Логістичне рішення


Логістичне рішення

Корпорація ТНК-ВР придбала 100%-й пакет акцій великої мережі автозаправок "Вік Ойл", що дозволило їй увійти до першої п'ятірки роздрібних продавців нафтопродуктів. Учасники ринку вважають покупку вигідною - АЗС "Вік Ойл" мають вдале розташування. А експерти оцінюють операцію в $150 млн - $300 млн, причому навіть максимальна сума щонайменше на третину менша від вартості створення аналогічної мережі з нуля.

Російсько-британська нафтова компанія ТНК-ВР в грудні 2009 року уклала угоду про купівлю групи "Вік Ойл", говориться в проспекті емісії єврооблігацій ТНК-ВР, опублікованому в п'ятницю: "Завершення покупки, як очікується, станеться протягом I кварталу 2010 року". За документом, для завершення операції необхідний дозвіл Антимонопольного комітету, а також закриття певних операцій із реструктуризації групи "Вік Ойл".

Крім того, ТНК-ВР уточнює, що, окрім 118 АЗС, група, котру купують, контролює 8 нафтових сховищ, 32 бензовози і 122 земельні ділянки. Після завершення операції ТНК-ВР увійде до п'ятірки найбільших власників АЗС в країні. Прес-секретар "ТНК-ВР Коммерс" Дмитро Зверєв вчора заявив, що до закриття операції компанія не може повідомити подробиць.

ТНК-ВР контролює 30-32% оптових продажів світлих нафтопродуктів в Україні, будучи найбільшим гравцем на цьому ринку. Володіє Лисичанським НПЗ (обсяг переробки в 2009 році склав 4,9 млн т нафти), 50 АЗС, ще 250 працюють з компанією на франчайзингових умовах. Мережа АЗС компанії "Вік Ойл" налічує 118 автозаправних станцій, розташованих в основному в Східній Україні (Луганська, Донецька, Харківська, Запорізька, Дніпропетровська області), а також в Києві та Автономній республіці Крим. Компанію контролюють підприємці Тимур Валітов, Микола Гавриленко, Анатолій Гаврильченко і В'ячеслав Зіменков. Джерело, близьке до акціонерів стверджує, що продаж пов'язаний з проблемами в їх будівельному бізнесі: "Засновники узяли кредити на низку девелоперських проектів, реалізація яких з приходом кризи загальмувалась. Аби повернути кредити, вони були змушені продати мережу". Отримати коментар самих підприємців не вдалося.

Гендиректор "Донецькойлсервісу" (володіє однойменною мережею АЗС в Донецькій області) Віктор Мартиросян зазначає, що заправки "Вік Ойл" дуже вдало розташовані. "'Вік Ойл' відома на ринку тим, що зайняла кращі місця з найбільш інтенсивним автомобілепотоком в східних областях країни, - говорить Мартиросян. - АЗС компанії побудовані на всіх найбільших дорожніх розв'язках. Побудувати мережу заправок з настільки вдалим розташуванням зараз вже неможливо". "Ми теж розглядали можливість придбання компанії, це хороша мережа. Але пропозиція ТНК-ВР надійшла власникам мережі першою", - повідомили в Лукойлі.

Директор Центру енергетичних досліджень Костянтин Бородін оцінює мережу АЗС "Вік Ойл" в $150-165 млн, виходячи з ціни продажу 20% "Галнафтогазу" (мережа АЗС "Окко"). Торік при купівлі 20% акцій концерну "Галнафтогаз" Європейський банк реконструкції та розвитку заплатив $100 млн. Власник концерну Віталій Антонов тоді заявив, що потребує коштів для будівництва мережі магазинів на АЗС і розвитку девелоперських проектів.

Директор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн оцінює компанію ще дорожче - в $250-300 млн. "Не треба забувати, що ТНК-ВР купила повний, а не частковий контроль над компанією і отримала готову частку роздрібного ринку нафтопродуктів в областях, які для неї дуже вигідні з точки зору логістики постачань нафтопродуктів з Лисичанського НПЗ", - зазначає експерт. На думку Мартиросяна, навіть якщо йдеться про $300 млн, це як мінімум на третину дешевше, ніж побудувати власну мережу АЗС, аналогічну купленій. "Кожна нова заправка такого класу, як в 'Вік Ойл', з врахуванням нинішніх цін на землю і устаткування обійшлася б в $3-3,5 млн", - говорить він.

Найбільші мережі АЗС в Україні

Власник Торгова марка АЗС Кількість АЗС
Група "Приват" "Укрнафта", "Авіас", "Сентоза" 1581
"Континіум" WOG 377
"Галнафтогаз" "Oкко" 301
"ЛУКОЙЛ-Україна" ЛУКОЙЛ 268
"ТНК-ВР Україна" ТНК 162
Всього в Україні 6200

Джерело: консалтингова група "А-95"

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua