх знизилася. Таким чином, вони ставлять під загрозу і кошти, залучені від інвесторів.
По-друге, президент США пообіцяв обмежити неконтрольоване зростання банків в розмірах. Фінансова криза призвела до консолідації кількох фінансових інститутів (досить згадати злиття Wells Fargo і Wachovia, Bank of America і Merrill Lynch, JP Morgan і Bear Stearns), створивши справжніх гігантів. У той же час розмір в умовах кризи зовсім не рятує, навпаки, як показала практика, піддає фінансову систему ще більшому ризику. Якщо невеликому банку можна дозволити розоритися, то крах, наприклад, Citigroup, може обвалити всю банківську сферу.
Передбачається, що до існуючого обмеження на частку депозитів на ринку буде встановлено ще і стелю на загальний обсяг зобов'язань одного конкретного банку.
Цікаво, що головним ідеологом реформи, яку розраховує провести адміністрація США, є радник Обами, колишній голова Федеральної Резервної системи Пол Волкер. Колись він був помітним неолібералом і одним із співавторів "рейганоміки". Тепер Волкер став одним з найактивніших прихильників скасування тієї економічної та фінансової політики, яку він колись проповідував. Обаму також підтримали екс-глава Комісії з цінних паперів і ринків (SEC) Білл Доналдсон, голова комітету Палати представників з фінансів Барні Френк і глава банківського комітету Сенату Кріс Додд.
На думку високопоставлених законодавців, у нинішній системі існує початкова несправедливість. Банки можуть позичати під дуже низькі відсотки в ФРС, користуватися коштами платників податків у вигляді державної допомоги (як це сталося восени 2008 року), і в той же час не нести ніякої відповідальності за ризики. В цілому план має щось спільне із законом Гласса-Стіголла, прийнятим під час Великої депресії. Він вимагав обов'язкового поділу інвестиційних та звичайних комерційних банків (був скасований у 90-ті роки), хоча є трохи помірнішим.
Пошуки "лиходія"
Однак відразу слідом за оголошенням Обами про створення нових правил, почали лунати і голоси невдоволення. У першу чергу, обурені самі банкіри, які, природно, не хочуть більшого регулювання власної діяльності і менших прибутків. Операції на власні кошти приносять шести найбільшим американським банкам від 1 до 10 відсотків усієї виручки. Позбавлення такої можливості стало б для них серйозним ударом.
Наприклад, фінансовий директор Goldman Sachs Девід Віньяр назвав правила Обами "непрактичними". На його думку, повернути ситуацію до межі, що існувала на фінансових ринках до скасування закону Гласса-Стіголла, буде надзвичайно важко, з огляду на глобальний розмах діяльності сучасних фінансових інститутів.
Ще з більшою нетерпимістю на пропозиції Обами відреагували його політичні конкуренти. Республіканська партія, що традиційно захищає інтереси великого бізнесу, у тому числі і фінансового, звинуватила президента в пошуках "цапа відбувайла". Номер два у списку республіканців у Сенаті Джон Кіл заявив: "Вони тільки що зазнали великої поразки (мається на увазі перемога Республіканської партії над демократами на виборах до Сенату у штаті Массачусетс) і тепер шукають "злодія".
Вищезазначена перемога республіканця Скотта Брауна серйозно ускладнить для адміністрації просування закону в Конгресі. Завдяки Массачусетській перемозі республіканці отримали 41-е місце в Сенаті і позбавили демократів конституційної більшості, яку вони мали в своєму розпорядженні. З огляду на тверду позицію республіканців, що відкидають посилення банківського регулювання, а також активність лобістів могутньої фінансової сфери, домогтися перемоги Білому Дому буде неймовірно важко.
Але і відступати теж не можна: не дивлячись на заяви про подолання кризи, економічна ситуація в США залишається складною. Безробіття не збирається відступати від 10-відсоткової позначки, а зростання в реальному секторі, швидше за все, залишиться вельми скромним. Громадська думка однак вимагатиме якихось дій проти "банкстерів" (американський неологізм, отриманий в результаті поєднання слів "банкір" і "гангстер"). Так що якусь частину задуманого Бараку Обамі, ймовірно, виконати все-таки вдасться.
Дмитро Мигунов
За матеріалами:
Лента.РУ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас