СП: Загальний фонд держбюджету України 2009 р. виконаний по доходах на 93,3%


СП: Загальний фонд держбюджету України 2009 р. виконаний по доходах на 93,3%

Загальний фонд державного бюджету України в 2009 році виконаний по доходах на 93,3%, повідомляється на веб-сайті президента України із посиланням на оперативні дані.

"В 2009 році до загального фонду держбюджету мобілізовано 172 млрд 206,5 млн грн. (з врахуванням відшкодування ПДВ), що складає лише 93,3% встановленого законом річного завдання. До затвердженого плану недоотримано 12 млрд 421,7 млн грн." - вказується в повідомленні.

Згідно з ним, в порівнянні з 2008 роком доходи загального фонду держбюджету в 2009 році зменшилися на 13,647 млрд грн., або на 7,3%.

В повідомленні відзначається, що недобір зафіксовано по основних бюджетоформуючих податках. Зокрема, по податку на додану вартість з ввезених на територію країни товарів недоотримано 15,7% (12,792 млрд грн.), по податку на прибуток підприємств - 23,4% (9,275 млрд грн.), по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 7,4% (3,689 млрд грн.).

При цьому, згідно з повідомленням, не виконані планові завдання по бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість: відшкодовано грошовими коштами на 1,981 млрд грн., або на 5,4% менше, ніж заплановано в законі.

Щодо місцевих бюджетів у повідомленні відзначаються прорахунки уряду під час визначення розрахункового обсягу їх доходів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів.

"Опосередкованим підтвердженням цього є надання протягом 2009 року місцевим бюджетам 28,5 тис. короткострокових позик на суму 20,7 млрд грн. для фінансування витрат, що в 2,3 разу в кількісному і в 3,6 разу у вартісному вимірі більше показників 2008 року", - вказується в повідомленні.

Разом з тим експерти секретаріату президента вважають, що реальна глибина проблем з бюджетом є значно більшою.

"Фактичний недобір доходів загального фонду держбюджету складає не 12,4 млрд грн., а 28,1 млрд грн. Для "поліпшення" показників прибуткової частини бюджету урядом зараховані до складу доходів притягнені зовнішні ресурси Міжнародного валютного фонду у вигляді конвертованих спеціальних прав запозичення в сумі 15,7 млрд грн. Без цього чинника реальне виконання плану складає лише 84,8%", - пояснюється в повідомленні.

За оцінкою експертів секретаріату, з врахуванням вказаного урядом дефіциту загального фонду держбюджету в сумі 16,1 млрд грн. реальний розрив між отриманими в 2009 році доходами з економіки і профінансованими по загальному фонду витратами складає 31,8 млрд грн.

"Крім того, для поповнення статутного капіталу банків і НАК "Нафтогаз України" уряд випустив облігації внутрішньої державної позики на 44 млрд грн., які не враховані в дефіциті бюджету. Отже, насправді дефіцит загального фонду держбюджету за підсумками минулого року досяг 75,8 млрд грн.", - йдеться в повідомленні.

При цьому в ньому нагадується, що уряд удавався до неправомірного збору податків наперед і забороні відшкодування ПДВ.

"За минулий рік переплати зросли на 3,7 млрд грн., або на 41,0%, а невідшкодовані грошовими коштами суми за рік зросли на 9,1 млрд грн. (на 70,8%), у тому числі прострочені - на 3,3 млрд грн. (у 2,1 разу)", - уточнює секретаріат президента.

В повідомленні підкреслюється, що невиконання бюджету 2009 року підтвердило правильність вимоги глави держави про необхідність приведення його параметрів у відповідність з економічними реаліями ще в першій половині минулого року.

Доходи держбюджету на 2009 рік затверджені (з врахуванням змін) у розмірі 245,309 млрд грн. (загального фонду - 184,628 млрд грн.), витрати - 274,156 млрд грн. (194,412 млрд грн.). Граничний розмір дефіциту держбюджету встановлений в сумі 31,563 млрд грн., у тому числі загального фонду - 9,368 млрд грн.

Держбюджет України включає загальний фонд, куди прямують податки і збори і з якого фінансуються основні витрати, і спеціальний фонд, кошти якого мають цільове призначення. При цьому дефіцит держбюджету розраховується як різниця сум його доходів і повернених до бюджету кредитів, а також витрат і виданих з держбюджету кредитів.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua